Z II na I w Rok !!!

Moderator: Rafcik

Ile godzin treningu potrzeba aby z 2 zrobić 1 ( nielicząc gry ) .

- 300 godzin
8
30%
- 500 godzin
2
7%
- 750 godzin
5
19%
- 1000 godzin
6
22%
- 1250 godzin
0
Brak głosów
- 1500 godzin
6
22%

Razem głosów : 27

Re: Z II na I w Rok !!!

Postprzez Kaczmar » 27 mar 2016, 00:55

Nataniel998 napisał(a):... w analizie partii chodzi mi głównie o wartości pozycyjne ( staram się oceniać poprawnie pozycje , szukam ruchów kandydatów , myśle jak rozmieszcić lub przemanewrować figury , poszukuje planu gry , zastanawiam się nad ideą danego ruchu ) . Pracuje dużo nad grą pozycyjną bo wiem że to właśnie ten element gry w dużym stopniu oddziela I od II ...

Ciekawi mnie na jakiej podstawie weryfikujesz poprawność pozycyjną swoich przemyśleń. Jako samouk uważam, że jest to jedno z trudniejszych zagadnień. Wiele razy zastanawiałem się jak poprawić swoją grę pozycyjną poprzez analizę partii ale uznałem, że to nie ma sensu. Do tego potrzebna jest co najmniej książka analizująca partię pod względem gry pozycyjnej lub co najmniej dobrze skomentowana partia. Sama partia nawet grana przez mistrza świata przynajmniej dla mnie nie wystarczy - to tak jakbym czytał książkę po angielsku znając tylko kilka podstawowych słówek.
Kaczmar

Podziękował : 231 razy
Otrzymał podziękowań: 304 razy
Ranking: 0
FICS: Kaczmar

Postprzez ŁowcaAndroidów » 27 mar 2016, 11:43

Mając w drużynie kilku mocnych graczy (o poziomie kandydata na mistrza) dojdzie do poziomu "jedynki" szybciej niż się wydaje.
Kaczmar napisał(a):Ciekawi mnie na jakiej podstawie weryfikujesz poprawność pozycyjną swoich przemyśleń.

Pewnie metodą prób i błędów - na turnieju sprawdzi czy jego tok rozumowania jest dobry, jeśli nie to dostanie jakąś radę od bardziej doświadczonych graczy.
"Jednym z najważniejszych elementów współczesnej strategii jest ograniczenie działania jednej z lekkich figur przeciwnika" A.K.
ŁowcaAndroidów
Moderator

Podziękował : 307 razy
Otrzymał podziękowań: 559 razy
Ranking: 2286
FICS: MlodyBog

Postprzez krzysio » 27 mar 2016, 16:42

ŁowcaAndroidów napisał(a):Mając w drużynie kilku mocnych graczy (o poziomie kandydata na mistrza) dojdzie do poziomu "jedynki" szybciej niż się wydaje.
Kaczmar napisał(a):Ciekawi mnie na jakiej podstawie weryfikujesz poprawność pozycyjną swoich przemyśleń.

Pewnie metodą prób i błędów - na turnieju sprawdzi czy jego tok rozumowania jest dobry, jeśli nie to dostanie jakąś radę od bardziej doświadczonych graczy.

Moim zdaniem świetna metoda na naukę (myślę o częstym kontakcie z mocniejszymi graczami), ktoś zaraz obok wyłapuje na bieżąco błędy i tłumaczy zawiłości do których ciężko samemu dojść. To co pisze Kaczmar przewijało się w wielu dyskusjach tutaj - dochodzenie samemu do tego co zrobiło się nie tak jest trudne i obarczone możliwością robienia złych ocen.
krzysio

Podziękował : 328 razy
Otrzymał podziękowań: 1029 razy
Ranking: 0

Postprzez Nataniel998 » 28 mar 2016, 22:22

W czasie świąt nie trenowałem za dużo :'( ( w niedziel wyjechałem z domu do rodziny , a w poniedziałek mama miała 40 urodziny i zjechała się liczna rodzina ) . W czasie tych dwóch dni głównie grywałem partie . Jutro siadam do porządnego treningu ( 4godziny ) . Skończyłem juz prawie " Ocena pozycji i planowanie " . W ten Piątek rozpoczyna się 3liga juniorów w której będę brał udział :D .
Teraz odpowiem na pytanie szanownego kolegi kaczmara

Ciekawi mnie na jakiej podstawie weryfikujesz poprawność pozycyjną swoich przemyśleń. Jako samouk uważam, że jest to jedno z trudniejszych zagadnień. Wiele razy zastanawiałem się jak poprawić swoją grę pozycyjną poprzez analizę partii ale uznałem, że to nie ma sensu. Do tego potrzebna jest co najmniej książka analizująca partię pod względem gry pozycyjnej lub co najmniej dobrze skomentowana partia. Sama partia nawet grana przez mistrza świata przynajmniej dla mnie nie wystarczy - to tak jakbym czytał książkę po angielsku znając tylko kilka podstawowych słówek.

