[TYMCZASOWY] Pojedynki dziennikowców - propozycja

Moderator: Rafcik

Re: [TYMCZASOWY] Pojedynki dziennikowców - propozycja

Postprzez Banksy » 06 wrz 2016, 10:19

Jakby co to ja się na to piszę. Choć ze mnie żadna III jeszcze. :) Powiedzmy mocna IV jak się sprężę. :P Jak trochę pogram z wami, to może podciągnę poziom. :)
Trenerzy z forum: dczerw kruczy
Banksy

Podziękował : 20 razy
Otrzymał podziękowań: 187 razy
Ranking: 0
FICS: Banksy

Postprzez hajdzik » 06 wrz 2016, 13:46

o to chodzi banksy - by móc z kimś trenować i wspólnie dzielic się przemyśleniami i analizowaniem gry
komp poda ci ruch wyjdzie ci +0,30 - niby dobry ruch wdl kompa, ale zawodnik z niższą kategorią, nie bardzo wie w czym tkwi ten maly plusik - co dzięki temu ruchowi zyskal

tutaj chodzi o to by wspólnie zająć się analizą, która zawsze cos wnosi
hajdzik

Podziękował : 253 razy
Otrzymał podziękowań: 428 razy
Ranking: 1600
kurnik.pl: lg1702
FICS: hajdzik

Postprzez rutra » 06 wrz 2016, 14:17

Ile razy jak tak miałem, że "komp poda -0,80" (gram czarnymi) no to gram ten wariant, bo musi być dobry. W szczególności dotyczyło to partii gdzie grałem mało znany mi debiut, a akurat przeciwnik w tym debiucie grał lewizny (przynajmniej teoretycznie).

Jest dział "Turnieje i konkursy Forumowe" i tam można zamieszczać partie (mecze), ale w sumie można zostawić ten temat, aby tu podawać propozycje rozgrywania partii. Z tym, że można by było zamienić nazwę "dziennikowców" na "forumowiczów" (nie każdy prowadzi swój dziennik).

Mi szachy klasyczne przez internet się trochę znudziły. Nie wysiedzę 2-3 godzin gapiąc się w monitor zwłaszcza, gdy przeciwnik długo myśli (za duża pokusa otwierania różnych stron typu forum szachowe, fb, itp.). Może i potrafię zagrać 2-3 partie na swoim poziomie, ale przy większej ilości w krótkim odstępie czasu to nie za bardzo (a jak jeszcze dojdą turnieje na żywo to już w ogóle). Kiedyś dużo grałem (TL na FICS, mecze forumowe), ale to dlatego, że nie miałem za bardzo możliwości gry w turniejach klasycznych (1-2 turniej klasyczny w roku). Obecnie gram kilka-kilkanaście turniejów klasycznych w ciągu roku i to mi wystarczy.

Co do wspólnych analiz, poprawiania błędów przez zawodników III-II kategorii to tu jestem sceptyczny. Kiedyś podałem propozycje aby zebrać grupę osób, która będzie się zajmowała jednym wybranym debiutem (wariantem) i wymieniała się swoimi doświadczeniami. Pomysł ten był podany w którejś książce, chyba "Metody treningu szachowego". Gdy o tym napisałem na forum pojawiły się komentarze, że jest to bez sensu, ponieważ są książki debiutowe, z których samemu można się nauczyć, jedna osoba stwierdziła, że pomysł dobry jeśli grupy będą jednoosobowe. Co do analiz to z doświadczenia wiem, że to nie przejdzie. Może ktoś doradzi po partii co było źle, co można było zrobić, ale nie liczyłbym na to, że ktoś od tak przeanalizuje czyjąś partie i podzieli się tym na forum (bo ma czas i lubi analizować).

PS. Od siebie proponuje pojedynek 2 na 2. Turniej drużynowy np. na kurniku, gdzie jeden zawodnik z drużyny wykonuje ruchy nieparzyste, drugi ruchy parzyste i zawodnicy nie mogą się ze sobą komunikować (kwestia uczciwości).
rutra

Podziękował : 1662 razy
Otrzymał podziękowań: 2073 razy
Ranking: 1569

Postprzez Athame » 06 wrz 2016, 17:03

rutra napisał(a):...jedna osoba stwierdziła, że pomysł dobry jeśli grupy będą jednoosobowe...

