Z II na I w Rok !!!

Moderator: Rafcik

Ile godzin treningu potrzeba aby z 2 zrobić 1 ( nielicząc gry ) .

- 300 godzin
7
27%
- 500 godzin
2
8%
- 750 godzin
5
19%
- 1000 godzin
6
23%
- 1250 godzin
0
Brak głosów
- 1500 godzin
6
23%

Razem głosów : 26

Re: Z II na I w Rok !!!

Postprzez Siabal » 17 wrz 2017, 23:48

No to masz jeszcze 12 minut :D Żarcik ;p
Siabal

Podziękował : 25 razy
Otrzymał podziękowań: 9 razy
Ranking: 0
kurnik.pl: siabal

Postprzez Nataniel998 » 17 wrz 2017, 23:54

Siabal napisał(a):No to masz jeszcze 12 minut :D Żarcik ;p

trochę udany :D , chodziło mi o ten tydzień który rozpocznie się za 6 minut :)
Spokój to kłamstwo, jest tylko pasja.
Dzięki pasji, osiągam siłę.
Dzięki sile, osiągam potęgę.
Dzięki potędze, osiągam zwycięstwo.
Dzięki zwycięstwu zrywam łańcuchy
Nataniel998

Podziękował : 134 razy
Otrzymał podziękowań: 95 razy
Ranking: 1835

Postprzez Krzysztof R. » 21 gru 2017, 03:28

Szczere gratulacje za osiągnięcie postanowionego w temacie celu! Ja też próbowałem i poleglem. Powodzenia w dalszym rozwoju szachowym i wielu zwycięstw po pięknej szachowej walce!
Krzysztof R.

Podziękował : 20 razy
Otrzymał podziękowań: 127 razy
Ranking: 1606

Postprzez Nataniel998 » 23 sty 2018, 15:40

Krzysztof R. napisał(a):Szczere gratulacje za osiągnięcie postanowionego w temacie celu! Ja też próbowałem i poleglem. Powodzenia w dalszym rozwoju szachowym i wielu zwycięstw po pięknej szachowej walce!

Dziękuje za wszystkie miłe słowa i również życzę powodzenia w rozwoju szachowym i nie tylko.

Siabal napisał(a):Mógłbyś z perspektywy czasu ocenić czy wszystko co trenowałeś przez ten czas było optymalne ? Coś byś zmienił/ dodał/ poprawił? W skrócie jakie rady dałbyś tym, którzy dopiero są na granicy III / II kat i chcą regularnie szybko robić postęp. Co trenować, z czym sobie dać spokój, jak wybrać priorytety itd.

Kolego Siabal przepraszam cię że nie odpowiedziałem na twoje pytanie. Już pisałem tu że żaden ze mnie ekspert ale chętnie wyrażę swoją opinie na swój temat ;) .
1. Z perspektywy czasu powiem że nie żałuje niczego. Trenowałem w sposób optymalny, i przerabiałem materiały odpowiednie na ówczesny poziom. Odradził bym Książkę " Myśl jak Arcymistrz" nie w wspominam tej książki dobrze. Najlepsze książki dla mnie to "Tajemnice taktyki szachowej", "Ocena pozycji i planowanie", 30 partii Capablanki ( wydawnictwo RM).
2. Co bym zmienił? Więcej trenował, dużo więcej, nie robił przerw w treningu(dla mojego treningu to było zabójcę). Pamiętaj najważniejsze to trening jak będziesz zdeterminowany i zapierdalał w każdej wolnej chwili to osiągniesz dużo więcej niż sobie wyobrażasz mi na przykład zabrakło tej motywacji i teraz nie trenuje. Wszystko rozgrywa się w twojej głowie, jeśli chcesz osiągnąć sukces musisz najpierw przezwyciężyć siebie. Zamiast ogląda TV rozwiązuj zadania, zamiast grać w gry komputerowe graj w szachy przez internet, zamiast oglądać posty na fb i pisać na messengerze zacznij oglądać partie mistrzów. Ludzie którzy powiedzą ci że nie osiągniesz czegoś są po prostu kłamcami( sami nic nie osiągnęli i teraz inny próbują wmówić że się nie da). Po prostu trzeba wstać z kanapy i zacząć zapierdalać. I pamiętaj liczy się efektywność i jakość a nie ilość.
3. Odnośnie rad to masz na pisane w punkcie drugi, po prostu zapierdalać w każdej wolnej chwili i nie szukać żadnych wymówek. Stwórz sobie plan działania, rozpisz jaki materiał chcesz przerobić, napisz co chcesz osiągnąć i zacznij to realizować. polecam planowanie dnia. I pamiętaj twoim celem nie jest osiągnięcie tego co zaplanowałeś, twoim prawdziwym celem powinno być osiągniecie znacznie więcej niż planowałeś. Jeśli rozpisujesz sobie trening tygodniowy np.: 150 zadań na lichess.org, codziennie 5 zadań na chess.com, 50 stron książki X , To w podsumowaniu treningu powinieneś napisać że zrobiłeś 200 zadań na lichess.org, 70 stron książki X i codziennie 5 zadań na chess.com. Zapamiętaj im większe są twoje marzenia tym większe prawdopodobieństwo że je osiągniesz. Twoje plany długotrwałe( dłuższe niż jeden rok)powinny być w cholerę ambitne, a krótkotrwałe tak skonstruowane żeby udało ci się to osiągnąć.
4. Skoncentruj się na taktyce, to jest najprzyjemniejsze i najbardziej efektywne. Pozostałe aspekty gry też też rozwijaj. Nie chce mi się o tym pisać, przeszukaj forum, poczytaj artykuły Dawida Czerwa ( on ma dużo większe kompetencje by wypowiadać się na temat treningu), na temat treningu napisano już dużo więc nie będę tego powtarzał.
5. Nie słuchaj hejterów i pesymistów. Gdy ktoś ci mówi że nie osiągniesz czegoś to go po prostu olej, gdy ktoś ci powie że nie możesz trenować 6 godzin dziennie w szachy to powiedz mu że ty wolisz realizować marzenia, a nie siedzieć przed ekranem i się w niego tępo patrzeć. Jeśli ktoś ci powie że bez trenera nie osiągniesz tytułu I kategorii czy Kandydata to po prostu kłamie, jeżeli jesteś zdeterminowany to nie potrzebujesz żadnych trenerów by to osiągnąć. Oczywiście jeśli masz trenera(dobrego) to bardzo dobrze to napewno ułatwi ci rozwój, ale nie zapominaj że trener nie rozwiąże wszystkich twoich problemów.

