Z II na I w Rok !!!

Moderator: Rafcik

Ile godzin treningu potrzeba aby z 2 zrobić 1 ( nielicząc gry ) .

- 300 godzin
7
27%
- 500 godzin
2
8%
- 750 godzin
5
19%
- 1000 godzin
6
23%
- 1250 godzin
0
Brak głosów
- 1500 godzin
6
23%

Razem głosów : 26

Re: Z II na I w Rok !!!

Postprzez kolokwium » 10 kwi 2016, 17:48

Zofia napisał(a):To jak się przygotować do wygrania w totolotka?
Zwiększając prawdopodobieństwo wygranej. Gwarancji na sukces nie ma ale będzie się miało większą szansę. :*
Kiedyś grałem dla kategorii, teraz dla przyjemności; sędzia szachowy FA Tomasz Ptaszyński mój blog
ObrazekPiszę poprawnie po polsku.
kolokwium
Moderator

Podziękował : 2106 razy
Otrzymał podziękowań: 2220 razy
Ranking: 0
kurnik.pl: tpp
FICS: tepepe

Postprzez krzysio » 10 kwi 2016, 18:32

dczerw napisał(a):Skoro uzyskał tytuł CM to wnioskuję, że wygrał MŚ lub ME, co wcale nie świadczy, że uzyskał poziom gry kandydata na mistrza.

Ale tak jak już mówiłem, skoro uzyskujesz ranking zbliżony do wymaganego na normę kilkukrotnie to znaczy, że grasz na danym poziomie, a wtedy zdobycie normy jest już tylko kwestią czasu ):

Mimo kilku innych opinii akurat podzielam to zdanie.

http://www.chessarbiter.com/rankingi.ph ... 0&szachy=0

Sympatyczna zawodniczka ale nie róbcie jaj z twierdzeniem że jej siła gry to WCM.

http://www.chessarbiter.com/rankingi.ph ... 1&szachy=0
http://www.chessarbiter.com/rankingi.ph ... 0&szachy=0

Nie znam tych dzieciaków, widzę tytuły i kilka turniejów w Polsce zagranych - ich siła gry to CM?

Poza tytułami za wyniki na MŚ czy ME można podać sporo krajowych norm "za wynik" lub z Podlkarpacia i dyskutować czy PZSzach 1800 (2000) z siłą gry fide 1000-1100 (1300-1400) to siła gry 1800(2000) czy jednak nie, przy czym często normy bynajmniej nie były pochodną uzyskania w jakimkolwiek turnieju minimów na owe normy.

Bartkowi ja z całego serca gratuluję wyników i trzymam kciuki za jego dalszą karierę ale dla mnie jego siła gry CM będzie wtedy jak kilka razy potwierdzi w turniejach to za co ten tytuł zazwyczaj dają - czyli okolice fide 2200 o ile się nie mylę.
krzysio

Podziękował : 328 razy
Otrzymał podziękowań: 1024 razy

Postprzez dczerw » 10 kwi 2016, 18:36

Na tytuł kandydata na mistrza trzeba mieć dwie normy (Ruz 2200) oraz elo 2100+. No i oczywiście opłacić nadanie tytułu w pzszach :)
dczerw

Podziękował : 23 razy
Otrzymał podziękowań: 111 razy
Ranking: 2149

Postprzez kolokwium » 10 kwi 2016, 19:45

brelo napisał(a):Uzyskanie tytułu nie wiąże się z siłą gry... no to zaorane.
W Mazowieckim Związku Szachowym są zarejestrowani zawodnicy z tytułem CM, który otrzymali go za miejsca (wynik sportowy) w VIII Panamericano Escolar El Salvador 2014 U7 i U9. Nie mają rankingu elo. Na jakim poziomie grają?
W rankingu CAPa jeden z bazowego 2200 w klasyku "doszedł" już w 4 turniejach do 1956 (średnio 60 oczek na turniej), w aktywie ma dopiero 2146 w 2 turniejach.
Drugi "działa" w podobnym kierunku: w klasyku 2089 (2 turnieje), w aktywie 2144 (3 turnieje).

Jak to ma się do innego z warszawskich CM, który startując w CAPie z 1400 sukcesywnie pnie się w górę?
Kiedyś grałem dla kategorii, teraz dla przyjemności; sędzia szachowy FA Tomasz Ptaszyński mój blog
kolokwium
Moderator

Postprzez kolokwium » 10 kwi 2016, 19:49

dczerw napisał(a):Na tytuł kandydata na mistrza trzeba mieć dwie normy (Ruz 2200) oraz elo 2100+. No i oczywiście opłacić nadanie tytułu w pzszach :)

Jest różnica między najniższym "tytułem" FIDE jakim jest CM (fide nie uznaje tego za tytuł), a najniższym tytułem PZSzach jakim jest km.
kolokwium
Moderator

Postprzez krzysio » 10 kwi 2016, 20:08

kolokwium napisał(a):...W Mazowieckim Związku Szachowym są zarejestrowani zawodnicy z tytułem CM, który otrzymali go za miejsca (wynik sportowy) w VIII Panamericano Escolar El Salvador 2014 U7 i U9. Nie mają rankingu elo. Na jakim poziomie grają?
...

