Z II na I w Rok !!!

Moderator: Rafcik

Ile godzin treningu potrzeba aby z 2 zrobić 1 ( nielicząc gry ) .

- 300 godzin
8
30%
- 500 godzin
2
7%
- 750 godzin
5
19%
- 1000 godzin
6
22%
- 1250 godzin
0
Brak głosów
- 1500 godzin
6
22%

Razem głosów : 27

Re: Z II na I w Rok !!!

Postprzez krzysio » 04 kwi 2016, 09:35

Podzielam tu zdanie bednara, zrobiono inflację kategorii o czym była tu mowa wielokrotnie to raz a dwa są ogromne rozbieżności w sile gry w ramach tej samej kategorii. Męska II może mieć i 1100 fide i 1700 - to jest różnica dwóch kategorii.
Wbicie kategorii (lub otarcie się o nią) nie musi wcale świadczyć o sile gry, mam to przerobione w domu.

http://www.chessarbiter.com/turnieje/20 ... l=pl&pr=1_

R uzyskane 1980, gdyby go dzisiaj zapytać o jego siłę gry wtedy to pewnie oceniłby to co najwyżej na przeciętną II, jeśli nie słabą.

http://www.chessarbiter.com/turnieje/20 ... _z$88.html

Zrobiona norma na I na "takich sobie przeciwnikach", druga norma na I wpadła już przy ok 1600 elo. Siła gry pozwalająca grać z solidnymi I chyba jednak nieco później. Norma jest normą, kategoria kategorią ale deska później jeszcze uczy pokory.

Niemniej życzę dalszego progresu, tam gdzie jest progres to ta kategoria na wyrost "krzywdy" nie zrobi, z czasem dochodzi i siła gry.
krzysio

Podziękował : 328 razy
Otrzymał podziękowań: 1029 razy
Ranking: 0

Postprzez brelo » 04 kwi 2016, 11:57

Tak samo jeden zawodnik z 1800 elo ma na kurniku 1600, a drugi 1900. Opanujcie się, 2 różne rankingi nie koniecznie muszą się zgadzać... polski bazuje na zasadzie funkcji maksimum globalne, a FIDE na zasadzie funkcji średnia. Jak wy chcecie z tego uzyskać to samo?!
brelo umarł w Berlinie... zmartwychwstał jako stelmacz
brelo

Podziękował : 21 razy
Otrzymał podziękowań: 551 razy
Ranking: 2000
kurnik.pl: lokog
FICS: Breloczek

Postprzez Kaczmar » 04 kwi 2016, 14:03

Nie zapominajcie, że ELO przedstawia stan aktualny (przynajmniej tak powinno być w teorii) a tytuł jest najwyższym uzyskanym wynikiem w całej karierze. Jeżeli koś w młodości zrobił I kategorię a teraz np. na emeryturze gra sobie dla przyjemności to nie ma się co dziwić, ze ma I kategorię i ranking np. 1400.
Kaczmar

Podziękował : 217 razy
Otrzymał podziękowań: 293 razy
Ranking: 0
FICS: Kaczmar

Postprzez AuroraBorealis » 05 kwi 2016, 12:42

Kiedyś dwójka to była dwójka i róznica w sile gry dwójek nie wynosiła dużo, może 100-150 punktów. Dzisiaj sa dwójki z elo 1900 i takie z elo 1200. Jak można mieć elo 1200 i 2 kategorię? Żebym był pijany to nie zrobię takiego wyniku rankingowego. Przecież to trzeba nieumieć grać. Rozwalono system kategorii skracając czas do namysłu i ilość rund. Dzisiaj nawet 6letnie dzieci miewają 2 kategorię. Liczy się już tylko ranking elo. Na kategorie nie ma co patrzeć.
Ostatnio edytowany przez AuroraBorealis, 05 kwi 2016, 19:50, edytowano w sumie 1 raz
AuroraBorealis

