Z II na I w Rok !!!

Moderator: Rafcik

Ile godzin treningu potrzeba aby z 2 zrobić 1 ( nielicząc gry ) .

- 300 godzin
8
30%
- 500 godzin
2
7%
- 750 godzin
5
19%
- 1000 godzin
6
22%
- 1250 godzin
0
Brak głosów
- 1500 godzin
6
22%

Razem głosów : 27

Re: Z II na I w Rok !!!

Postprzez dczerw » 01 maja 2016, 16:33

Chłopak chce zmienić sobie repertuar, więc chciałem go tylko zachęcić. Nie każda porada musi nieść wartość merytoryczną. Czasem można jedynie motywować.
"Produkuję" szachy w każdej odsłonie, a spis mojej twórczości znajdziesz:
http://www.dawidszachuje.pl/spis-tresci/
dczerw

Podziękował : 25 razy
Otrzymał podziękowań: 141 razy
Ranking: 2259

Postprzez kolokwium » 01 maja 2016, 17:57

Motywacja polega na czyms innym. :>
Kiedyś grałem dla kategorii, teraz dla przyjemności; sędzia szachowy FA Tomasz Ptaszyński mój blog
Piszę poprawnie po polsku.
kolokwium
Moderator

Podziękował : 2202 razy
Otrzymał podziękowań: 2340 razy
Ranking: 0
kurnik.pl: tpp
FICS: tepepe

Postprzez dczerw » 01 maja 2016, 18:05

Skoro tak sądzisz to może to wyjaśnij, bo taki komentarz niczego nie wnosi :)
dczerw

Postprzez krzysio » 01 maja 2016, 18:35

kolokwium może za ostro zareagował na "jedynie słuszny debiut d4", chociaż może sam sprostuje i nie będę za jego adwokata robił ;)

W miarę solidna II z ogranym e4 w zasadzie chyba może pobawić się d4, choćby tylko po to by zobaczyć czym to się je. Większość trenerów zaczyna od e4 ale znam (i to dobrych) którzy zaczynają od d4. U nas w domu "eksperymentowanie" z debiutami zaczynało się w okolicach I, takie popróbowanie które pozycje jak smakują, co się dostaje po konkretnych otwarciach. Raz chyba trzeba to samemu pzrejsć a dwa poszerzenie repertuaru też nie powinno zaszkodzić ;)
krzysio

Podziękował : 328 razy
Otrzymał podziękowań: 1029 razy

Postprzez kolokwium » 01 maja 2016, 19:18

Mamy rozmawiać o motywacji?
Kolega Nataniel998 jest już (jak napisał) odpowiednio zmotywowany na podstawie własnych doświadczeń i przemysleń.
To, że ty rozpoczynasz partie d4 i te debiuty bardzo ci odpowiadają nie ma znaczenia, bo nie wiemy jaki jest twój styl gry, i jak się on odnosi do stylu Nataniela.

Chcąc zachęcić kogoś do działania wczuj się w rolę kibica. Schlebiaj ale nie dawaj własnych przykładów, jeżeli nie zrobiłeś tego samego (czyli nie przechodziłeś z repertuaru e4 na d4), bez wskazywania pozytywnych tego efektów.
Kiedyś grałem dla kategorii, teraz dla przyjemności; sędzia szachowy FA Tomasz Ptaszyński mój blog
kolokwium
Moderator

Postprzez dczerw » 01 maja 2016, 20:17

Nigdzie nie pisałem, że "d4 to jedyny słuszny wybór". A tak jak 90% szachistów też najpierw grałem e4, a potem przeszedłem na d4 i widzę tego pozytywne skutki.

Różnica jest taka, że po e4 więcej się wygrywa, ale też więcej przegrywa. A po d4 mniej się przegrywa i wygrywa, a więcej remisuje.
dczerw

Postprzez kolokwium » 01 maja 2016, 20:47

krzysio napisał(a):kolokwium może za ostro zareagował na "jedynie słuszny debiut d4"
Nigdzie tego nie napisałem, jak również nie napisał tego dczerw. Napisałem, że
kolokwium napisał(a):Co jednemu pasuje, nie znaczy, że spasuje drugiemu.

dczerw napisał(a):A tak jak 90% szachistów też najpierw grałem e4, a potem przeszedłem na d4 i widzę tego pozytywne skutki.