Pisząc ciętym językiem można by napisać iż grają na poziomie CM, a ten odpowiada mniej więcej 1400 PZSzach (przynajmniej to wynika z ich turniejów w Polsce) ;)

edit
Przynajmniej wiem już skąd te dzieci mają te tytuły, rówieśnicy Bartka i mojego młodszego dzieciaka więc "w oko wpadli" mi już dawno. Jeśli idzie o Amerykę Płd to tam i rankingi FIDE u niektórych dzieci potrafią być wariackie, z tym ze dzieciak gra tylko w jednym turnieju, robi wariackie elo, po czym znika z turniejów fide.
krzysio

Postprzez rutra » 10 kwi 2016, 20:18

Nie zawsze musi być ranking 2200, tytuł można dostać za miejsce mistrzostw kontynentu lub świata, a nawet (jeśli dobrze pamiętam) za zwycięstwo w mistrzostwach świata amatorów do rankingu 2000. Nie zawsze jest też tak, że jak ktoś ma 2200 to gra na 2200. Ostatnio obiło mi się o uszy zdanie "wysyp zawodników 2600+ z Birmy".

Laura została mistrzynią Europy do lat 8 i za to dostała tytuł WCM. W tym wieku różnice w sile gry nie są aż tak duże, a do 2200 sporo brakuje. Jak grałem na turnieju do 1600 Mini-elo w Warszawie to grał tam zawodnik, który teraz ma CM elo ok. 1700. Jeśli się nie mylę to tytuł zdobył za 3. Miejsce MŚ do lat 8.

W drugą stronę: znam zawodnika, który kiedyś zdobył tytuł kandydata, ale traci ranking i teraz ma ok. 1900. A jak wiadomo ranking nie zawsze odzwierciedla siłę gry. Widziałem na jednym turnieju zawodnika z tytułem IM, który ostatni turniej rozegrał 5 lat wcześniej. Nie wiem czy zupełnie nic nie trenował przez 5 lat, ale w licznym turnieju OPEN na koniec zajął miejsce, wśród zawodników z I kategoriami.
rutra

Podziękował : 1634 razy
Otrzymał podziękowań: 2029 razy
Ranking: 1670

Postprzez thinkerteacher » 10 kwi 2016, 23:28

Prosty przykład: ja mam na ten moment ranking ELO około 1730, ale wcale nie gram na takim poziomie, bo ani nie trenuję ani nie grywam w szachy w realu. Dlatego moje 1730 ELO to mniej więcej tak jak 1600 ELO Artura.

A co powiedzieć o sytuacji w której (jakies 8-10 lat temu - o ile dobrze pamiętam) zdobyłem prawie 1900 ELO? Wówczas również nie grałem z taką siłą, więc wniosek jest dość oczywisty: samo osiągnięcie (wysokiego) rankingu ELO nie musi się od razu równać takiej sile gry. Ja po prostu "mocno wszedłem" na listę, a potem te 250-300 oczek trzeba było odczekać aż spadnie. Do tej pory spadło jedynie 170, więc pewnie za jakieś 8-10 lat (licząc jeden turniej rocznie) dojdę do 1600 ELO. I dopiero wówczas będzie można stwierdzić, że "no teraz gra na swoje ELO".

Dlatego jak powiedział kolega Kaczmar - trzeba być ostrożnym w porównywaniu i ocenianiu rankingów, tytułów oraz poziomu gry. Można się nieźle przejechać.

PS. Z drugiej strony przykładem niech będzie mój pierwszy turniej klasyczny (grany prawie 20 lat temu), gdzie z poziomu bk zabrakło mi 5 oczek, abym zdobył 3 kategorię. A grałem wówczas na dość sensowną 4 kategorię, ale na pewno nie na piątą. Dlatego ranking i siła gry mogą być niekiedy mocno niedoszacowane lub nadszacowane ;) :)
Jeśli komuś nie przeszkadza poziom wpisów, to zapraszam na bloga dla amatorów, fuszerów i lajkoników szachowych: http://beginnerchessimprovement.blogspot.com
Od 2015 roku w końcu definitywnie zakończyłem przygodę z szachami - please do not ask me why ;)
thinkerteacher

Podziękował : 8211 razy
Otrzymał podziękowań: 1114 razy
Ranking: 1000
FICS: NokiaTwenty

Postprzez krzysio » 11 kwi 2016, 00:01

Wysokie wejście z fide czy fuksem zdobyta norma to niezupełnie to samo co tytuł za wynik. Pierwsze może być nieco na wyrost ale nie będzie odbiegało drastycznie od tego co gramy, znaczy siły jaką dysponujemy. Drugie natomiast może być bardzo mocno oddalone siłą gry od tego co prezentują inni, mający te same tytuły ale zdobyte z gry.