Podziękował : 174 razy
Otrzymał podziękowań: 417 razy
Ranking: 2120

Postprzez chlebik » 05 kwi 2016, 16:59

Aurora - no to kwestia grania w turniejach FIDE po prostu. Dwójkę można zrobić bez problemu na takich, które koło FIDE nawet nie stały. Do tego wpisowe z definicji kosztuje więcej i jest ich znacznie mniej. Skąd zatem to zdziwienie? Poza tym dla przeciętnego grajka ELO się w codziennym graniu niespecjalnie liczy. Jak się zaczyna patrzyć w kierunku norm kandydackich to temat się dopiero pojawia. Dla oceny siły gry zawodnika z II kategorią (przynajmniej tych grających regularnie, a nie raz na rok) nieźle sprawdza się ranking ChessArbitra. Takie moje zdanie jako świeżej II z ELO 1006 ;) (ale idę na turniej w weekend to się poprawię).
You got big dreams. You want fame. Well, fame costs. And right here is where You start paying. With sweat. - Fame TV Series Intro
Mój dziennik: http://www.szachowe.pl/viewtopic.php?f=10&t=5118
chlebik

Podziękował : 59 razy
Otrzymał podziękowań: 310 razy
Ranking: 1800
FICS: chlebik

Postprzez AuroraBorealis » 05 kwi 2016, 19:49

Chlebik, jak długo grasz w szachy? Poziom elo 1200 to nie jest poziom 2 kategorii z lat 90tych. Od ogladania partii zawodnikow z elo 1200 az oczy bola. Kiedys takich baboli i masakrycznych bledow nie widzialem nawet u kategorii trzecich. Po prostu polski system kategorii zostac rozwalony. Nie trzeba juz umiec grac, zby zrobic dwojke. Kiedys troche trzeba bylo umiec. Pare dni temu odwiedzilem lokalne kolko i tam zawodnicy z elo 1300 i 2 kategoria graja sporo gorzej niz w moich juniorskich czasach graly trojki. Horror.
AuroraBorealis

Podziękował : 174 razy
Otrzymał podziękowań: 417 razy
Ranking: 2120

Postprzez chlebik » 05 kwi 2016, 20:11

No gram 'wyczynowo' na pewno nie od lat 90tych (choć wtedy zaczynałem) ;) W mojej wypowiedzi chodziło tylko o to, że ELO jest o tyle niemiarodajny, że sporą część turniejów w Polsce nie zgłasza się do FIDE stąd i ten ranking nie bardzo się nadaje do porównywania siły gry zawodników (przynajmniej tych z kategoriami regionalnymi). Choćby ostatni marzec w moim województwie mazowieckim - 10 klasyków PZSzach, 2 FIDE. W kwietniu jest lepiej bo zaczynają się kilkumiesięczne kołówki i mamy Warszawską Olimpiadę Młodzieży.

Chodzi o to, że dla II i niżej turnieje FIDE nie są interesujące bo zazwyczaj gra się P60+30 lub dłużej i to w weekend daje max 5 rund. Czyli III i niższe nie bardzo zainteresowane bo II nie są w stanie zrobić. Z kolei (znów na Mazowszu, głównie rzecz dotyczy kilkumiesięcznych kołówek albo turniejów w siedzibie PZSzach) na turnieje FIDE najczęściej nie wpuszcza się nikogo bez II, albo sensownego FIDE. I tak się kółko zamyka. Młodzi nie robią i nie expią ELO przed II kategorią, a potem z kolei też różnie z graniem w tych turniejach bywa.