Różnica jest taka, że po e4 więcej się wygrywa, ale też więcej przegrywa. A po d4 mniej się przegrywa i wygrywa, a więcej remisuje.
Teraz można to nazwać motywacją :D
kolokwium
Moderator

Postprzez dczerw » 01 maja 2016, 20:56

Cieszę się, że doszliśmy do porozumienia :)
dczerw

Postprzez Nataniel998 » 07 maja 2016, 15:25

Dzisiaj rozegrałem mini mecz ( 4 partie ) z kolegom ( II kat elo około 1300 ) , tempem szybkim 10+5 ( tempo takie poziewasz w najbliższym turnieju będzie obowiązywało identyczne ) . Mecz zakończył się wynikiem 3:1 dla mnie ( stracony punkt to po prostu trochę pecha i jedna niewyjaśniona pomyłki :( , na początku miałem wygraną końcówkę wieżową potem przez niewyjaśnioną pomyłkę powstała pozycja remisową , a następnie spadł mi czas , no cóż zdarza się :( ) . W przyszły czwartek powtórzę z kolegą mini mecz :) .
Najbliższe planowane turnieje :
- 14.5 Finał Dolnośląskich Indywidualnych Mistrzostw LZS, Ścinawka Średnia 10+5 ( mój klub jest gospodarzem :D )
- 21-22.5 Mistrzostwa Dolnego Śląska Juniorów w szachach szybkich, Żarów 20+10
- 26-29.5 I Turniej Szachowy o Puchar Burmistrza Mieroszowa , Mieroszów 90+30 ( turniej ten ciągle stoi pod wielkim znakiem zapytania, ale mam nadzieje że na niego pojadę . Szkoda żeby mnie ominął turniej w mieście do którego mam 40 km ).
Ostatnio edytowany przez Nataniel998, 07 maja 2016, 18:11, edytowano w sumie 1 raz
Spokój to kłamstwo, jest tylko pasja.
Dzięki pasji, osiągam siłę.
Dzięki sile, osiągam potęgę.
Dzięki potędze, osiągam zwycięstwo.
Dzięki zwycięstwu zrywam łańcuchy
Nataniel998

Podziękował : 139 razy
Otrzymał podziękowań: 106 razy
Ranking: 1882

Postprzez Nataniel998 » 14 maja 2016, 19:33

Nataniel998 napisał(a):- 14.5 Finał Dolnośląskich Indywidualnych Mistrzostw LZS, Ścinawka Średnia 10+5 ( mój klub jest gospodarzem

Zająłem trzecie miejsce , mimo tego szału niema ( dlaczego ? ) , ponieważ jeśli chcę osiągnąć poziom I kat , to powinienem przy takiej konkurenci ( mimo tego że są to szachy szybkie ) zajmować 1 miejsca i robić 6,5-7/7pkt ( jedyne co mi pozostało to : trening , gra i jeszcze raz trening :D ) . Zrobiłem 4,5/7pkt . Szczegóły na : http://www.chessarbiter.com/turnieje/20 ... l=pl&pr=4_

Dużo lepiej poszło koledze brelo który w kategorii seniorów zajął 1 miejsce :D !!! Gratulacje :) .
Szczegóły na : http://www.chessarbiter.com/turnieje/20 ... l=pl&pr=6_

Za tydzień jadę na :
Nataniel998 napisał(a):- 21-22.5 Mistrzostwa Dolnego Śląska Juniorów w szachach szybkich, Żarów 20+10
trzymajcie kciuki :D ( mam nadzieje że pójdzie mi lepiej ( mam tu namyśli nie miejsce ani liczbę punktów tylko jakość gry ) ) .
Nataniel998

Postprzez Nataniel998 » 29 maja 2016, 18:13

Plan treningowy na okres od 1 maja do 31 maja został zrealizowany prawie cały ( jestem usatysfakcjonowany z mojego treningu xD ) .

- codziennie 5 zadań na chess.com
- końcówki " teoria i praktyka końcówek szachowych część 1 GM A.Paneczenko " Rozdziały :
* Różnobarwne Gończe przy innych figurach
* Jednobarwne gońce
* Goniec przeciwko skoczkowi
* Dwa Gońce w końcówce
* jakość więcej
* wieża przeciwko skoczkowi
- Przerobić " Jak zrealizować niewielką przewagę " ( Przerobić drugą połowę ( 80 stron ) ) .
- 10 partii Capablanca
- Przerobić 100 stron książki " Mój system "

Materiał zrealizowany :
]- codziennie 5 zadań na chess.com
- końcówki " teoria i praktyka końcówek szachowych część 1 GM A.Paneczenko " Rozdziały :
* Różnobarwne Gończe przy innych figurach
* Jednobarwne gońce
* Goniec przeciwko skoczkowi
- Przerobić " Jak zrealizować niewielką przewagę " ( Przerobić drugą połowę ( 80 stron ) ) .
- 10 partii Capablanca
- Przerobić 100 stron książki " Mój system "

Obecne Rankingi ( progres ) :

- 2221 taktyka na chess.com - obecny 2295 wzrost o 74 oczek ( Rozwiązałem już 1000 zadań poprawnie :D
- 2141 ranking w szachach klasycznych na lichess.org - obecny 2071 spadek o 70 oczek
- 1800 ranking na chess.com klasyk
- 1596 ranking na chess.com blitz

