Dziennik pokładowy. Banksy - orbita okołoziemska 2016.

Moderator: Rafcik

Re: Dziennik pokładowy. Banksy - orbita okołoziemska 2016.

Postprzez Banksy » 07 lis 2016, 19:59

Czytam teraz książkę. "Carey Benedict - How We Learn. The Surprising Truth About When, Where And Why It Happens". I widzę, że ta wiedza się dość sensownie łączy z tym co do tej pory odkryłem, oraz co doświadczam w grze. Jest to trochę kontr-intuicyjne, a przynajmniej rozwiewane są pewne stereotypy na temat uczenia się. W sumie są to jakieś skomplikowane i wielkie odkrycia ale dają do myślenia i fajnie się wpasowują w aspekt psychologiczny nad którym pracuje. W sumie też jak czytałem fragment o dwóch właściwościach pamięci to przypomniał mi się opis TT o powrocie z rankingu 1700 na 2000+ w szybszym tempie. Ta teoria właśnie o takich rzeczach mówi.

Miałem trochę więcej luzu w treningu, ale paradoksalnie dzisiaj wybrałem sobie wyższego rankingiem przeciwnika i dałem radę. :) Błędów trochę było, ale żaden poważny.

Grałem też ze znajomym, ale został on w tyle. Trzeba grać regularnie, aby utrzymywać kondycję. Doskonale wiem jak to jest stracić zdolność widzenia tego co się dzieje na szachownicy...
5 rzeczy, które sprawią, że będziesz lepszy w szachach.
Trenerzy z forum: AuroraBorealis dczerw kruczy
Banksy

Podziękował : 16 razy
Otrzymał podziękowań: 177 razy
Ranking: 0
FICS: Banksy

Postprzez thinkerteacher » 08 lis 2016, 02:52

Banksy napisał(a):...Czytam teraz książkę. "Carey Benedict - How We Learn. The Surprising Truth About When, Where And Why It Happens". I widzę, że ta wiedza się dość sensownie łączy z tym co do tej pory odkryłem, oraz co doświadczam w grze. Jest to trochę kontr-intuicyjne, a przynajmniej rozwiewane są pewne stereotypy na temat uczenia się. W sumie są to jakieś skomplikowane i wielkie odkrycia ale dają do myślenia i fajnie się wpasowują w aspekt psychologiczny nad którym pracuje. W sumie też jak czytałem fragment o dwóch właściwościach pamięci to przypomniał mi się opis TT o powrocie z rankingu 1700 na 2000+ w szybszym tempie. Ta teoria właśnie o takich rzeczach mówi...

Podziel się tą wiedzą (przynajmniej tym co uznasz za ciekawe, ważne czy też chociażby nietypowe). No i najbardziej mnie ciekawi "...opis TT o powrocie z rankingu 1700 na 2000+ w szybszym tempie". Gdzie o tym wyczytałeś i czym jest to szybsze tempo ;) :)
Jeśli komuś nie przeszkadza poziom wpisów, to zapraszam na bloga dla amatorów, fuszerów i lajkoników szachowych: http://beginnerchessimprovement.blogspot.com
Od 2015 roku w końcu definitywnie zakończyłem przygodę z szachami - please do not ask me why ;)
thinkerteacher

Podziękował : 7572 razy
Otrzymał podziękowań: 1074 razy
Ranking: 1000
FICS: NokiaTwenty

Postprzez Banksy » 09 lis 2016, 19:11

thinkerteacher napisał(a):
Podziel się tą wiedzą (przynajmniej tym co uznasz za ciekawe, ważne czy też chociażby nietypowe). No i najbardziej mnie ciekawi "...opis TT o powrocie z rankingu 1700 na 2000+ w szybszym tempie". Gdzie o tym wyczytałeś i czym jest to szybsze tempo ;) :)

