Z II na I w Rok !!!

Moderator: Rafcik

Ile godzin treningu potrzeba aby z 2 zrobić 1 ( nielicząc gry ) .

- 300 godzin
6
25%
- 500 godzin
2
8%
- 750 godzin
4
17%
- 1000 godzin
6
25%
- 1250 godzin
0
Brak głosów
- 1500 godzin
6
25%

Razem głosów : 24

Re: Z II na I w Rok !!!

Postprzez AuroraBorealis » 11 gru 2016, 22:41

w ciągu niecałych 2 miesięcy nie dasz rady przerobić solidnie 1,5 książki. Lepiej zrobić mniej a porządnie, dobrze Ci radzę. Powodzenia! :)
AuroraBorealis

Podziękował : 99 razy
Otrzymał podziękowań: 277 razy
Ranking: 2120

Postprzez Nataniel998 » 12 gru 2016, 16:37

jak nie dam rady to się nic niestanie . dzięki za rade .
Spokój to kłamstwo, jest tylko pasja.
Dzięki pasji, osiągam siłę.
Dzięki sile, osiągam potęgę.
Dzięki potędze, osiągam zwycięstwo.
Dzięki zwycięstwu zrywam łańcuchy
Nataniel998

Podziękował : 54 razy
Otrzymał podziękowań: 44 razy
Ranking: 1665

Postprzez kolokwium » 12 gru 2016, 18:34

Stanie się. Bo chcąc przerobić obie, to każdą przerobisz pobieżnie.
Kiedyś grałem dla kategorii, teraz dla przyjemności; sędzia szachowy FA Tomasz Ptaszyński mój blog
ObrazekPiszę poprawnie po polsku.
kolokwium
Moderator

Podziękował : 1842 razy
Otrzymał podziękowań: 2059 razy
Ranking: 0
kurnik.pl: tpp
FICS: tepepe

Postprzez rutra » 12 gru 2016, 19:02

Nataniel998 napisał(a):Przez ten czas prawie wogule nie pracowałem nad szachami ( jedyne co to grywałem przez Internet ).

Plan treningowy na czas od 12 grudnia do 31 stycznia

- Rozwiązać zadania z książki " Sprawdź swoją fantazje szachową ( 120 zadań )
- przerobić książkę " Sztuka Ataku " :idea:
- przerobić 100 stron książki " jak zrealizować niewielką przewagę " :idea:
- Oglądnoć wszystkie partie na YouTube z meczu Carlsen vs Karjakin
- rozwiązywać codziennie 5 zadań na chess.com

Nie chcę być złym prorokiem, ale był taki czas, że sobie ustaliłem, iż od poniedziałku do piątku przerabiam książki, codziennie inną. W poniedziałek przerabiałem książkę o debiucie, we wtorek o końcówce, w środę jeszcze jakąś inną i następnego tygodnia kontynuowałem każdą książkę. Bardzo szybko mi się odechciało.

Niestety mimo chęci często bywało tak, że gdy chciałem przerobić za dużo to pomijałem niektóre warianty, lub wykonywałem szybko ruchy na szachownicy nie skupiając się na pozycji.

Dlatego 1, 4 i 5 cel jest jak najbardziej do osiągnięcia, a przerobienie dwóch książek (z jednej sto stron) w niecałe 3 tygodnie, cóż... to nie jest powieść, jest różnica między przeczytaniem a przestudiowaniem. Ale powodzenia życzę.
I kategoria (1660/1668/1489), I klasa sędziowska
rutra

Podziękował : 1518 razy
Otrzymał podziękowań: 1786 razy
Ranking: 1660

Postprzez brelo » 12 gru 2016, 20:15

Panowie eksperci tak żałosnego ściągania w dół to nie widziałem już dawno. Fajne macie historie opowiadające o waszych porażkach, ale nikt nie chce tutaj tego słuchać.

Grać, trenować i nie słuchać głupiego pier... osób tutaj, że się nie da. Większość tych, którzy zrobili progres i tu pisali już tu nie ma... powód jest prosty - masa toksycznych ludzi.

A jak się dojdzie, że to nie ma sensu, bo liczy się tylko top10 świata, to zapraszam do szalonego i błędnego domu - więcej dynamiki i radości z gry ;)
brelo umarł w Berlinie... zmartwychwstał jako stelmacz
brelo

Podziękował : 21 razy
Otrzymał podziękowań: 510 razy
Ranking: 2000
kurnik.pl: lokog
FICS: Breloczek

Postprzez Cytruk » 12 gru 2016, 21:08

Bardziej myślę, że chodzi im o coś co da się zrealizować wyciągając jak najwięcej wiedzy i odpowiednich wniosków.
Powiedz mi brelo, czy kiedykolwiek przerobiłeś książkę w 1 miesiąc od deski do deski?
Jeśli tak, to usunę ten post i cofnę swoje słowa.
"Wyob­raźnia jest ważniej­sza od wie­dzy, po­nieważ wie­dza jest ograniczona." Albert Einstein

