Jak poprawnie ćwiczyć taktykę?

Moderator: Rafcik

Jak poprawnie ćwiczyć taktykę?

Postprzez Philip » 14 lut 2016, 10:44

Witam.
Pytanie proste. Jakie "puzzle" szachowe dobierac? Wymieszane wszystko czy konkretnie ćwiczyć jakiś motyw albo matowanie?

Pozdrawiam
Philip

Podziękował : 2 razy
Otrzymał podziękowań: 2 razy
Ranking: 0

Re: Jak poprawnie ćwiczyć taktykę?

Postprzez chlebik » 14 lut 2016, 15:06

Z mojego doświadczenia (ponad 10k zadań na Chesstempo + nie wiem ile diagramów papierowych) to najpierw dobrze jest ćwiczyć tematycznie. Potem mieszać.

Polecam książkę 'Taktyka w grze środkowej' Surmana. To ponad 1200 zadań podzielonych na 13 motywów taktycznych o różnych stopniach trudności. Nie kosztuje ona za wiele. Zaczynasz po kolei strona po stronie. Na początek może ogranicz się tylko do tych o najniższym i trochę wyższym stopniu trudności (oznaczone pionem i gońcem). Przerób tak całą książkę. Potem od początku tak samo, z tym tylko, że teraz spróbuj robić również te oznaczone wieżą (najlepiej rozstawiając pozycję na szachownicy). Jak to zrobisz to książka jeszcze raz tylko teraz już wszystkie zadania (łącznie z tymi najtrudniejszymi).

Dla nieuświadomionych - najtrudniejsze zadania u Surmana często to forsowne kombinacje na 10 ruchów do przodu. Zatem nie dziwcie się, że nie polecam próbować rozwiązywania najtrudniejszych na samym początku.
"Jeśli Pillsbury zagrał Se5, to do zwycięstwa już blisko!" Moi Wielcy Poprzednicy
Mój dziennik: http://www.szachowe.pl/viewtopic.php?f=10&t=5118
chlebik

Podziękował : 45 razy
Otrzymał podziękowań: 274 razy
Ranking: 1800
FICS: chlebik

Postprzez yetit78 » 14 lut 2016, 18:56

chlebik napisał(a):
Polecam książkę 'Taktyka w grze środkowej' Surmana. To ponad 1200 zadań podzielonych na 13 motywów taktycznych o różnych stopniach trudności. Nie kosztuje ona za wiele. Zaczynasz po kolei strona po stronie. Na początek może ogranicz się tylko do tych o najniższym i trochę wyższym stopniu trudności (oznaczone pionem i gońcem). Przerób tak całą książkę. Potem od początku tak samo, z tym tylko, że teraz spróbuj robić również te oznaczone wieżą (najlepiej rozstawiając pozycję na szachownicy). Jak to zrobisz to książka jeszcze raz tylko teraz już wszystkie zadania (łącznie z tymi najtrudniejszymi).

Surman - 1500 zadań
Blokh - 1200 zadań

Natomiast martwi mnie że przerobiłem całego Surmana (chociaż czasami robienie tych najtrudniejszych zadań ograniczało się do gapienia się w rozwiązanie i prób zrozumienia co chodzi), a teraz zaczynam Blokha i nie wiem co wziąć jak go skończę :/

Poza tym te najtrudniejsze zadania to inna liga nie tylko z powodu długości, ale też dlatego że tam często trzeba widzieć kilka motywów w różnych wariantach, różne ciche ruchy itp.
,,You must take your opponent into a deep, dark forest where 2+2=5, and the path leading out is only wide enough for one. " Michaił Tal

Dobry szachista nie dąży do równowagi, lecz do asymetrycznych pozycji gdzie będzie mógł wykazać swoją wyższość.
yetit78

Podziękował : 1642 razy
Otrzymał podziękowań: 237 razy

Postprzez thinkerteacher » 14 lut 2016, 22:15

@Yeti

Być może dobrym pomysłem będzie sprawdzej tej serii: 2000 zadań szachowych dla 1-2 kategorii (poniżej link)
http://sklep.caissa.pl/promocyjne-zesta ... v-k-107kpl

Chciałbym mieć takie zmartwienia jak ty ;). Naprawdę bardzo śmiesznie brzmi zwrot: "martwi mnie, że przerobiłem..." :D

Pytanie na ile potrafisz efektywnie liczyć warianty oraz wyszukiwać nietypowe uderzenia przeciwnika (w czasie, gdy liczysz swój zabójczy wariant - co umyka ci uwadze). No i pytanie czy już w pełni przerobiłeś Weteschnika (Tajemnice Szachowej Taktyki).