Plan treningowy na okres od 1 czerwca do 24 czerwca :

- codziennie 5 zadań na chess.com
* Dwa Gońce w końcówce
* jakość więcej
* wieża przeciwko skoczkowi
- Przerobić książkę ( Podwójne uderzenie " Damazy Sobiecki
- Przerobić 250 stron książki " Mój system "
- ( w tym okresie treningowym niema analizy partii ponieważ są partie w książce " Mój system i to tamte partie będę analizował przy przerabianiu tej książki ) .
Nataniel998

Postprzez Nataniel998 » 08 cze 2016, 22:23

W czerwcu nie mam w planie żadnych turniej :? . Natomiast w okresie wakacyjnym planuje wybrać się na trzy turnieje klasyczne :D . Wakacje będą okresem próby mojej siły gry i kto wie może gdzieś uda mi się zrobić pierwszą normę .
- Kowalewo open C może B tempo 60+30 lub 90
- II liga juniorów 90+30 ( będę grał na drugiej szachownicy , może pierwsza , ale to zależy od taktyki jaką obierze prezes :) )
- Polanica ( memoriał Akiby ) open 90 + 30

Może któryś z szanownych szachistów ocenił by moją drogę do I kategorii ( chodzi mi o materiał który przerabiam i o jego ilość ) . Mógłby też ktoś doradzić jakie książki ( tylko po polsku ) powinienem dalej przerabiać i na jakim aspekcie gry powinienem się skoncentrować aby dojść do wyznaczonego celu .
Nataniel998

Postprzez dczerw » 09 cze 2016, 09:16

Ja doszedłem do poziomu pierwszej kategorii rozwiązując duże ilości zadań i grając w turniejach (praktyka dużo daje!).

Polecam przyłożyć się do nauki języków, ponieważ materiał po polsku jest bardzo ograniczony. Patrząc na Twój plan treningowy to powinieneś szybko dojść do poziomu pierwszej kategorii.

Polecam serię "Moi wielcy poprzednicy"!
dczerw

Postprzez Nataniel998 » 14 cze 2016, 15:56

dczerw napisał(a): przez dczerw » 09 cze 2016, 08:16
Ja doszedłem do poziomu pierwszej kategorii rozwiązując duże ilości zadań i grając w turniejach (praktyka dużo daje!).

Zgadzam się z tym że praktyka turniejowa daje dużo dlatego na wakacjach wybieram się na trzy klasyki :) .
Czyli rozwiązywanie większej ilości zadań taktycznych poprawi znacząco mój poziom ?

dczerw napisał(a):Polecam przyłożyć się do nauki języków, ponieważ materiał po polsku jest bardzo ograniczony. Patrząc na Twój plan treningowy to powinieneś szybko dojść do poziomu pierwszej kategorii.

Mam zamiar przyłożyć się do nauki języka angielskiego na wakacjach ( na razie nie wygląda to za ciekawie ( mam pewne braki :wall: )) .
dczerw napisał(a):Polecam serię "Moi wielcy poprzednicy"!

Posiadam pierwszą cześć z tej serii . książkę uważam za bardzo dobrą ale powinno być tam więcej komentarzy ( tekstu ) do ruchów , a mniej bardzo długich wariantów które i tak większość omija . Analizuje partie z tej książki .

Dziękuje za odpowiedź :D Pozdrawiam
Nataniel998

Postprzez chlebik » 14 cze 2016, 20:19

Posiadam pierwszą cześć z tej serii . książkę uważam za bardzo dobrą ale powinno być tam więcej komentarzy ( tekstu ) do ruchów , a mniej bardzo długich wariantów które i tak większość omija . Analizuje partie z tej książki .

No i wlasnie robisz najwiekszy blad jaki mozesz zrobic przy przerabianiu tej ksiazki. Wlasnie o to chodzi by sie zapoznac ze wszystkimi wariantami (powiedzmy od 10 ruchu - bo warianty debiutowe sie pozmienialy i czesto teoria mowi co innego niz bylo grane - zwlaszcza w 1 tomie).

Kiedy jeszcze trenowalem to "przerobienie" jednej partii z ksiazki potrafilo zajac mi i czasem 2h. Tyle potrzebowalem na 'przejscie' wszystkich wariantow, przemyslenia i ewentualne supportowanie sie silnikiem by odpowiedziec na pytania 'co by bylo gdyby'. I uwazam, ze to jest najwazniejsza czesc tej ksiazki, a nie tylko same partie per se.
You got big dreams. You want fame. Well, fame costs. And right here is where You start paying. With sweat. - Fame TV Series Intro
Mój dziennik: http://www.szachowe.pl/viewtopic.php?f=10&t=5118
chlebik

Podziękował : 59 razy
Otrzymał podziękowań: 310 razy
Ranking: 1800
FICS: chlebik

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Trening szachowy