II Kategoria
ELO:
Standard: 1452
Rapid: 1497
Blitz: 1607
Cytruk

Podziękował : 5 razy
Otrzymał podziękowań: 16 razy
Ranking: 1452
kurnik.pl: Cytruk
FICS: CytrukowyCytruk

Postprzez brelo » 12 gru 2016, 21:37

Nie, nie potrzebowałem aż tyle czasu.
brelo

Postprzez rutra » 13 gru 2016, 00:57

brelo napisał(a):A jak się dojdzie, że to nie ma sensu, bo liczy się tylko top10 świata, to zapraszam do szalonego i błędnego domu - więcej dynamiki i radości z gry ;)

brelo mylisz się!

Według statystyk masz 54580. miejsce na świecie wśród aktywnych. Czym się różni twoje miejsce od miejsca Caruany (2. miejsce w rankingu) czy też Karjakina (6. miejsce w rankingu, 2. miejsce na świecie)? Różnica jest tylko w cyferkach.

Zapamiętaj brelo
Liczy się tylko 1 - Magnus Carlsen.
Reszta miejsc to są cyferki dla statystyków. No może za 2. miejsce MŚ jest kilkaset tys. EUR, ale to akurat ma małe znaczenie.

parafrazą
słów
forumowicza
brelo.
Proszę
tych
słów
nie
brać
na
poważnie.
rutra

Postprzez ŁowcaAndroidów » 13 gru 2016, 07:05

Książki to dodatki. Trzeba grać.
"Jednym z najważniejszych elementów współczesnej strategii jest ograniczenie działania jednej z lekkich figur przeciwnika" A.K.
ŁowcaAndroidów
Moderator

Podziękował : 301 razy
Otrzymał podziękowań: 526 razy
Ranking: 2286

Postprzez krzysio » 13 gru 2016, 09:28

Niestety Arturze ale tak jest, jeśli chodzi o wynik sportowy to liczy się tylko nieliczna elita, moim zdaniem nawet IM czy słabszy GM w szachach jest nadal amatorem który powinien mieć jakiś zawód i pracę by mieć z czego żyć. Ważne by mieć z gry w szachy frajdę, a jak jeszcze jest chęć doskonalenia tego to olać kategorie, one same wpadną, grać i bawić się szachami.

I piszę to Tobie z pozycji opiekuna w miarę przyzwoicie grającego juniora, juniora u którego tytuły szachowe będą raczej tylko kwestią czasu. Jak już kiedyś będziesz miał I/k/FM to nadal będziesz w szachach nikim, tyle tylko że nie będziesz gdybał "B czy C, ze wskazaniem na C", a zagrasz sobie dla frajdy w A. W A też Tobie będzie pokazane, że są od ciebie setki lub tysiące lepszych, lepszych i nadal amatorów.

I niestety zgodzę sie z brelo w pewnej tezie - chcesz zrobić postęp w szachach to podpatruj i podpytuj tych którzy to zrobili (lub jeszcze lepiej tych którzy wyszkolili innych), a unikaj rad tych którzy doskonale wiedzą co trzeba robić, a z niewiadomych powodów latami stoją w miejscu, zwyczajnie nauczą cię dreptać w miejscu i dzielić się porażkami.
krzysio

Podziękował : 325 razy
Otrzymał podziękowań: 989 razy

Postprzez rutra » 13 gru 2016, 12:51

Czy tylko top10 może grać w szachy? A dlaczego brelo gra w Crazyhouse skoro nie jest w najlepszej 10 na świecie w tą grę?

Nie wszyscy podchodzą do szachów aż tak poważnie. Ja na przykład lubię sobie pojechać na turniej gdzie mam dużo znajomych (szczególnie tych, których widzę raz na kilka miesięcy lub rzadziej), lubię też sobie pojechać coś pozwiedzać i przy okazji zagrać w turnieju (zwykle wychodzi na odwrót). Wiem, że przez ten czas mógłbym potrenować by grać lepiej, ale i tak by mi się nie chciało.

PS. Kilka lat temu dużo trenowałem i nie było wyników, teraz prawie w ogóle nie trenuje i wyniki mam lepsze niż w przeszłości.
rutra

Postprzez rutra » 13 gru 2016, 15:19

oniek napisał(a):Dyskusja z rutrą to jak rozmowa z automatyczną sekretarką..... ;)

Miałem odpuścić tę dyskusję, ale dyskusja (wpisy brelo, że liczy się tylko top10) robi się coraz ciekawsza. :rotfl:

thinkerteacher napisał(a):Ja cały czas się zastanawiam co by się stało, gdybyś 40% czasu poświęcał na poważny trening a resztę na wyjazdy szachowe. Założe się, że do 2020 roku zrobiłbyś wynik blisko KM ;) :).

