Dziennik pokładowy. Banksy - orbita okołoziemska 2016.

Moderator: Rafcik

Re: Dziennik pokładowy. Banksy - orbita okołoziemska 2016.

Postprzez yetit78 » 18 paź 2016, 09:08

Banksy napisał(a):Gońce nie muszą być w środku akcji one siekają z daleka i najlepiej się czują na otwartych diagonalach. Na placówce robiłyby po prostu za kolejnego piona.

Jesteś pewien ? :-P
[FEN "r2q1rk1/1p3ppp/8/2p1p3/3bP3/4B3/PP2QPPP/R4RK1 w - - 0 1"]
[FEN "2rq1rk1/4bppp/p2p4/1p1BpP2/4P1PP/8/PPP1Q3/1K1R3R w - - 0 1"]
,,You must take your opponent into a deep, dark forest where 2+2=5, and the path leading out is only wide enough for one. " Michaił Tal

Dobry szachista nie dąży do równowagi, lecz do asymetrycznych pozycji gdzie będzie mógł wykazać swoją wyższość.
yetit78

Podziękował : 1614 razy
Otrzymał podziękowań: 229 razy
Ranking: 0

Postprzez Banksy » 18 paź 2016, 09:25

Wiedziałem, że padną takie przykłady. :P To nie jest zasada, że gońce nie mogą na tych polach pełnić pożytecznych ról bo mogą. Po prostu to nie jest typowe miejsce dla nich, takie o którym myślimy przy rozwijaniu figur. Te gry w schematach są, albo przechodzą już do końcówki. I poniekąd robią tam te gońce za pionki tylko z większym rażeniem. ;)
5 rzeczy, które sprawią, że będziesz lepszy w szachach.
Trenerzy z forum: AuroraBorealis dczerw kruczy
Banksy

Podziękował : 15 razy
Otrzymał podziękowań: 168 razy
FICS: Banksy

Postprzez Łycha » 18 paź 2016, 11:50

thinkerteacher napisał(a):
7. + Gdy mamy przewagę materialną to możemy wymienić figury. Wtedy uprościmy grę, a nasza przewaga urośnie.
NIEPRAWDA.... i to szczególnie niebezpieczna, bo może mieć także szkodliwy wpływ na rozwój!

Oczywiście na początku chciałem zaznaczyć, że jestem szachowym zerem :) Do rzeczy. Jest to ogólna zasada. Tak przynajmniej uczył mnie Chessmaster i dziś szachowy mentor na chess.com. Rozumiem, że tej ogólnej zasady nie negujesz ? :)

Oczywiście rozumiem, że nie należy bezmyślnie wymieniać figur bo wszystko zależy od sytuacji na szachownicy i takie tam. Pytam, bo dość konkretnie dałeś znać o tym iż jest to nieprawda ;)
Łycha

Podziękował : 1 raz
Otrzymał podziękowań: 2 razy

Postprzez AuroraBorealis » 18 paź 2016, 12:04

Do wymian powinna dążyć strona mająca mniej przestrzeni. Generalnie (najczęściej) uproszczenia przynoszą korzyść stronie broniącej się.
AuroraBorealis

Podziękował : 99 razy
Otrzymał podziękowań: 277 razy
Ranking: 2120

Postprzez Banksy » 18 paź 2016, 12:26

AuroraBorealis napisał(a):Do wymian powinna dążyć strona mająca mniej przestrzeni. Generalnie (najczęściej) uproszczenia przynoszą korzyść stronie broniącej się.

Jasne. Takie odwrócenie tamtej zasady w drugą stronę. Jak masz więcej przestrzeni i atakujesz to nie uproszczasz, a jak mniej i się bronisz to próbujesz uprościć. Tylko właśnie trzeba wiedzieć kiedy, bo czasami lepiej od razu nie bić. :)

Niby proste zasady, ale wprowadzić je do nawyków to trochę czasu wymaga. Dzisiejsze partie trochę bezmyślnie grałem. Jutro mam mniej czasu, ale spróbuję zagrać jakąś klasyczną partię.
Banksy

Postprzez Łycha » 18 paź 2016, 12:37

AuroraBorealis napisał(a):Do wymian powinna dążyć strona mająca mniej przestrzeni. Generalnie (najczęściej) uproszczenia przynoszą korzyść stronie broniącej się.