1 Po pierwsze : też jestem samoukiem :D i uważam że analiza partii mistrzów jest bardzo dobrym treningiem , oczywiście zgodzę się z tym że sama partia bez żadnych komentarzy ani choćby podanych wariantów nie jest za bardzo przydatna . Według mnie po przerobieniu jakiejś książki o grze pozycyjnej dobrze jest poanalizować partie mistrzów , najpierw trzeba mieć jakąś wiedze . Partie które analizuje posiadają komentarze ( czasami partia jest bogata w komentarze ,a czasami uboga ) .
2 Po drugie : W jaki sposób weryfikuje swoje przemyślenia ? - to proste , po zdecydowaniu jaki ja ruch zagrał bym w tej pozycji , patrzę jaki ruch zagrał mistrz i na komentarz do ruchu ( jeśli się taki znajduje ) jeśli nadal jestem ślepo przekonany o poprawności swojego ruchu to wtedy odpalam fritza13 i patrzę jak program ocenia mój ruch .

Założyłem bloga " Moje partie - Nataniel998 " gdzie będę zamieszczał swoje partie .
Spokój to kłamstwo, jest tylko pasja.
Dzięki pasji, osiągam siłę.
Dzięki sile, osiągam potęgę.
Dzięki potędze, osiągam zwycięstwo.
Dzięki zwycięstwu zrywam łańcuchy
Nataniel998

Podziękował : 139 razy
Otrzymał podziękowań: 106 razy
Ranking: 1882

Postprzez Nataniel998 » 01 kwi 2016, 15:48

Dzisiaj zaczyna się 3liga dolnośląska juniorów w której będę brał udział . Będę grał w pierwszym składzie (KLUBU UKS GIECEK RADKÓW ) , na drugiej szachownicy :D . Mój klub jest gospodarzę tegorocznej ligi .
W niedziele po zakończeniu turnieju napiszę jak mi poszło , oraz umieszczę z dwie partie . Życzcie mi powodzenia :) .
Nataniel998

Postprzez Nataniel998 » 03 kwi 2016, 20:37

3dolnośląska liga Juniorów zakończyła się dla mnie totalnym sukcesem :jupi: . Moim planem było zrobić 4,5/7pkt , a zrobiłem aż o cały jeden punkt więcej (5,5/7pkt :rotfl: ) , ranking uzyskany 1975 ( nie wpisano mi II kategorii , gdyby mi wpisali to może uzyskał bym 2000 , ale jedynki i tak bym nie zrobił bo tępo nieodpowiednie ( 60 min ) ) . Moja drużyna zajęła 3 miejsce na 16 drużyn :D . Zajołę 3 miejsce na 2 szachownicy i oprócz tego zostałem wyróżniony jako najlepszy zawodnik klubu UKS GIECEK RADKÓW :) .