Na razie jestem przy teoretycznej części książki i autor prócz rozwlekłych opisów badań za dużo nie zdradził. Podobno więcej konkretów jest w późniejszych rozdziałach. Lecz wyjaśnienie tego fenomenu jest dość banalne jak się to już w całości pozna. Hipoteza jest taka, że kiedy setki tysięcy lat temu prowadziliśmy nomadyczny tryb życia. To trzeba było się przystosowywać do każdego nowego miejsca oddzielnie. Dlatego musieliśmy zapominać o tym co było w innym środowisku i uczyć się na nowo nowego. Lecz kiedy wracaliśmy w stare miejsce to mamy możliwość szybszego przeuczenia się ponownego. Odpowiadają za to dwa tryby pamięci. Jeden jest taki, że właściwie tak naprawdę nie tyle zapominamy tego czego się nauczyliśmy (mózg ma ogromny potencjał zapamiętywania, dlatego pamiętamy nieraz drobne detale z przed kilkudziesięciu lat) co tracimy świadomy dostęp do zapisanych w mózgu rzeczy. Idąc tym tropem drugim trybem jest dostępność zapisanej pamięci. Analogia jest tu przedstawienie podświadomości jako wielkiej biblioteki. Co z tego, że informacja jest gdzieś w środku jak nie wiesz do której książki zajrzeć. Dlatego drugim trybem pamięci są połączenia z które dają szybki dostęp, szybkie wydobycie informacji. Z nimi jest tak, że jest ich jakiś tam ograniczony zakres i szybko słabną. Za to można je dość szybko odbudować, jeśli właściwa nauka miała już miejsce w przeszłości. Czyli po prostu dużo łatwiej się uczymy rzeczy które już wcześniej umieliśmy. Takie zapominanie ma jeszcze dodatkową funkcje. Nie tylko pozwala się szybko przestawiać i dostosowywać, ale każda wiedza/umiejętność której się ponownie uczymy jest pojmowana w głębszy i szerszy sposób, jeszcze bardziej polepsza się jej wykorzystanie.

Co jeszcze ciekawego można powiedzieć. To to, że powtarzanie w kółko tego samego nie jest efektywne. Te nietrwałe połączenia, mają taką właściwość że potrzebują czasu by się "usztywnić" i ulepszyć swoją strukturę. Ucząc się w kółko tego samego po prostu wymazujemy to czego się nauczyliśmy nową-ale-tą-samą wiedzą. Natomiast jeśli czegoś się poduczymy zrobimy odpowiednią kilkudniową przerwę to będziemy pamiętać lepiej niż w dniu następującym, a kolejne informacje będą uzupełniały i pogłębiały zamiast wymazywać.

Swoją drogą bardzo mi to przypomina teorię szachową z książki "Chessmaster at any age" o której kiedyś już pisałem. Tylko tam nie było lub jeszcze nie doszedłem do aspektu czasowego w zapamiętywaniu. Nie było też wyjaśnienia dlaczego to tak działa, a nie inaczej.

Dzisiaj jestem po kolejnej partii w turnieju. Narobiłem masę błędów. Będzie co analizować. :)
Banksy

Postprzez Banksy » 23 lis 2016, 23:51

Kolejna runda ligii #lonewolf za mną. Zakładam study jakby ktoś chciał wpisać mi parę uwag będąc na lichess https://pl.lichess.org/study/BBTUDijB

Szczerze to nie czułem się przygotowany w tym tygodniu, mało ostatnio grałem. Jedyne co MŚ śledzę z opóźnieniem super analizy nam tutaj Koledzy serwują. ;) Zagrałem kilka partii na rozgrzewkę z błędami. Lecz w czasie ligowej partii zagrałem standardowo i udało się myślę uniknąć większych przeszkód. Przeciwnik nie palił się do ostrej gry. To ja szybko zszedłem chyba z teorii i zacząłem mieszać. W którymś momencie wymieniłem się damkami, co komputer uznał za niedokładność. Przyznam się szczerze, że specjalnie tak zrobiłem. Raz, że gra bez damki na niższym poziomie często zabija impakt i presje ze strony przeciwnika, dwa ja dobrze się czuję w takiej grze, widziałem ostatnio parę partii z królem bez roszady i stwierdziłem, że mając dość dużą inicjatywę to obrona króla nie jest tak istotna, a w mojej pozycji miałem wrażenie, że jakby co to dość szybko go schowam. Przeciwnik nie oszczędzał czasu i znalazł taktykę którą ja przegapiłem. Zyskał jakość, ale jakoś się nie przejąłem miałem dwa stojące gońce i pionka więcej, opanowane większość szachownicy. Wystarczyło czekać na jego pogorszenie pozycji. Też w którymś momencie ruszył się pionkiem b gdzie ja miałem już jakieś luźne odpowiedzi na to. Dzięki temu słabemu ruchowi przyblokowałem mu kolejnych kilka akcji. A ostatecznie doprowadziłem do zwycięskiej wymiany. Przeciwnik już blitzował, więc w zasadzie zostało mi już tylko zebrać plon :) Choć wiem, że mogłem końcówkę jeszcze inaczej zagrać co tam przy niedokładnościach to widać, jeszcze lepiej strategicznie się ustawić. Choć nie wyszło źle. :) Duże zaskoczenie dla mnie... myślałem, że pójdzie mi dużo gorzej. Z drugiej strony. Staram się nie panikować teraz z powodu braku treningu, po prostu na spokojnie grać to co akurat umiem zagrać z tym co mam.