Moim zdaniem dopiero jak ktoś ma tę II i powiedzmy kilka rozegranych turniejów FIDE to można coś mówić. A już chyba najbardziej ELO zaczyna wiarygodnie odzwierciedlać siłę gry zawodnika w okolicach II+ lub I - minimum 5 poważnych turniejów z wydłużonym czasem gry (czyli P90 i lepiej). Bo jak ktoś zrobił II i ora same FIDE no to raczej z wizją progresowania w rozwoju szachowym (tak zakładam). Mam nadzieję, że za parę miesięcy będę mógł pokazać własny progres rankingu by zilustrować tę tezę. Ba! W sumie chyba zamienię też tytuł dziennika na 'Z II na I w rok ;)'

PS. No i przypomniałem też sobie, że przecież kiedyś by wejść na listę FIDE to trzeba było tych partii trochę rozegrać. Dziś wystarczy 5 (na co się załapałem ostatnio), z czego był to najgorszy turniej w moim wydaniu ever i wpadł mi potwornie niski ranking. Ciekawe ile teraz muszę grać i wygrać by dojść do tego miarodajnego (1600-1800) poziomu dla II kategorii.
You got big dreams. You want fame. Well, fame costs. And right here is where You start paying. With sweat. - Fame TV Series Intro
Mój dziennik: http://www.szachowe.pl/viewtopic.php?f=10&t=5118
chlebik

Podziękował : 59 razy
Otrzymał podziękowań: 310 razy
Ranking: 1800
FICS: chlebik

Postprzez rutra » 05 kwi 2016, 21:48

chlebik napisał(a):Bo jak ktoś zrobił II i ora same FIDE no to raczej z wizją progresowania w rozwoju szachowym (tak zakładam).

Nie koniecznie. Po tym jak zrobiłem II grałem mnóstwo klasycznych turniejów, większość zgłoszona do FIDE i oprócz początkowego wzrostu później ranking cały czas spadał (ponad 2 lata). Dopiero jak mi spadł poniżej 1500 to się zmobilizowałem do treningu dzięki czemu odbiłem się od dna. Natomiast przez 2 lata grałem bez wizji progresowania, oczywiście chciałem mieć wyższy ranking, ale bez treningu się nie dało.
rutra

Podziękował : 1668 razy
Otrzymał podziękowań: 2099 razy
Ranking: 1569

Postprzez Nataniel998 » 06 kwi 2016, 17:41

Widzę że rozkręciła się rozmowa na temat kategorii szachowych :D . Moje stanowisko jest takie że system rankingowy do poziomu I kat jest bardzo nieprecyzyjny . Sensownie system zaczyna wyglądać dopiero na poziomie kandydata ( takie jest moje zdanie ) . Dlaczego jest nieprecyzyjny ? Przykład : w sierpniu na turnieju " Akiby Rubinsztajna " zrobiłem elo 1234 , Do Dzisiejszego dnia rozegrałem tylko 18 partii liczonych do fide i mam już ranking 1413 , a według mojej oceny gram prawie jak 1600 elo .
e figury
Moim Głównym celem jest zrobienie I kategorii i uzyskanie siły na I kat .

Moja partia gdzie poświęciłem dwie figury :rotfl: :

e4 c5 Sf3 d6 d4 cxd4 Sxd4 Sf6 Sc3 a6 { wariant najdorfa w obronie sycylijsjiej } Ge3 e6 Ge2 b5 Gf3!? Sd7? { Słaby ruch należało grać b4 albo e5 } e5 d5 Sxd5! { przepiękna ofiara i jak najbardziej poprawna } exd5 Gxd5 Wa7 Gxf7 { lepsze było e6 ale byłem tak zafascynowany ofiarą gończa że nie poświeciłem temu ruchowi zbyt dużo czasu , teraz przy dokładnej grze czarne mają wyrównanie ale w takich pozycjach białe mają w szczególności przewagę psychologiczną } Kxf7 Hf3 Ke8 { każdy inny ruch królem oznaczał by mata } 0-0-0! { Jedyny poprawny ruch . białe zapobiegają grożbie Ha5 dzięki czemu ruch Sc6 staje się możliwy , po za tym wieża bierze pod rendgen hetmana czarnych a król białych staje się bezpieczny , wielofunkcyjny ruch } Gc5? { czarne niewytrzymały presji po za tym są już w niedoczasie , należało grać Hc7 } e6 Sf6 Sc6 Gxe3 Hxe3 Hxd1 Wxd1Sxc6 { wyglądało by na to że czarne zostają z przewagą materialną ale ich figury są przeciążone i beznadziejnie stoją po za tym król jest narażony na atak , a czarne bierki stanowią łatwy łup dla białych } Wd6 We7 { Skoczka i tak nie da się już uratować wienc jego obrona jest bezsensu } Wxc6 Gb7 Wd6 { tesz jestem już w niedoczasie i niezapisywałem reszty posunieć } Kf8 Wd8 We8 Wxe8 Kxe8 Ha7 Gc6 Hf7 Kd8 e7 { czarne się poddały 1-0 }