Na wyższym poziomie MUSISZ umieć znajdywać nietypowe uderzenia, które zawierają kilka motywów, a do tego jeszcze znajdywać kontrę (i obalenia) przeciwnika jak też oceniać to, który wariant będzie ci najlepiej odpowiadał ;) :)
Jeśli komuś nie przeszkadza poziom wpisów, to zapraszam na bloga dla amatorów, fuszerów i lajkoników szachowych: http://beginnerchessimprovement.blogspot.com
Od 2015 roku w końcu definitywnie zakończyłem przygodę z szachami - please do not ask me why ;)
thinkerteacher

Podziękował : 7572 razy
Otrzymał podziękowań: 1074 razy
Ranking: 1000
FICS: NokiaTwenty

Postprzez krzysio » 14 lut 2016, 22:52

yetit78 napisał(a):
chlebik napisał(a):
Natomiast martwi mnie że przerobiłem całego Surmana (chociaż czasami robienie tych najtrudniejszych zadań ograniczało się do gapienia się w rozwiązanie i prób zrozumienia co chodzi), a teraz zaczynam Blokha i nie wiem co wziąć jak go skończę :/

Poza tym te najtrudniejsze zadania to inna liga nie tylko z powodu długości, ale też dlatego że tam często trzeba widzieć kilka motywów w różnych wariantach, różne ciche ruchy itp.

Obyś się nie zamartwiał na zapas - jest teoria szkoleniowa która mówi że taktykę trzeba widzieć płytko ale dokładnie, reszta to pozycyjna gra a tu będziesz miał co robić ;) Czasem w partii trzeba coś dokładniej i głębiej policzyć ale tu też wchodzą chyba bardziej studia niż zadańka taktyczne.
krzysio

Podziękował : 325 razy
Otrzymał podziękowań: 989 razy

Postprzez yetit78 » 15 lut 2016, 22:45

Thinker@ Zobaczę sobie te pozycje ;) Nie przerabiałem ani jednej ani drugiej .

thinkerteacher napisał(a):@Yeti

Być może dobrym pomysłem będzie sprawdzej tej serii: 2000 zadań szachowych dla 1-2 kategorii (poniżej link)
http://sklep.caissa.pl/promocyjne-zesta ... v-k-107kpl

No i pytanie czy już w pełni przerobiłeś Weteschnika (Tajemnice Szachowej Taktyki).

@ krzysio No właśnie żeby nie podstawiać i wykorzystywać podstawki trzeba tłuc prostą taktykę (a wystarczy przestać żeby zobaczyć efekty po 2-4 tygodniach i mniej więcej tyle samo trwa powrót). Ja to widzę tak (w uproszczeniu) :
- widzenie prostej taktyki+ zasady strategii pozwalą nam uzyskać pozycję która nadaje się do gry
- jeśli będziemy grać lepiej niż przeciwnik pozycyjnie uzyskamy przewagę
- widzenie skomplikowanej taktyki pozwoli nam na znalezienie ruchu który rozbije pozycję przeciwnika(wiadomo że nie zawsze)
- jeśli nie widzimy to partia potrwa dłużej bo musimy powoli dociskać

No więc żeby nie było przerw w trzaskaniu zadań już teraz się za czymś rozglądam :-P

krzysio napisał(a):Obyś się nie zamartwiał na zapas - jest teoria szkoleniowa która mówi że taktykę trzeba widzieć płytko ale dokładnie, reszta to pozycyjna gra a tu będziesz miał co robić ;) Czasem w partii trzeba coś dokładniej i głębiej policzyć ale tu też wchodzą chyba bardziej studia niż zadańka taktyczne.
,,You must take your opponent into a deep, dark forest where 2+2=5, and the path leading out is only wide enough for one. " Michaił Tal