Zostałem zaproszony do zespołu Plewy, nie wiem czy dołączenie nie wywrze na mnie zbyt dużej presji. Jak myślicie, zapisać się?
Banksy

Postprzez Banksy » 01 gru 2016, 18:04

https://pl.lichess.org/rLVn5kMlGBmM

Kolejna partia turniejowa. Niestety przeciwnik po kilkudziesięciu minutach się ulotnił i moim zadaniem było tylko odsiedzieć kolejne 15min. Szkoda, gdyż po mimo przewagi, przy jego prawidłowej obronie trochę gry jeszcze było.

Jednak granie dłuższych partii na swój urok. :)
Banksy

Postprzez Banksy » 15 gru 2016, 20:59

Sezon w lidze lichess lonewolf zakończony. Miejsce w pierwszej połowie -62 drugie, trzy partie wugrane, trzy przegrane. W dwóch poległem strategicznie, w trzeciej wypuściłem pod koniec remis.

Zapisałem się do ligii 4545 lichess zespołowej jako rezerwowy. Może pogram może nie. Nie pali mi się, zapiszę się też niedługo na nowy sezon lonewolf i w tym sobie pogram. Jedna partia na tydzień ok dla mnie na początek. W dodatku dojdą partie z Wami i ze spontanicznymi turniejami na lichess. Jeden taki właśnie gram. Pierwszą partie wygrałem, drugą grałem z Natanielem i spanikowałem i właściwie oddałem partie. Ale się trochę nauczyłem. :) Ostatnią pykać będę z Majszą, ale wcześniej i tak pewnie treningowo przyjdzie nam pograć.

Za namową Majszy zrobilem swoją pierwszą inwestycje i zakupiłem "Zaczynamy partie szachów" T. Czarneckiego. Podobno nasza Zofia się na niej szkoliła. :) Ogólnie nie planowałem przerabiać debiutów, ale skoro z Majszą nawzajem jesteśmy w stanie sobie pomóc to czemu nie poduczyć się trochę? Na moim poziomie specjalistyczna wiedza nie jest potrzebna, ale muszę coś poprawić, aby mieć szansę z silniejszymi zawodnikami, a nie że stracę materiał, albo skończę z tendencyjną pozycją, bo taka gra nie ma sensu. Potem można łatać luki w brakach w grze śrdkowej końcówkach.

Ogolnie przestałem w ogóle myśleć o rankingu i kategoriach, bo to w nauce nie pomaga, a bardziej mi sprawia frajdę omawianie czegoś lub wdrażanie jakiejś wiedzy.

Uważam, że granie szybkich szachów to dobry trening do któregoś momentu. Lecz na razie to przestałem to robić. Dalsze "pykanie" nie podniesie mojego poziomu, może wróce do tego na trochę jak poczuję, że przeszedłem obecny etap i wspiąłem się wyżej.

Nie tworzę sobie żadnego planu, bo na razie grunt to iść do przodu i wpisać na stałe szachy w organizacje życia. Zrobię tyle ile dam radę. pierwszy przystanek debiut francuski w ramach treningu z Majszą. a wszystko inne czyli debiuty ogólnie, puzzle, ligii, kurs CM11, partie z kompem, końcówki, analizy itd to gdzieś z boku po trochu.
Banksy

KONIEC ROKU. Podsumowanie.