Banksy napisał(a):Jasne. Takie odwrócenie tamtej zasady w drugą stronę. Jak masz więcej przestrzeni i atakujesz to nie uproszczasz, a jak mniej i się bronisz to próbujesz uprościć. Tylko właśnie trzeba wiedzieć kiedy, bo czasami lepiej od razu nie bić.

Rzeczywiście. Również i o tej zasadzie było w akademii Chessmaster, niemniej jednak wyleciało mi to z głowy :) Dzięki za przypomnienie :D Pozdrawiam.
Łycha

Podziękował : 1 raz
Otrzymał podziękowań: 2 razy

Postprzez thinkerteacher » 18 paź 2016, 14:20

Łycha napisał(a):
thinkerteacher napisał(a):
7. + Gdy mamy przewagę materialną to możemy wymienić figury. Wtedy uprościmy grę, a nasza przewaga urośnie.
NIEPRAWDA.... i to szczególnie niebezpieczna, bo może mieć także szkodliwy wpływ na rozwój!

Oczywiście na początku chciałem zaznaczyć, że jestem szachowym zerem :) Do rzeczy. Jest to ogólna zasada. Tak przynajmniej uczył mnie Chessmaster i dziś szachowy mentor na chess.com. Rozumiem, że tej ogólnej zasady nie negujesz ? :)

Oczywiście rozumiem, że nie należy bezmyślnie wymieniać figur bo wszystko zależy od sytuacji na szachownicy i takie tam. Pytam, bo dość konkretnie dałeś znać o tym iż jest to nieprawda ;)

Otóż właśnie neguję ogólną zasadę. Celem gry w szachy NIE JEST wymiana figur. Jeśli bowiem przejdziemy do pojęcia wymiany jako "równorzędna", to przy wymianie wszystkich figur i pionów zostają dwa nagie króle... a więc najczystsza (pierwotna) forma remisu. Celem gry w szachy jest ZAMATOWANIE króla przeciwnika, a do tego celu najprostszą drogą jest zdobycie większej ilości materiału lub takie osaczenie króla, aby nie mógł wydostać się z klatki (sieci) matowej. Ostatnią drogą jest przemiana piona i zdobycie przewagi materialnej, aby była wystarczająca do mata. Myślę, że chyba dobrze będzie jeśli napiszę coś więcej o tym na blogu (aby tu nie zaśmiecać wątku).

Chodzi o pewne PODEJŚCIE do szachów (niektórzy nazywają to filozofią szachów). Wymiana ma mieć swój CEL. Jeśli realizujesz ten cel w odpowiedni sposób, wówczas jest ona słuszna (korzystna, albo przynajmniej nieszkodliwa). Natomiast uczenie szachistów, aby wymieniali figury, "bo tak się upraszcza i przewaga nam rośnie" jest według mnie szkodliwe. Przede wszystkim dlatego, że uczy złych nawyków i hamuje rozwój. Czym innym jest zabicie kontry, ale to wówczas jest techniczne rozwiązanie tej reguły. Myślę, że po jednym przykładzie w zupełności wystarczy.

[FEN "q1r2rk1/n4p1p/6p1/7b/1P6/P1R3pP/BB3n2/K1Q5 w - - 0 1"]
Czarne postanowiły wymienić wieżę na na c3, aby UPROŚCIĆ sobie zwycięstwo. I nagle okazało się, że "niet zaszczity czieres matom".

Natomiast zabicie kontry i techniczne uproszczenie wygranej pozycji wygląda tak.
[FEN "5rk1/5p1p/P5p1/2R2n2/1Q6/6P1/7P/K6n w - - 0 1"]
Białe grają: RxN, potem QxR+, a potem a7-a8Q. Oczywiście silniki tak raczej nie zagrają (chyba, że odpowiednio ustawione), ale dla mnie jest to idealny przykład kompletnego zgaszenia kontry przeciwnika. I NIE JEST to upraszczanie jako element wymiany tylko "forsowne przejście do pozycji w której nawet 5-latek wygra z mistrzem świata".