Dobry szachista nie dąży do równowagi, lecz do asymetrycznych pozycji gdzie będzie mógł wykazać swoją wyższość.
yetit78

Podziękował : 1642 razy
Otrzymał podziękowań: 237 razy

Postprzez PalaisRoyal » 17 lut 2016, 00:17

Do yeti. Jeśli nie wiesz za co się wziąć z taktyki to gorąco polecam studia Kaspariana. Studia te są często używane przy szkoleniu juniorów. Zadania przeznaczone mniej więcej od 1800+, ale myślę, że duże większe rankingi mają problem z niejednym zadaniem. Z tego co słyszałem to któryś z naszych arcymistrzów przerobił tą książkę w pamięci!
PalaisRoyal

Otrzymał podziękowań: 33 razy

Postprzez AuroraBorealis » 17 lut 2016, 13:32

Studia to nie taktyka, tylko zupelnie inna para kaloszy. Do treningu taktyki to chesstempo, albo zbior kombinacji Blocha. Nie wprowadzaj ludzi w blad.
AuroraBorealis

Podziękował : 104 razy
Otrzymał podziękowań: 293 razy
Ranking: 2120

Postprzez PalaisRoyal » 17 lut 2016, 21:10

Zaznaczyłem, że nie jest to taktyka tylko studia, ale te studia mogą być zamiennikiem zadań taktycznych. Pokazują świetnie mobilność każdej z figur, jej mocne i słabe strony, a także motywy taktyczne. Więc następnym razem proponuję doczytać, a nie się wymądrzać. O Blokhu było już wspominane, więc wolę zaproponować coś nowego, niż powtarzać się po kolegach.
PalaisRoyal

Otrzymał podziękowań: 33 razy

Postprzez AuroraBorealis » 18 lut 2016, 04:49

Motywy taktyczne w studiach. Troll level expert
AuroraBorealis

Podziękował : 104 razy
Otrzymał podziękowań: 293 razy
Ranking: 2120

Postprzez Philip » 22 lut 2016, 20:48

Dziękuję za odpowiedzi. Ile dziennie takich puzzli ( z taktyki Surmana ) byście polecili? Oczywiście biorąc pod uwagę tylko gońce i pionki w danym momencie.
Philip

Postprzez thinkerteacher » 23 lut 2016, 01:37

Nie chodzi o ilość tylko o JAKOŚĆ. Nastaw stoper na co najmniej 30-45 minut CODZIENNIE. Po tym czasie możesz robić cokolwiek innego. Po roku systematycznej pracy (albo po 150-200 godzinach) powinieneś odczuć różnicę ;) :).
Jeśli komuś nie przeszkadza poziom wpisów, to zapraszam na bloga dla amatorów, fuszerów i lajkoników szachowych: http://beginnerchessimprovement.blogspot.com
Od 2015 roku w końcu definitywnie zakończyłem przygodę z szachami - please do not ask me why ;)
thinkerteacher

Podziękował : 7572 razy
Otrzymał podziękowań: 1074 razy
Ranking: 1000
FICS: NokiaTwenty

Postprzez Philip » 22 kwi 2017, 17:01

Hmmm, tak się zastanawiam, bo powróciłem jakiś czas temu do tych codziennych 30 minut i muszę powiedzieć ( odrzuciłem mieszane w chesstemp na rzecz tematycznych ), że widzę regresje swoich umiejętności. Robię same pionki oraz gońce i po takiej sesji w ogóle "nie czuję" jakbym się jakoś wysilił. Nie wiem, może mi się tylko wydaje, może potrzebuje więcej, albo może to wina tego, że zacząłem grać e4, jednak z biegiem czasu spadłem z tych ok 1440 do 1320 na chess.com . Jakby kogoś interesowały partie, to nazywam się tam "Czitels", jednak zawsze klikam tą " analize partii " i mogę stwierdzić, że są to błędy wynikające z kiepskiej taktyki, albo po prostu z bezmyślnych posunięć.
Dlatego zastanawiam się, czy nie dorzucić sobie paru minut, lub czy zwiększyć poziom przerabiając również wieże ( niektóre nawet udawało mi się rozwiązać ). Pytanie, czy to jest rozwiązanie? Czy po prostu mam się uzbroić w sumienność i cierpliwość?
Philip

Powrót do Trening szachowy