Przepraszam wszystkich szachistów za błędy , ciężko coś na to poradzić .
Dwie pozostałe partie wrzucem na bloga jutro
Ostatnio edytowany przez Nataniel998, 09 kwi 2016, 11:44, edytowano w sumie 1 raz
Spokój to kłamstwo, jest tylko pasja.
Dzięki pasji, osiągam siłę.
Dzięki sile, osiągam potęgę.
Dzięki potędze, osiągam zwycięstwo.
Dzięki zwycięstwu zrywam łańcuchy
Nataniel998

Podziękował : 139 razy
Otrzymał podziękowań: 106 razy
Ranking: 1882

Postprzez dczerw » 06 kwi 2016, 21:13

Cześć!

Osiągnięcie poziomu gry I kategorii jest w zasięgu każdego. Ja do zrobienia I kategorii potrzebowałem impulsu, właściwie nie pamiętam, żebym zmienił coś w treningu. Wydaje mi się, że chodziło raczej o aspekt psychologiczny.

Podobnie miałem z tytułem kandydata na mistrza, chyba trzykrotnie do normy brakowało mi 5-15 oczek :D A wystarczył jeden impuls i nagle pojawiły się dwie normy, a potem ranking elo 2100.

Wydaje mi się, że do osiągnięcia poziomu gry pierwszej kategorii należy trenować strategię/taktykę/końcówki, a mało debiutów.

Może podam przykład. Na Cracovii miałem grać z dzieciaczkiem (elo koło 1800+), który bardzo dobrze znał teorię debiutów. Przygotowywując się do partii uznałem, że szybko zboczę z teorii, nawet kosztem wybrania gorszej kontynuacji. Co ciekawe po kilku następnych ruchach chłopaczek się rozsypał, ponieważ jego siła gry leżała tylko w mechanicznym klepaniu posunięć :P

Po więcej porad zachęcam do odwiedzenia mojego bloga, na którym piszę o treningu szachowym:
http://dawidczerw.blogspot.com

Pozdrawiam i życzę powodzenia,
Dawid Czerw
"Produkuję" szachy w każdej odsłonie, a spis mojej twórczości znajdziesz:
http://www.dawidszachuje.pl/spis-tresci/
dczerw

Podziękował : 25 razy
Otrzymał podziękowań: 141 razy
Ranking: 2259

Postprzez Nataniel998 » 09 kwi 2016, 11:43

Blazer86 napisał(a):Przepraszam za mały off-top.

Jeśli się nie mylę nazywasz się Natan Sypień?

Owszem nie mylisz się :) , Tak się nazywam

dczerw napisał(a):Cześć!

Osiągnięcie poziomu gry I kategorii jest w zasięgu każdego. Ja do zrobienia I kategorii potrzebowałem impulsu, właściwie nie pamiętam, żebym zmienił coś w treningu. Wydaje mi się, że chodziło raczej o aspekt psychologiczny.

Podobnie miałem z tytułem kandydata na mistrza, chyba trzykrotnie do normy brakowało mi 5-15 oczek :D A wystarczył jeden impuls i nagle pojawiły się dwie normy, a potem ranking elo 2100.