Gdyby miał podać przybliżone (!) pojęcie ogólnej reguły wymiany to był ją podał w taki sposób: "wymieniaj WYŁĄCZNIE wtedy, gdy musisz lub uważasz, że to absolutnie niezbędne". W pierwszym wypadku wtedy, gdy grozi ci mat, straty materialne, bądź uzyskanie (dużo) gorszej pozycji, natomiast w drugim... gdy dzięki wymianie (lub wymianom) osiągniesz mata, zysk materialny lub (dużo) lepszą pozycję. Tylko tyle i aż tyle. Trzymając się tego spokojnie możesz spać nie martwiąc się, że poniżej poziomu arcymistrza ta zasada znowu będzie się zmieniała ;) :). Nie, nie ulegnie zmianie - tylko najwyżej poszerzeniu o inne elementy. I najważniejsza nie jest zasada, ale jej ISTOTA. O tym nauczali już giganci szachów tacy jak chociażby Lasker czy Nimzowitsch ;) :)
Jeśli komuś nie przeszkadza poziom wpisów, to zapraszam na bloga dla amatorów, fuszerów i lajkoników szachowych: http://beginnerchessimprovement.blogspot.com
Od 2015 roku w końcu definitywnie zakończyłem przygodę z szachami - please do not ask me why ;)
thinkerteacher

Podziękował : 7443 razy
Otrzymał podziękowań: 1047 razy
Ranking: 1000
FICS: NokiaTwenty

Postprzez majsza » 18 paź 2016, 14:44

Obrazek
Krytyczne myślenie to myślenie o myśleniu, podczas którego myślisz, jak myśleć lepiej.
Roy Eichhorn
majsza

Podziękował : 25 razy
Otrzymał podziękowań: 113 razy
FICS: majsza

Postprzez Banksy » 18 paź 2016, 17:30

Fajnie, że wrzucacie materiały. :) Myślę jednak, że nieporumienie jeśli TT myślałeś, że ja miałem na myśli zwyczajną wymianę bierkę za bierkę, bez celu. Bo mieliśmy caly czas to samo na myśli. Więc tutaj nie ma żadnej sprzeczności. Fajnie jednak jak bardziej doświadczony Kolega rozpisze konkretnie o co chodzi, tak by poboczni obserwatorzy też korzystali lub nie zostali przypadkowo wprowadzeni w błąd.

Miedzy innymi mój dopisek o strategii przy skoczkach i gońcach w pewnym zakresie o tym mowi. Jeśli otwieramy pozycje to można wymienić skoczki za gońce, wtedy mamy lepszą mobilność od przeciwnika, przy zamkniętej pozycji na odwrót. Wiele początkujących osób na początku gry wymienia gonce za skoczki, a to jest błąd. Chyba nawet silniki szachowe mają w ten sposob algorytmy poukładane. Zatem cel wymiany musi zawsze być i odpowiadać charakterowi pozycji.
Banksy

Postprzez Banksy » 19 paź 2016, 20:05

[Event "Rated game"]
[Site "https://lichess.org/vyXyfyOG"]
[Date "2016.10.19"]
[White "gardena25"]
[Black "Banksy"]
[Result "0-1"]
[WhiteElo "1523"]
[BlackElo "1615"]
[PlyCount "98"]
[Variant "Standard"]
[TimeControl "900+2"]
[ECO "A00"]
[Opening "Hungarian Opening"]
[Termination "Normal"]
[Annotator "lichess.org"]