Ty thinker może grasz a może nie grasz na te swoje 1700--1800 fide, w turniejach klasycznych Tobie ostatnio nie szło ale w netowych partiach łoisz skórę równo, Marek mając chyba już jakieś normy na I też dostał ładne lanie, więc jeśli mówimy o jakichś "brakach" to jest to max 100-200 oczek, o ile w ogóle są. Podobnie będzie z graczami którzy kiedyś zdobyli tytuły a siła gry spadła, raz ona nie spada aż tak drastycznie a dwa w momencie zdobywania tytułu/kategorii ona była.

Zupełnie co innego to norma/tytuł za wynik sportowy, gdzie siła gry różni się kilka kategorii od tego co nam piszą przy nazwisku. Jakimś skrajnym przypadkiem jest dwójka chłopaków którą linkuję i o której pisze kolokwium, oni mają CM a ich siła gry to okolice 1400 PZSzach, gdzie CM chyba wypadałoby pozycjonować nieco wyżej niż k. Gdzie 1400 PZSzach a gdzie k/CM?
krzysio

Postprzez kolokwium » 11 kwi 2016, 00:29

krzysio napisał(a):CM chyba wypadałoby pozycjonować nieco wyżej niż k
Uzasadniasz nazwą czy bardziej merytorycznie?
Regulamin klasyfikacyjny przyjmuje równość obu tytułom (2200/2000). Ja bym CM dał niżej niż km.
kolokwium
Moderator

Postprzez rutra » 11 kwi 2016, 00:36

Gdybym miał wybierać wolałbym CM, bo na niektórych stronach szachowych można mieć dzięki temu darmowe konto premium i dzięki temu grać więcej turniejów korespondencyjnych na raz. Gorzej jak ktoś ma m i wykupi sobie CM, to jednak m jest więcej warte od CM a nawet od FM.
rutra

Podziękował : 1634 razy
Otrzymał podziękowań: 2029 razy
Ranking: 1670

Postprzez krzysio » 11 kwi 2016, 00:42

kolokwium napisał(a):
krzysio napisał(a):CM chyba wypadałoby pozycjonować nieco wyżej niż k
Uzasadniasz nazwą czy bardziej merytorycznie?
Regulamin klasyfikacyjny przyjmuje równość obu tytułom (2200/2000). Ja bym CM dał niżej niż km.

Specjalnie nie będę się upierał "co więcej warte", wydaje mi się że CM nieco trudniej zdobyć, trzeba jednorazowo przebić 2200 fide, do k wystarczy 2100 plus dnie normy, tyle że nim się dobije do 2100 fide to te normy zazwyczaj wpadną "po drodze". Ale w tej dyskusji to akurat ma mniejsze znaczenie, tu chyba bardziej o tym czy CM/WCM/FM/WFM nadawane za wynik sportowy można przyrównywać do tych samych ale nadanych "normalną drogą".
krzysio

Postprzez Zofia » 11 kwi 2016, 02:14

dczerw napisał(a):Na tytuł kandydata na mistrza trzeba mieć dwie normy (Ruz 2200) oraz elo 2100+. No i oczywiście opłacić nadanie tytułu w pzszach :)

Albo zostać medalistą Mistrzostw Świata. Ci co twierdzą, że to droga najłatwiejsza - niech spróbują nią iść
Zofia

Podziękował : 279 razy
Otrzymał podziękowań: 184 razy

Postprzez krzysio » 11 kwi 2016, 09:03

Zofia napisał(a):

Albo zostać medalistą Mistrzostw Świata. Ci co twierdzą, że to droga najłatwiejsza - niech spróbują nią iść

Tego nie napisał tutaj nikt (że droga łatwiejsza), bo jest dokładnie odwrotnie, by zrobić CM starczy przebić 2200 elo, można to zrobić po 5, 10 czy 20 latach treningu. By zostać medalistą MŚ prócz odrobiny szczęścia trzeba jeszcze być jednym z najlepszych na świecie w danej kategorii. Ale to trochę dwie róże rzeczy.

Już nawet nie mówię o tych dwóch linkowanych chłopakach z Ameryki Płd którzy posiadają CM, bo ci dostają lanie nawet od polskich IV/III ale gdyby posadzić Bartka z zawodnikami mającymi CM i ok 2200 elo, to mimo całej sympatii dla tego dziecka, wynik będzie raczej do jednaj bramki. Indywidualnie osiągnąłby pewnie więcej niż jego przeciwnicy przy desce, niestety to że doszedł do CM "trudniejszą drogą" nie znaczyłoby że jest w stanie grać przynajmniej jak równy z równym z CM posiadającymi tytuł za grę.
krzysio

Postprzez kolokwium » 11 kwi 2016, 09:09

Zofia napisał(a):Albo zostać medalistą Mistrzostw Świata. Ci co twierdzą, że to droga najłatwiejsza - niech spróbują nią iść

Rozmawiamy nie o trudności w zdobyciu tytułu CM lecz o sile gry jaką określa ten tytuł.
Może być trudno zdobyć medalowe miejsce (i tytuł CM) w swojej grupie wiekowej, jednak wysiłek w zdobyciu medalu nie odzwierciedla poziomu wtajemniczenia szachowego.
kolokwium
Moderator

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Trening szachowy