Śmieszne, ale niestety prawda. W grupach skupienie i odpowiedzialność się rozmywa - nikt nie daje z siebie 100% - czasem z lenistwa , czasem z zawiści...
Athame

Podziękował : 5 razy
Otrzymał podziękowań: 17 razy
Ranking: 1800

Postprzez rutra » 06 wrz 2016, 20:14

Tam w książce było podane coś takiego, że na przykład kilka osób gra obronę francuską, później grają jakiś wariant na turnieju, następnie dzielą się swoimi partiami, przemyśleniami z innymi, którzy grają ten debiut z korzyścią dla wszystkich. Z kolei w grupach jednoosobowych chodziło raczej o to, że ktoś gra np. obronę francuską i później w jednym miejscu zamieszcza informacje, swoje przemyślenia odnośnie tego debiutu.

Co do odpowiedzialności to pamiętam jak grałem kiedyś w TL na FICS. Miałem ogromny problem ze zbyt szybką grą. Nie wystarczało powiedzieć, żebym grał wolniej. Dodatkowo grałem do końca (do mata) i często w beznadziejnych pozycjach bez figury grałem szybko (bo i tak miałem przegraną), a przez to wykonywałem kolejne 20-30 ruchów nabijając sobie czasu, bo po każdym ruchu było +45 sekund. Wtedy pojawiła się krytyka, że gram za szybko, że przez to drużyna traci punkty (nie zdobywa), że zaczynam partie mając 45 minut, kończę mając 47 minut. Dla mnie TL to była możliwość pogrania tempem klasycznym, zwłaszcza że nie miałem możliwości zagrać na żywo w turniejach klasycznych (max. 1 turniej w roku), możliwość podniesienia swojego poziomu gry, tymczasem spotykałem się z ciągłą krytyką, bo za szybko grałem.
Ostatnio edytowany przez rutra, 07 wrz 2016, 11:24, edytowano w sumie 1 raz
rutra

Podziękował : 1662 razy
Otrzymał podziękowań: 2073 razy
Ranking: 1569

Postprzez LDK » 06 wrz 2016, 21:32

Jestem jak najbardziej za pomysłem.
Różnie to bywa z partiami przez internet, a tutaj można się umówić, dostosować poziom, dać sobie nawzajem wskazówki, a najważniejsze GRAĆ, czyli jak się umówi to nie wypada odwołać (chociaż czasami zdarza się, że coś wypadnie), a granie idzie na równi z podniesieniem poziomu gry. Każda gra czegoś uczy, a więc na pewno takie coś byłoby przydatne. Kolejny plus to więcej partii klasycznych dla forumowiczów, gdyż wątpię, aby komuś (są wyjątki) chciało się siedzieć i grać klasyki w necie, a nie tylko w realu.
Z góry zgłaszam się do gry w weekendy, w których nie będę uczestniczył w prawdziwych zawodach :).
LDK

Podziękował : 50 razy
Otrzymał podziękowań: 20 razy

Postprzez Kaczmar » 08 wrz 2016, 10:34

chlebik napisał(a):...u mnie regularny trening zawieszony, bardzo bym chciał go 'odwiesić', ale akurat życie nie rozpieszcza...

Nie narzekaj tylko tak sobie rozplanuj październik abyś mógł zagrać 8,9 w Markach. Ja mam nadzieję, że tym razem nic mi planów nie pokrzyżuje i zagram.
Kaczmar

Podziękował : 200 razy
Otrzymał podziękowań: 275 razy
FICS: Kaczmar

Postprzez chlebik » 12 wrz 2016, 09:04

You got big dreams. You want fame. Well, fame costs. And right here is where You start paying. With sweat. - Fame TV Series Intro
Mój dziennik: http://www.szachowe.pl/viewtopic.php?f=10&t=5118
chlebik

Podziękował : 59 razy
Otrzymał podziękowań: 307 razy
Ranking: 1800
FICS: chlebik

Powrót do Trening szachowy