1. g3 { A00 Hungarian Opening } e5 2. Bh3 d5 3. b3 Nf6 4. Bb2 Bd6 5. e3 O-O 6. Nf3 Bxh3 7. Ng5 Bg4 8. f3 Bc8 9. h4 h6 10. Nh3 Nh5 11. Kf2 Nc6 12. f4 Nf6 13. Ng5 hxg5 14. hxg5 Ne4+ 15. Kg2 g6 16. Rh6 exf4 17. Qh1 f3+ 18. Kg1 f2+ 19. Kg2 f6 20. Rxg6+ Kf7 21. Qh7+ Ke8 22. d3 fxg5 23. Bf6 Rxf6 24. Rg8+ Bf8 25. Qh5+ Rf7 26. Nc3 Nxc3 27. Rf1 Ne7 28. Rxf2 Be6 29. Rxf8+ Kxf8 30. Qh8+ Ng8 31. Qxc3 Rxf2+ 32. Kxf2 Qf6+ 33. Qxf6+ Nxf6 34. Kf3 Nh5 35. Kg2 Bg4 36. e4 dxe4 37. dxe4 Re8 38. Kf2 Rxe4 39. Kg2 Re2+ 40. Kg1 Rxc2 41. Kh1 Nxg3+ 42. Kg1 Rxa2 43. b4 Ne2+ 44. Kf1 Nc3 45. Ke1 Re2+ 46. Kf1 Bh3+ 47. Kg1 Ne4 48. Kh1 Rg2 49. b5 Nf2# { White is checkmated } 0-1

Ciekawa partia. Że też przeciwnicy potrafią mi się tak perfidnie dobrze ustawić. Ostatecznie jednak przeciwnik robił trochę błędów i nie zauważył mata w 1 ruchu. Za dużo poświęcił i gdy plan mu nie wyszedł to poległ. Sam chciałbym tak fikuśnie grać, ale na razie poziom u mnie niziutki. Dopiero jak przejdę do bardziej zaawansowanych rzeczy to będzie ciekawiej. Więc szykujcie się na kaskadę błędów i banalnych ruchów z mojej strony. :) No i pomóżcie mi to zmienić. ;)
Banksy

Postprzez thinkerteacher » 19 paź 2016, 21:54

A proszę bardzo. 40...Nxg3! 41...Bf3 42...Rg2# ;). To się nazywają schematy matowe. Są one bardzo ładnie opisane w książce: "Chenkin Wiktor: 1000 matowych kombinacji" [456 zadań na temat matowych finałów; 480 stron, język rosyjski]. Jeśli będziesz miał ochotę to za 2 tygodnie na blogu będziesz mógł poczytać jej recenzję ;) :).
Jeśli komuś nie przeszkadza poziom wpisów, to zapraszam na bloga dla amatorów, fuszerów i lajkoników szachowych: http://beginnerchessimprovement.blogspot.com
Od 2015 roku w końcu definitywnie zakończyłem przygodę z szachami - please do not ask me why ;)
thinkerteacher

Podziękował : 7443 razy
Otrzymał podziękowań: 1047 razy
Ranking: 1000
FICS: NokiaTwenty

Postprzez Banksy » 19 paź 2016, 22:00

Z czasem będzie trzeba się z tym zapoznać... Mówię ja teraz prostych motywów nie widzę na szachownicy, które wcześniej widziałem. Myślę, że jak wprowadze ćwiczenia taktyczne i poćwicze końcówki to wizja mi się poprawi.

Tutaj nawet myślałem nad takim matem, w sensie nad motywem przyblokowania króla konikiem i wieżą, ale nie miałem gońca by mata dać, nie wpadłem na to by ustawić gońca i wieżą wykończyć. Zapamietam sobie ten motym, dzieki. :)
Banksy

Postprzez majsza » 19 paź 2016, 22:57

Mi w znajdowaniu matów pomaga książeczka (108 stron)
Typical Mates - Meszaros Andras
Obrazek

Wiem, wiem... dla dzieci :)

Nie uwypukliłeś, Banksy, jak bardzo ważne jest tzw. "flow" (polski termin - przepływ). Piszesz wprawdzie o łączności gry z procesem nauki, ale mało o emocjach i zatraceniu czasu. Powinieneś wprawiać się w ten stan przy odpowiednich treściach. Czyli znaleźć dla siebie odpowiednią literaturę, która w 100% do ciebie trafia. Dla mnie taką jest "Sztuka ataku" Vucovica. Już pierwsze 30 stron sprawiło, że sądzę: "to jest to".