Postprzez Banksy » 04 sty 2017, 19:54

Już wczoraj rozpocząłem pisanie tego postu, ale mi internet nawalił. Może dobrze. Już co prawda w 2017 ale zdążyłem dograć kolejną grę klubowego treningowego turnieju P60. To będzie jeden z ostatnich wpisów w tym dzienniku. Być może dziennik przeniosę na bloga osobistego - chodzi o to by móc łatwo i przyjemnie wklejać partie i wykresy z lichess. Gdyby to forum to obsługiwało pewnie założyłbym po prostu nowy temat. Choć jeśli chcecie to taki też mogę założyć jeśli ktoś woli komentować tutaj, a nie na blogu.

Teraz wiele nie mam do napisania bo aktywność w roku 2016 była na bieżąco opisywana i podsumowywana.

Okazuje się, że będę jednak stałym graczem na 4 desce w lidze lichess 4545. Widać to przeznaczenie :) Jestem z Majszą w drużynie. W czwartek pierwsza moja partia w tej lidze. Pierwszy raz z czasem 45+45, co przy mojej kondycji nie jest to długi czas.

Założenia dotyczące 2016 roku zostały zrealizowane nie w całości, można powiedzieć w wersji demo. Mimo to, myślę, że poniżej 1500< rankingu lichess (w sensie siły gry) jest już za mną. Oczywiście jeśli nie będę zaniedbywał treningu i partii w dalszej przyszłości. Gracze z niskim rankingiem przeważnie dają okazję, którą można zrealizować zwykłą grą. Nawet ja, który często gram po za teorią to z zawodnikiem na swoim poziomie nie dajemy sobie wiele miejsca do działania w debiucie. U zawodników 1500+/- widzę błędy, które sprawiają, że nie widzę dla siebie zagrożenia (choć wiadomo, żadnej gry nie można bagatelizować).

Zdolności taktyczne mi spadły, tak gdzieś o 100-200 oczek może więcej w kwestii głębokości i z kilkadziesiąt (~30%) procent sprawności w szerokości. Nie ubolewam nad tym, gdyż to wyrównało trochę moją grę. Widzę mniej wariantów, ale mam przynajmniej możliwość na spokojnie pomyśleć, co się przekłada na spokój i sensowność w grze.

Przedtem miałem trochę takie niewypowiedziane założenie, że luki w wiedzy i rozumieniu szachów wypełnię zmysłem taktycznym i tym sposobem szybciej się posunę naprzód. O ile na siłę gry to może pozytywnie wpływać (w pewnym zakresie), to na dłuższy dystans takie założenie wprowadza chyba za dużo napięcia - "aby być cały czas w formie". Na pewno trening taktyczny jest niezbędny i w którymś momencie trzeba to ogarnąć na wyższym poziomie i robić postępy, ale niech to przyjdzie z czasem. Póki nie mam pewnego zasobu podstawowej wiedzy, utrwalonej na tip top to taktykom będzie brakować ram w których mogłyby błyszczeć.

Pod względem psychologicznym i kwestii uczenia się nie mam nic "gotowego" przyszykowanego na 2017 rok. Lecz przerobiłem dość sporo materiału i trochę ugruntowałem swoje zrozumienie, co po trochu wdrażam do swojego podejścia. Trochę żałuję, że zabrakło czasu i motywacji by przełożyć to na przetrawioną wersję dla innych. W to właśnie chciałbym trochę energii włożyć w tym nowym roku choćby w minimalny, ale praktyczny i przydatny sposób. Przedtem bałem się zapominania, tego że godziny treningu pójdą na marne. Teraz gdy poczytałem i posłuchałem o tych mechanizmach jestem bardziej spokojny o to.

W kwestii organizacji to na dwoje babka wróżyła. Bo kondycyjnie i zdrowotnie trochę podupadłem. Natomiast widoki na bardziej komfortowe studiowanie i granie, tak, że będę mógł się bardziej skupić na szachach zapowiadają się pomyślnie. W dodatku samo granie w dwóch ligach narzucać będzie trochę dyscypliny i dodawać motywacji.