PIERWSZY DZIEŃ
1 partia ( przeciwnik II kat 1324 elo ) - Z debiutu wyszedłem trochę lepiej , lecz niestety potem popełniłem błąd który przeciwnik wykorzystał . Naszczeście wybrałem dość nie oczywistą kontynuację która była najbardziej poprawna ( poświecenie skoczka za dwa pionki i inicjatywę :) ) . Po paru ruchach odbiłem figurę ( przeciwnik nie wytrzymał presji ) i przeszedłem do końcówki wieżowej z dwoma pionkami więcej ale miałem 40 sekund i zgodziłem się na remis . REMIS
DRUGI DZIEŃ
2 partia ( przeciwnik II kat 1209 elo ) - Debiut dobrze rozegrałem , przeciwnik zrobił mi kombinacje która niebyła poprawna ( nie widział wtrączonego bicia ) i zdobyłem figure , przewagę zrealizowałem bez problemu , w 26 ruchu dałem mata . WYGRANA
3 partia ( przeciwnik 2 kat 1461 elo ) - gra bez większych emocji , starałem się wykorzystać atut pozycyjny ale to nie wystarczyło , w końcówce gońcowej przyjołem remis . REMIS
4 partia (przeciwnik 2 kat 1532 elo ) - bardzo ciekawa partia dużo taktyki i gry pozyczyjnei ostatecznie przeszedłem z pionkiem więcej do wieżówki . Partie wrzucę na bloga . REMIS
TRZECI DZIEŃ
5 partia ( 1kat 1789 elo ) - piękna partia w której ofiarowałem w 10 ruchu skoczka za dwa pionki :jupi: a potem w 12 ruchu jeszcze Gońca za pionka i ogromny atak ( jak TAl ) . Partie umieszczę na blogu . WYGRAŁEM
6 partia ( 3kat 1116 elo ) - partia bez większej historii początek spokojny potem przeciwnik złapał się na prostą taktykę a następnie podstawił mi figurę . WYGRAŁEM
7 partia ( 2kat 1531 elo ) - debiut był mi dobrze znany więc po debiucie miałem niezłą przewagę a zrealizowanie jej było proste . Przeciwnika wprowadziłem w niedoczas i zaatakowałem pozycje jego króla , w 23 ruchu poddał się mając figurę mniej i 30 sekund na zegarze . Partie umieszczę na blogu . WYGRAŁEM

Otrzymałem dużo pochwał od mocnych szachistów :jupi:

Wnioski :
- Należy po prawic grę w kończówkach
- taktyka wygląda dobrze będę ją trenował jak do tej pory
- Gra pozycyjna - widać postępy będę kontynuował dotychczasową prace ( analiza partii , książki o grze pozycyjnej
- debiuty na tym turnieju wyglądały dobrze , ale prawda jest taka że nie znam debiutów :( nie zamierzam w najbliszym czasie wziąć się za nie poważnie .

WYSTĘP ÓWAŻAM ZA BARDZO UDANY :D
Nataniel998

Postprzez Nataniel998 » 03 kwi 2016, 20:43

W ciągu turnieju nie przegrałem ani jednej partii :D ! Staram się grać bardzo Solidnie , ale nieboje się ofiarować figur :jupi: ! Czekam na waszą ocene mojego występu w turnieju . Jutro wrzucę partie , jedna na pewno będzie skomentowana .
więcej szczegółów na http://www.chessarbiter.com/turnieje/20 ... =pl&pr=16_
Nataniel998

Postprzez bednar1992 » 03 kwi 2016, 23:54

Witam was ,rownież chciałbym sie przyłączyć do gratulacji jak i dyskusji w tym temacie gdyż dość mnie zaciekawił:),wynik punktowy był dość dobry patrząc na to ze dopiero zaczynasz przygodę z szachami.Jednak ciekawi mnie bardzo jakość twoich partii i jak na obecnym poziomie rozumiesz pozycje z nich wynikające , ponieważ przeciwników nie miałeś za bardzo wymagających, średni ich ranking to tylko około 1450 co daje nam IV kategorie, wiem ze większość z nich dopiero otrzymała swój ranking ELO i nie jest on miarodajny natomiast ich aktywność na listach fide i progres już tak, niestety tylko 2 zawodników z 7 z którymi grałes robi kroki na przód... reszta albo stoi w miejscu albo sie cofa , a to niestety pokazuje nam ze jeszcze mnóstwo pracy przed tobą aby uzyskać upragniony poziom I kategorii nie mowię o normie ponieważ teraz rozdają je na prawo i lewo (o czym świadczy twój ranking uzyskany z takimi "elowcami").Tutaj musisz sobie rownież odpowiedzieć na pytanie ( nawiazując do tematu)"czy chcesz grać z siła I kategorii? czy tylko posiadać te kategorie i miec 1600 Elo jak III lub bardzo słaba II ? Jeżeli wybierasz to pierwsze w takim razie przed tobą jeszcze mnóstwo pracy i przede wszystkim turnieju szachów klasycznych(60 min+ 30 sek na ruch a najlepiej to 90+30 a nie śmiesznych blitzow na internecie czy nawet partii na minimum15 min (chociaż te już trochę lepiej) według mnie osiagniecie poziomu I kategorii w rok bedzie trudne ale nie niemożliwe, natomiast jeżeli do szczęścia wystarczy ci sama kategoria to w najbliższych 4 rozegranych turniejach ugrasz ja bez problemu czyli nie wiem w 2-3 miesiące moze??:) Taka jest moja opinia i być moze sie mylę lub nie ;) natomiast jedno wiem na pewno! Z poziomu bk do II mozna skoczyć w piorunującym tempie ale z II na I to już inna bajka... mnie osobiście zajęło to 2 lata ale wiadomo każdy szachowo rozwija sie inaczej i moze akurat Tobie uda sie to zrobić w rok czego Ci życzę i bede trzymał kciuki oraz oczywiście sledzil dalsze twoje poczynania z ciekawości:)
bednar1992

Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 11 razy
Ranking: 2000
kurnik.pl: immaster

Postprzez rutra » 04 kwi 2016, 00:18

bednar1992 napisał(a):1600 Elo jak III lub bardzo słaba II?

Czy mógłbyś wskazać jakiegoś szachistę z III kategorią elo 1600 lub wyższe? Ja osobiście znam jeden przykład jak zawodnik miał III elo ponad 1600, ale to dlatego, że III zdobył kiedyś, a elo wyszło mu wysokie, bo zdobył 1,5/8 z zawodnikami 1700-2200 (wygrana i remis z 1700-1800). Na pierwszym turnieju do 1800 od razu uzyskał II kategorie. W większości przypadków zawodnicy mający elo ponad 1700 i II kategorie, albo mają zawyżony ranking, albo rzadko grają w turniejach klasycznych.

PS. A słabe dwójki to mają po 1300-1400.
rutra

Podziękował : 1689 razy
Otrzymał podziękowań: 2153 razy
Ranking: 1584

Postprzez brelo » 04 kwi 2016, 00:34

Kała Piotr. W szybkie ponad 1800, w blitza ponad 2000. W Polsce IV kategoria. Wystarczy?
primum NonNocere and do not fall to the CheapTricks
brelo

Podziękował : 21 razy
Otrzymał podziękowań: 555 razy
kurnik.pl: lokog
FICS: Breloczek

Postprzez rutra » 04 kwi 2016, 00:37

brelo napisał(a):Kała Piotr. W szybkie ponad 1800, w blitza ponad 2000. Wystarczy?

A w klasyku ile?

Znalazłem dwa przypadki z województwa lubelskiego, w których zawodnicy mają elo ok. 1610, jednak nie grali w turniejach klasycznych od 2009 i 2010. Ten z 2010 na obecnych przepisach zrobiłby na tamtym turnieju od razu II a nie III, a ten z 2009 zdobył 1/9 tylko miał wysoki średni ranking przeciwników.
rutra

Postprzez rutra » 04 kwi 2016, 02:48

thinkerteacher napisał(a):Być może mój przykład będzie również nieco na miejscu. Uzyskana 2 kategoria (która od dobrych kilku lat nie grywa już {prawie wcale} w klasykach) a rank ELO około 1730 (nie mam dostępu do swojej karty, więc nie wiem ile dokładnie, ale szacuję, że +/- 20 oczek).

Zgadza się, jednak tak jak napisałeś prawie wcale nie grasz w klasykach od paru lat. Myślę, że gdybyś trochę pograł to wówczas albo ranking by Ci spadł w okolice 1650, ale stale byś uzyskiwał ranking dla III kategorii, a nawet II, albo prędzej czy później byś uzyskał normę na I kategorie.

Na chessarbitrze znalazłem listy rankingowe (obecne lub z wcześniejszych miesięcy) dla województw: podkarpackie, świętokrzyskie, lubelskie. Dwie osoby z lubelskiego mają III elo nieco ponad 1600, ale tak jak wspominałem swoje kategorie zrobili w 2009, 2010 i później nie grali. Bednar1992 napisał, że elo 1600 mają III lub bardzo słabe dwójki. Tymczasem III elo 1600 jest bardzo mało (nawet nie wiem czy to będzie 1%) i są to osoby, które miały wysoki średni ranking przeciwników (1,5/8 z 1700-2200) lub zdobyli kategorie we "wcześniejszym systemie" a teraz nie grają.