Ta partia powstała pod wpływem lektury:
[Event "Rated game"]
[Site "https://lichess.org/94Zv74Mg"]
[Date "2016.10.18"]
[White "majsza"]
[Black "zdz"]
[Result "1-0"]
[WhiteElo "1638"]
[BlackElo "1545"]
[PlyCount "49"]
[Variant "Standard"]
[TimeControl "2700+0"]
[ECO "C40"]
[Opening "King's Pawn Game: McConnell Defense"]
[Termination "Normal"]
[Annotator "lichess.org"]

1. e4 e5 2. Nf3 Qf6 { C40 King's Pawn Game: McConnell Defense } 3. Nc3 c6 4. d4 d6 5. Bg5 Qg6 6. dxe5 Bg4 7. Qd2 Bxf3 8. gxf3 Nd7 9. exd6 f6 10. Be3 Qf7 11. b3 Ne5 12. O-O-O Rd8 13. Bxa7 Rxd6 14. Bd3 Nxf3 15. Qe3 Ne5 16. Bc4 Nxc4 17. bxc4 Qxc4 18. Rxd6 Bxd6 19. Rd1 Ne7 20. Rxd6 Kf7 21. e5 Nf5 22. e6+ Ke7 23. Rd7+ Ke8 24. Qb6 Qxe6 25. Qd8# { Black is checkmated } 1-0

Fajnie mieć przy sobie książkę, towarzysza, co naprawi to, co uwielbiasz. Bo wiadomo, ta partia idealna nie jest... Ale pokazuje przełożenie, o którym piszę...
Krytyczne myślenie to myślenie o myśleniu, podczas którego myślisz, jak myśleć lepiej.
Roy Eichhorn
majsza

Podziękował : 25 razy
Otrzymał podziękowań: 113 razy
FICS: majsza

Postprzez Banksy » 20 paź 2016, 09:06

Lekkie Flow mam, ale nie wynika ono teraz bezpośrednio z gry tak jak wcześniej. Nie wiem czy czytając moje dzienniki można było się doczytać jak to u mnie się skończyło i o tym, że obecnie zmienam trochę podejście. To kwestia osobowości, sposobu treningu i już posiadanego doświadczenia i też otoczenia. Z tego co piszesz jesteś na właściwej drodze i dobrze Ci idzie, co mnie cieszy. Zdecydowanie zgadzam się z Twoimi słowami, a To że pokazujesz z jakich materiałów korzystasz to też ma dużą wartość dla mnie.

Przez pewien czas nabierałem orientacji i doznałem wglądu w grze szachowej. Kieruje się swoimi przekonaniami co do nauki i chce je przetestować. To jest coś w takim stylu jaki się spotkłem w opowieści wuxia (o sztukach walki i mocach chi), że są różne sposoby kultywacji dobierane odpowiednio do rodzajów zdolności - główny bohater zna oczywiście najlepsze reguły, ale sam dla siebie wybiera metodę, ktora jest stosunkowo wolna w "levelowaniu" w porównaniu do tych, ktore przekazał swoim znajomym i wymaga więcej pracy. Natomiast profity z jej uprawiania są również większe. Liczę na to, że wolne tempo i praca z podstawami zaprocentuje mi w dużo dalszej przyszłości. Choć mógłbym już się uczyc jakiś konkretnych technik i je wykorzystywac, flow miałbym zapewne też większe. Mi jednak potrzebny jest teraz bardziej nacisk na aspekt psychologiczny i gruntowne oswojenie się z podstawami. W tym roku powiedzmy zaniedbałem swój plan, ale calkowicie nie zszedlem z drogi i byc może było mi to potrzebne. Po za tym tak jak pisałem kiedyś na początku - podnoszenie rankingu w górę nie interesuje mnie tak bardzo co aspekt dydaktyczny szachów i odkrywanie ich tajemnic. ;) Choć to łączy się z rankingiem, to zapewne osoba mlodsza i bardziej pojętna, w dodatku z doświadczonym trenerem może mieć dużo lepsze rezultaty w porownaniu do moich.
Banksy

Postprzez Banksy » 25 paź 2016, 20:45

Szachy trening szachowy mi się rozjechał od weekendu. Niestety...

Natomiast udało mi się przerobić kilka innych spraw.