Wydaje mi się, że ograniczając "wyjazdy szachowe" byłyby dwie możliwości
a) po pewnym czasie zrezygnowałbym z szachów
b) stałoby się to co w pierwszej połowie 2014 roku, gdzie do maja rozegrałem tylko dwa turnieje szybkie (z czego jeden 5 rund P'25), w maju jeden turniej klasyczny i w ogóle nie trenowałem (no chyba, że partie P'3 na kurniku nazywamy treningiem)

PS. Gdyby jakiś znajomy szachista z podstawówki (który od wielu lat nie gra) powiedziałby mi, że jakby "trenował" tyle lat co ja, to miałby przynajmniej IM, wówczas odpowiedziałbym mu, że gdybym przez te wszystkie lata nie grał, to też bym mówił, że gdybym trenował to miałbym IM ;)
rutra

Postprzez brelo » 14 gru 2016, 10:46

@rutra
To nie jest temat o mnie, ani o tym, kto może grac w szachy.
brelo

Postprzez Nataniel998 » 09 sie 2017, 20:22

Rozpocząłem ten temat i uważam że mimo braku moich wpisów od grudnia 2016 roku należy ten temat zakończyć i podsumować .

Na początek chcę napisać ze mój cel został zrealizowany , drugą normę zrobiłem na IV lidze wałbrzyskiej 03.05.2017 roku :D .Czyli zmieściłem się w terminie ( termin wyznaczyłem sobie do końca IV ligi ) .
Szczegóły : http://www.chessarbiter.com/turnieje/20 ... l=pl&pr=6_

W miarę regularny trening prowadziłem do grudnia 2016 roku , potem trenowałem rzadko i mało i często nie miałem kontaktu z szachami przez tygodnie .

Na początku założenia tego tematu dałem ankietę ( ile godzin potrzeba by osiągnąć poziom I kat trenując samodzielnie ( bez trenera ) ) . Po zdobyciu I kategorii mogę odpowiedzieć że w moim przypadku starczyło około 500 godzin ( wydaje mi się że mniej niż 500 godzin ) . W skrócie mówiąc uważam że do poziomu I kategorii można dojść w rok ( co udowodniłem ) trenując na przykład 250 dni w roku po 2 godziny . Jeśli ktoś ma jakieś pytania odnośnie mojego treningu to może zadawać pytania a ja na nie postaram się odpowiedzieć .

Co się zemną działo po osiągnięciu I Kategorii ? nic dobrego . W szachy jedynie grałem przez internet i czasami otworzyłem książkę ( najdłuższa przerwa od szachów jaką zrobiłem to 3 tygodnie ( zero kontaktu z szachami ) ) .

Po beznadziejnym turnieju w szklarskiej porębie :wall:
szczegóły : http://www.chessarbiter.com/turnieje/20 ... =pl&pr=22_
Postanowiłem wrócić do treningu . I od 1 września 2017 roku rozpocząć trening na kandydata na mistrza , który będzie trwał 3 lata :D .

Dzisiaj wróciłem z MP w szachach szybkich i błyskawicznych i zrobiłem tam przeciętne wyniki
Szczegóły : http://www.chessarbiter.com/turnieje/20 ... _z$61.html
http://www.chessarbiter.com/turnieje/20 ... _z$60.html

19.08.2017 będę grał w turniej w Polnicy . Przez te 10 dni wolnego będę odpoczywał i przygotowywał się do turnieju .

Temat na forum w którym będę opisywał moją drogę od 1 kat do kandydata pojawi się na początku września lub pod koniec sierpnia . Jeszcze dzisiaj stworze temat w którym będziecie mogli się podzielić swoimi radami i spostrzeżeniami jak dojść do poziomu kandydata .
Spokój to kłamstwo, jest tylko pasja.
Dzięki pasji, osiągam siłę.
Dzięki sile, osiągam potęgę.
Dzięki potędze, osiągam zwycięstwo.
Dzięki zwycięstwu zrywam łańcuchy
Nataniel998

Podziękował : 54 razy
Otrzymał podziękowań: 44 razy
Ranking: 1665

Postprzez Siabal » 14 wrz 2017, 15:08

Mógłbyś z perspektywy czasu ocenić czy wszystko co trenowałeś przez ten czas było optymalne ? Coś byś zmienił/ dodał/ poprawił? W skrócie jakie rady dałbyś tym, którzy dopiero są na granicy III / II kat i chcą regularnie szybko robić postęp. Co trenować, z czym sobie dać spokój, jak wybrać priorytety itd.
Siabal

Podziękował : 22 razy
Otrzymał podziękowań: 7 razy
kurnik.pl: siabal

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Trening szachowy