Merytorycznie - w kwestii zasobów i planów to nic się nie zmieniło. Prócz może tego, że przybyło mi trochę pokory i realistycznego spojrzenia. Zobaczymy jak mi pójdzie pierwsze pół roku jeśli będzie to sensownie iść naprzód to może wygospodaruję trochę pieniędzy i czasu na trenera online lub zacznę robić jakiś poważny kurs lub jedno i drugie. W sumie wychodzę z złożenia, że o ile ciśnienie jest w pewnym sensie potrzebne, to nie ma co robić go za dużo. Lepiej ćwiczyć mniej, ale by głód pozostał niż się przejeść tym wszystkim. Obecnie skupię się trochę na debiutach, choć czuję, że to jakoś bezpośrednio na siłę gry się nie przełoży. Lecz przy obecnej konkurencji, kiedy wszyscy kują te debiuty i grają je nieraz na dużo wyższym poziomie niż faktyczny, to nie można samemu zostać w tyle.

Mój dzisiejszy klasyk. Mnóstwo niedokładności i błędów, dwa poważne błędy.

[Event "Tuniej online Plewy P'60"]
[Date "2017.01.04"]
[White "Pilot100 (2147)"]
[Black "Treksy (1678)"]
[Result "0-1"]
[WhiteElo "2147"]
[BlackElo "1678"]
[PlyCount "70"]
[Variant "Standard"]
[TimeControl "3600+0"]
[ECO "A45"]
[Opening "Indian Game"]
[Termination "Normal"]
[Annotator "lichess.org"]

1. d4 Nf6 { A45 Indian Game } 2. Bf4 d5 3. e3 g6 4. Be2 Bg7 5. Nc3 O-O 6. h4 h6 7. Qd2 Bg4?! { (0.14 → 0.66) Inaccuracy. Best move was c5. } (7... c5 8. Nf3 Nbd7 9. O-O-O Ne4 10. Nxe4 dxe4 11. Ne5 Nxe5 12. Bxe5 Bxe5 13. dxe5 Be6 14. Qxd8) 8. f3 Bf5?! { (0.64 → 1.17) Inaccuracy. Best move was Be6. } (8... Be6 9. O-O-O c5 10. dxc5 Qa5 11. Kb1 Qxc5 12. e4 dxe4 13. Bxh6 Nc6 14. Bxg7 Kxg7 15. Qg5) 9. g4 e6? { (1.08 → 3.72) Mistake. Best move was Be6. } (9... Be6) 10. gxf5 exf5 11. O-O-O c6?! { (3.42 → 3.92) Inaccuracy. Best move was Nc6. } (11... Nc6 12. e4) 12. Nh3?! { (3.92 → 3.26) Inaccuracy. Best move was e4. } (12. e4 fxe4 13. Bxh6 e3 14. Bxe3 Nbd7 15. Bg5 Qc7 16. Nh3 Rae8 17. Kb1 Nh5 18. Nf4 Ng3) 12... Nh5?! { (3.26 → 4.02) Inaccuracy. Best move was b5. } (12... b5 13. e4) 13. e4 Nd7? { (3.56 → 4.98) Mistake. Best move was Nxf4. } (13... Nxf4 14. Nxf4) 14. Bxh6 Ng3 15. Bxg7 Kxg7 16. Rh2 Qxh4 17. exd5 Rfe8? { (4.30 → 6.52) Mistake. Best move was Nxe2+. } (17... Nxe2+ 18. Nxe2 Rae8 19. dxc6 bxc6 20. Nef4 Rh8 21. Rg2 Nb6 22. d5 Qf6 23. dxc6 Qxc6 24. Ng5) 18. Bc4 cxd5? { (6.25 → 8.06) Mistake. Best move was Nb6. } (18... Nb6 19. Bb3 Rh8 20. dxc6 bxc6 21. Bxf7 Rad8 22. Kb1 c5 23. Rg1 Rxd4 24. Qe1 Ne4 25. Qe3) 19. Nxd5? { (8.06 → 6.12) Mistake. Best move was Ng5. } (19. Ng5) 19... Nb6?? { (6.12 → 10.25) Blunder. Best move was Rh8. } (19... Rh8) 20. Bb3?? { (10.25 → 6.16) Blunder. Best move was Nxb6. } (20. Nxb6) 20... Nxd5 21. Bxd5 Rab8? { (6.57 → 8.79) Mistake. Best move was Ne2+. } (21... Ne2+ 22. Rxe2) 22. Ng5?? { (8.79 → 5.52) Blunder. Best move was Nf4. } (22. Nf4 Qe7 23. Rh3 Qe3 24. Qxe3 Rxe3 25. Rxg3 Re7 26. Rh1 Rbe8 27. Rgg1 Rd8 28. c4 Rc8) 22... Ne2+ 23. Kb1?? { (5.47 → 0.32) Blunder. Best move was Rxe2. } (23. Rxe2 Rxe2 24. Qxe2 Qxg5+ 25. Kb1 Rh8 26. Bxb7 Qf6 27. Qc4 Qe7 28. Bc6 Qe3 29. Bd5 Qe7) 23... Qxh2 24. Nxf7 Qg3?! { (0.05 → 0.63) Inaccuracy. Best move was Qh4. } (24... Qh4 25. Qa5 Nxd4 26. a3 Qf2 27. Qc3 Qxc2+ 28. Qxc2 Nxc2 29. Kxc2 Re7 30. Nd6 Rc7+ 31. Kb3) 25. Qh6+ Kf6 26. Ne5?! { (0.64 → 0.00) Inaccuracy. Best move was c3. } (26. c3 Qf4 27. Qh1 Qg3 28. Ne5 Kg7 29. Qf1 Nf4 30. Qb5 Re7 31. Bb3 Rc8 32. Qb4 Qg5) 26... Nxd4?? { (0.00 → 13.86) Blunder. Best move was Rbd8. } (26... Rbd8 27. c4 Nf4 28. a3 Re7 29. Ka2 Rde8 30. Rf1 a6 31. Rh1 Rd8 32. Rf1 Rde8) 27. Nd7+ Ke7 28. Qg7+ Kd6?! { (11.33 → Mate in 7) Checkmate is now unavoidable. Best move was Kd8. } (28... Kd8 29. Nxb8) 29. Nxb8? { (Mate in 7 → 9.30) Lost forced checkmate sequence. Best move was Qxd4. } (29. Qxd4 Qf2 30. Qf4+ Kxd7 31. Bg8+ Kc6 32. Qd6+ Kb5 33. Rd5+ Kc4 34. b3+ Kc3 35. Rd3#) 29... Re1 30. Qd7+ Kc5 31. b4+ Kxb4 32. Qxb7+?? { (8.35 → 2.05) Blunder. Best move was Kb2. } (32. Kb2) 32... Nb5 33. Kb2?? { (2.44 → Mate in 3) Checkmate is now unavoidable. Best move was c3+. } (33. c3+ Kxc3) 33... Qe5+ 34. Kc1 Qa1+ 35. Kd2 Qxd1# { White is checkmated } 0-1