Mówi się o tym, że trzeba poznać swój styl i tą wiedzę wykorzystać podczas nauki. Mój tym osobowości według modelu MBTI to INFP. Zebrałem materiał w jaki sposób rzekomo najlepiej się uczę i się zgadza. Wkleję tu część informacji:

Typ INFP najlepiej się uczy po przez zgłębianie tematów, refleksje, wymianę pomysłów i łączenie ich w nowe wzorce rozumienia. Uczenie się jest dla nich drogą poszerzania horyzontów i ścieżek wzrastania i rozwoju. Preferują uczenie się w niestrukturyzowany sposób, przy przyjacielskiej atmosferze współpracy, gdzie eksplorowanie i odkrywanie jest warunkiem wstępnym do osiągnięcia własnego sukcesu.

Uwielbiają bawić się ideami, eksperymentować z możliwościami i rozmyślać wokół poznawanych tematów. Bywają głęboko pochłonięci w przedmiot nauki czytając tak dużo jak się tylko da. By byli zaangażowani w proces nauki ich wyobraźnia musi być stymulowana. Dlatego zyskują poprzez czytanie, oglądanie filmów, słuchanie wykładów, uczestniczenie w warsztatach i dyskusjach.

Analizowanie i skupianie się na faktach i szczegółach prowadzi do spadku ich motywacji.

Jako ludzie uczący się:
- Szybko łapią idee i możliwości.
- Do nauki motywuje ich dokonywanie rozwoju własnego i innych ludzi.
- Uwielbiają abstrakcje i dostrzeganie wyłaniających się wzorców poprzez łączenie rozproszonych idei
- Ich tendencją jest dopuszczanie, aby kreatywność i inspiracja swobodnie królowały.
- Mogą potrzebować wyznaczania celów i stworzenia sobie harmonogramów.
- Zyskują wiele gdy rozwiną w sobie dobry osąd, krytyczność i obiektywność.
- Zyskują gdy okresowo przeglądają i podsumowują to czego się do tej pory nauczyli.

Największy komfort w nauce mają gdy:

- Doświadczają nowych problemów i okazji do nauki.
- Pozwala im się generować pomysły bez narzuconych ram politycznych, strukturalnych, czy potencjalnej wykonalności.
- Gdy są zobowiązani do samodzielnej pracy (czytanie, pisanie, myślenie).
- Gdy pozwala się im zachęca do obserwowania, przemyślenia i sprawdzania różnych działań.
- Gdy mogą stanąć z tyłu by przyglądać się wydarzeniom, słuchać i obserwować. Tj. obserwowanie grupy podczas zajęć, zajmowanie tylnego siedzenia podczas spotkań, oglądanie nagrań.
- Gdy pozwala im się pomyśleć przed pojęciem działania lub gdy mają możliwość przyswojenia sobie odpowiedniej wiedzy przed skomentowaniem sprawy.
- Gdy dostają czas na przygotowanie się, przeczytanie z góry.
- Gdy pozwala im się dojrzeć do decyzji w ich własnym czasie bez presji i ciasnych terminów.
- Gdy zdobywana wiedza jest częścią jakiś systemów, modeli, konceptów, teorii.
- Gdy oferowane im są interesujące pomysły i koncepcje nawet jeśli nie są związane z bieżącymi sprawami.

Czują się najmniej komfortowo gdy:

- Gdy są zmuszone być w centrum uwagi. Na przykład działając jako lider lub model do naśladowania przed obserwatorami.
- Gdy angażuje się ich w sytuacje wymagające akcji bez planowania.
- Gdy dostają ścisłą instrukcję jak coś powinno być zrobione bez możliwości odstępstw.
- Gdy są nakłaniani do wykonywania wciąż tych samych aktywności raz za razem wykonując jakieś zadanie.
- Gdy muszą przejść do szczegółów lub powiązać ze luźne zakończenia - gdy są postawieni przed wieloma alternatywnymi technikami, których nie zgłębili jeszcze głęboko.

Czyli nie jestem jednak typem, który rywalizuje....

Przerabiłem też pewien tekst związany z barierami uczenia się (języków, ale nie tylko, można łatwo odnieść do szachów). Chodziło o:
- cele i informacje zwrotną,
- krzywa malejących zwrotów przy uczeniu się umiejętności,
- dwa podejścia dostosowane do dwóch faz uczenia się (szybkiej nauki, wolnej nauki),
- zaleta dotarcia do etapu przejściowego,
- wychodzenie ze sfery komfortu
Banksy

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Trening szachowy