Należałoby jeszcze zastanowić się co to znaczy "słaba II kategoria". Ja osobiście mam elo 1603, czyli według tamtego wpisu mam III lub słabą II. Moim zdaniem "słaba II" to taki ktoś kto 1-2x uzyskał normę na II kategorie i więcej razy mu się to nie udało (mimo, że grał). W ubiegłym roku (rankingi min. 1479 max. 1571) zagrałem w 9 turniejach tempem minimum P'60, minimum 7 rund. W 7 turniejach "uzyskałbym" II kategorie. W jednym turnieju miałem ponad 1800, ale miałem za mało punktów. W jednym turnieju miałem Ruz poniżej 1800.

PS. Tak wiem, że kiedyś II się zaczynały od elo 1600, ale wtedy elo zaczynało się od 1201 a nie 1000.
Ostatnio edytowany przez rutra, 04 kwi 2016, 21:43, edytowano w sumie 1 raz
rutra

Postprzez ŁowcaAndroidów » 04 kwi 2016, 06:00

Jestem zdania, że się Tobie uda dojść do upragnionej "jedynki" (nie tylko w CRze a również siłą gry).
Czekam na partię z meczu z Bogatynią, byłem pod wrażeniem pozycji (bez 2 lekkich zdaje się w samym debiucie) - takie szachy mi się podobają. Agresywny styl gry to jest to! :) Swoją drogą podczas turnieju piłkarskiego też było agresywnie w defensywie! :) Powodzenia w realizowaniu celu.
"Jednym z najważniejszych elementów współczesnej strategii jest ograniczenie działania jednej z lekkich figur przeciwnika" A.K.
ŁowcaAndroidów
Moderator

Podziękował : 307 razy
Otrzymał podziękowań: 559 razy
Ranking: 2286
FICS: MlodyBog

Postprzez chlebik » 04 kwi 2016, 08:16

Gratuluję też sukcesu, ale naprawdę, proszę, popracuj nad ortografią lub zmień przeglądarkę internetową.
You got big dreams. You want fame. Well, fame costs. And right here is where You start paying. With sweat. - Fame TV Series Intro
Mój dziennik: http://www.szachowe.pl/viewtopic.php?f=10&t=5118
chlebik

Podziękował : 59 razy
Otrzymał podziękowań: 310 razy
Ranking: 1800
FICS: chlebik

Postprzez bednar1992 » 04 kwi 2016, 08:32

Generalnie rutra chodziło mi o to ze ranki dla kategorii to IV 1400 III 1600 II 1800 I 2000 k2200 no i mistrz 2400 lub 2450 nie pamietam jest to oczywiście wpis na osobny dział natomiast od jakiegoś czasu utarło sie ze zawodnicy np 1600 ELO to I kategorie 1800 to już "silna jedynka" a niestety to nie prawda to tak jakbyśmy posadzili przy stoliku 2 zawodników pierwszy II kat Elo 1500 i II kat elo 1800 i nagle okazało sie ze mimo tej samej kategorii jeden jest o niebo lepszy od drugiego... a no prawda a dlatego ze pierwszy posiada tylko II kategorie a w zeczywistosci ma rank III, a drugi już potwierdził ze gra z taka siła i jak najbardziej moze starać sie o robienie norm na I bo i elo szybko wzrośnie do poziomu 2000 czyli normalnego i siła gry bedzie odzwierciedlać kategorie!! Swoją droga nie pamietam gdzie widziałem zawodnika z elo 1500 i I kategoria O_o oczywiście sprawdziłem czy zawodnik jest aktywny czy to nie przypadkiem 1 elo no ale zawodnik grał już od dłuższego czasu, a mimo to taka a nie inna kategorie posiadał... Dla mnie żałosne... Ale no cóż tak pzszach zrobił wiec teraz tak ma, wylęgarnie nic nie znaczących kategorii które już nie odzwierciedlają siły gry.... Dlatego tez moze lepiej dla naszego kolegi było by dojście z 1800 Elo do 2000 w rok !! wtedy by to miało jakiś tam sens ;) w dzisiejszych czasach dopiero K zaczyna miec jakiś sens bo trzeba dość chociaż do pomniejszonego pułapu 2100 ELO i mniej więcej każdy z tych kandydatów powinien reprezentować podobny poziom a wszystko poniżej k to już teraz tylko pic na wodę wiec trzeba patrzeć po ELO i dobierać zawodnikowi kat do obecnego rankingu np II z 1600 elo = III. i z 1800 elo= II itd itp.
bednar1992

Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 11 razy
kurnik.pl: immaster

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Trening szachowy