Wydaje mi się, że do osiągnięcia poziomu gry pierwszej kategorii należy trenować strategię/taktykę/końcówki, a mało debiutów.

Może podam przykład. Na Cracovii miałem grać z dzieciaczkiem (elo koło 1800+), który bardzo dobrze znał teorię debiutów. Przygotowywując się do partii uznałem, że szybko zboczę z teorii, nawet kosztem wybrania gorszej kontynuacji. Co ciekawe po kilku następnych ruchach chłopaczek się rozsypał, ponieważ jego siła gry leżała tylko w mechanicznym klepaniu posunięć :P

Po więcej porad zachęcam do odwiedzenia mojego bloga, na którym piszę o treningu szachowym:
http://dawidczerw.blogspot.com

Pozdrawiam i życzę powodzenia,
Dawid Czerw

W 100% się z to bom zgadzam w szczególności z kwestiom treningową :) , ja też uważam że gra pozycyjna , taktyka i końcówki są najważniejsze na poziomie I kategorii . Debiutów nie lubię się uczyć ,nigdy nie przerobiłem żadnej książki o debiutach . Debiuty uczę się tylko poprzez analizę partii swoich i mistrzów :D . Debiuty mnie po prostu nudzą . Jednak jest taki jeden debiut który mi się bardzo podoba i jest według mnie jest bardzo ciekawy ( teorie tego debiuty i wszystkie jego idee rozumiem bardzo dobrze ) . Szanowny kolego Dawidzie założyłeś bardzo dobrego bloga :) , który na pewno pomoże unikąc podstawowych błędów w treningu początkujących szachistów jak i tych bardziej zaawansowanych .

Pozdrawiam
Nataniel998

Postprzez Blazer86 » 09 kwi 2016, 12:32

Domyśliłem się że to ty,bo na mistrzostwach Dolnego Śląska w szachach szybkich w maju 2015 roku,mówiłeś mojemu znajomemu,że grasz dość krótko.Wtedy chyba zrobiłeś 5,5 punktu.

Pozdrawiam
MKS Rokita Brzeg Dolny

http://www.szachy.brzegdolny.pl
Blazer86

Podziękował : 2 razy
Otrzymał podziękowań: 19 razy
Ranking: 1600
kurnik.pl: lenko11
FICS: xxDedexx

Postprzez Nataniel998 » 09 kwi 2016, 12:37

grałem w maju i owszem zaczynałem wtedy dopiero :) ( 1,5 miesioncza grałem już w szachy ) Zrobiłem wtedy 5,5/9pkt :) , miałem wtedy dużo szczęścia i po raz pierwszy pokonałem II kategorie :D .
Nataniel998

Postprzez hajdzik » 09 kwi 2016, 17:49

Mamy teraz tak dużo rankingów, że tak na prawdę ciężko je jakoś razem zsumować.
Myślę, że to ma wtedy znaczenie, kiedy gramy systematycznie w turniejach i trzymamy się jednego tempa.
Tu lepiej się mają osoby grające w lidze szachowej - przeciwnicy na podobnym poziomie.
Też dobrze wygląda ranking arbitra w szachach szybkich - jeśli oczywiście turniej w którym zagramy pojawi się w statystyce.

A odnośnie turniejów...
Grając na turnieju, w 7 rundach trafiamy na jednego b.k i cały RUZ szlag trafia.
hajdzik

Podziękował : 253 razy
Otrzymał podziękowań: 433 razy
Ranking: 1600
kurnik.pl: lg1702
FICS: hajdzik

Postprzez dczerw » 10 kwi 2016, 09:18

Rozwiązanie jest proste, wygrywasz wszystko po kolei i Ruz na pewno będzie dobry :)
"Produkuję" szachy w każdej odsłonie, a spis mojej twórczości znajdziesz:
http://www.dawidszachuje.pl/spis-tresci/
dczerw

Podziękował : 25 razy
Otrzymał podziękowań: 141 razy
Ranking: 2259

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Trening szachowy