Jak mi się coś jeszcze przypomni co warto włączyć do podsumowania to edytuje lub dodam post.
Banksy

Rok 2017.

Postprzez Banksy » 09 sty 2017, 14:41

Założyłem (a raczej przekształciłem stary) nowy blog. https://krytycznemyslenie.blogspot.com/ Nazwa taka, a nie inna, gdyż chcę prócz szachów promować modę na posługiwanie się krytycznym myśleniem. Nie jestem ekspertem, ale temat mnie na tyle mocno pasjonuje, że gotowy jestem mówić o nim jak o misji życiowej. Myślę, że szachy łączą dużą część zasobów naszego umysłu z krytycznym myśleniem.

Będę na blogu zamieszczał:
- Swoje partie turniejowe i te które uznam za wartościowe z różnych powodów.
- Będę starał się aktualizować informacje o swoim treningu i postępach.
- Drobne bieżące notatki i luźne myśli. Oczywiście wszystko wokół treningu i szerzej pojętego rozwoju.

Liczę też skromnie, że blog będzie owocny w produktywną komunikację między mną, a osobami zainteresowanymi tym co będę wrzucał. Nie mam nic przeciwko, jeśli dyskusje będą przenosić się tutaj na forum (tylko w nowym temacie/tematach).

TT wie, że posiadam inny poważniejszy blog, z którym na razie jednak nie chcę się ujawniać i na który chcę w przyszłości wrzucać konkrety, bardziej dopracowaną treść, z której będzie można łatwiej i pewniej korzystać. Tutaj natomiast będzie mój osobisty dziennik i forma notatnika.
Banksy

Poprzednia strona

Powrót do Trening szachowy