Mam nadzieje że pomogłem. Pozdrawiam.
Nataniel998

Postprzez Titrant » 29 sty 2018, 01:28

Mam do Ciebie Natanielu pytanie odnośnie serwerów do taktyki. Który z trzech najpopularniejszych serwerów do taktyki (chesstempo.com, lichess.org, chess.com) przypadł Ci najbardziej do gustu i dlaczego? Który najmniej? Który z nich najbardziej byś polecał do treningu?
"Powinieneś podążać za swoim własnym marzeniem - nie kogoś innego! Droga nigdy nie będzie prosta, ale powinieneś nauczyć się czerpać przyjemność z samej podróży". Viswanathan Anand
Titrant

Podziękował : 94 razy
Otrzymał podziękowań: 133 razy
Ranking: 1000

Postprzez Nataniel998 » 29 sty 2018, 22:23

Titrant napisał(a):Mam do Ciebie Natanielu pytanie odnośnie serwerów do taktyki. Który z trzech najpopularniejszych serwerów do taktyki (chesstempo.com, lichess.org, chess.com) przypadł Ci najbardziej do gustu i dlaczego? Który najmniej? Który z nich najbardziej byś polecał do treningu?

Moim ulubionym serwerem do taktyki jest chess.com . Rozwiązywanie zadań na tym serwerze sprawi mi najwięcej przyjemności i według mnie ta strona ma zadania o najwyższej jakości. Bardzo pozytywne jest też to że jest liczony czas rozwiązywania zadań i możesz porównać sobie swój wynik ze średnią innych szachistów na chess.com. Jedynym minusem na chess.com jest to że można dziennie rozwiązywać tylko 5 zadań dziennie(możesz więcej ale musisz zapłacić), z drugiej strony to jest plus bo 5 zadań dziennie to mało i pomaga złapać regularność w rozwiązywaniu zadań(codziennie rozwiązujesz 5 zadań).
Jak zaczynałem grać w szachy to rozwiązywałem zadania na chesstempo.com, a obecnie rozwiązuje na chess.com i lichess.org.
Lichess.org i chesstempo oceniam na równym poziomie, rozwiązuje zadania na lichess.org bo tak mi jest wygodniej.
Mam nadzieje że pomogłem.
Nataniel998

Postprzez Titrant » 30 sty 2018, 00:34

Nataniel998 napisał(a):Mam nadzieje że pomogłem.

Tak. Dzięki za odpowiedź :-)!
"Powinieneś podążać za swoim własnym marzeniem - nie kogoś innego! Droga nigdy nie będzie prosta, ale powinieneś nauczyć się czerpać przyjemność z samej podróży". Viswanathan Anand
Titrant

Podziękował : 94 razy
Otrzymał podziękowań: 133 razy
Ranking: 1000

Postprzez tommy » 04 lut 2018, 22:00

To ja może przedstawię wady używania taktyki na chess.com :)

- jest sporo pokręconych kompozycji, które tak naprawdę zadaniami taktycznymi nie są
- rating jest z lekko d..y, liderzy mają po 6000; bo dostają powtórki zadań, im wyższy rating tym pula zadań jest mniejsza.
- Poprzez powtórki statystyki czasowe i inne są niezbyt wiarygodne
- jest sporo zadań z alternatywnymi rozwiązaniami, które są traktowane jako błędy chociaż w oczywisty sposób wygrywają
(tutaj chesstempo zdecydowanie wygrywa)
- teoretycznie nie ma tam zadań z równorzędnymi rozwiązaniami, ale w praktyce są i jest to źle traktowane - patrz punkt wyżej
tommy

Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 10 razy
Ranking: 2000

Postprzez Nataniel998 » 19 lip 2018, 15:41

tommy to twoja opinia, ja ją szanuje. Te argumenty które po dodałeś odnoszą się do każdej strony z zadaniami szachowymi. Najczyściej te alternatywne rozwiązania są o 1-2 pkt, gorsze i są uznawane za błędne. Sam miałem takie zadania na chess.com gdzie wiozłem hetmana a komputer uznał to za błąd bo mogłem matować w iluś tam ruchach. Na każdej stronie trafiasz na powtórki zadań jak ich dużo rozwiązujesz, po za tym sam ranking jest tylko rankingiem, a zadania na stronach nie rozwiązujesz dla rankingu tylko po to by lepiej grać. Mi tam nie przeszkadza to że ktoś ma 6000 w rankingu. Co do kompozycji to się zgodzę, ale nie rozumiem co ci akurat w nich przeszkadza, rozwiązywanie kompozycji też jest dobrym treningiem.
Nataniel998

Poprzednia strona

Powrót do Trening szachowy