Dziennik pokładowy. Banksy - orbita okołoziemska 2016.

Moderator: Rafcik

Dziennik pokładowy. Banksy - orbita okołoziemska 2016.

Postprzez Banksy » 02 sty 2016, 13:15

Nowy rok, nowy dziennik. W poprzednim wystartowałem i zbadałem zabawki. W tym roku celem jest umieścić się na orbicie by bez tarć i zbędnego ciążenia przygotowywać się do podróży międzyplanetarnej.

Zadania i ambicje w tym okresie:
1. Przerobić na tip top jeden lub dwa kursy.
2. Utrwalić sobie podstawy na tyle, by ich nie tracić nawet po przerwie.
3. Codzienny kontakt z szachami.
4. Nie schodzić poniżej 1400-1450 rankingu na lichess grając z dużą liczbą zawodników 1500+
5. Poradzić sobie z presją, gdy zacznę widzieć więcej rzeczy na desce.
6. Regularne czytanie bloga TT i wpisów Rutry oraz tego co pojawia się na forum.
7. Przekładanie założeń szachowych na życie i życiowych założeń na szachy.

Miałem dzisiaj sen szachowy. Wybierałem kandydatki na prezenterkę do programu galileo i każda musiała ze mną na próbę zagrać w szachy, gdzie poszczególne posunięcia omawialiśmy. Przyjemny sen :)

Obecnie robię następne elementy kursu online w dziedzinie strategii, ruchy prewencyjne, profilaktyczne i zapobiegawcze. Czyli po prostu powstrzymanie przeciwnika, przed zrobieniem dla niego dobrego ruchu oraz wykonanie ruchów, które dają bonusy w późniejszej fazie gry. Chociaź jadę dalej raczej z ciekawości, bo będę musiał powtórzyć cały materiał by coś więcej z tego wynieść.
5 rzeczy, które sprawią, że będziesz lepszy w szachach.
Trenerzy z forum: AuroraBorealis dczerw kruczy
Banksy

Podziękował : 16 razy
Otrzymał podziękowań: 177 razy
Ranking: 0
FICS: Banksy

Re: Dziennik pokładowy. Banksy - orbita okołoziemska 2016.

Postprzez opiotr » 02 sty 2016, 22:20

Osiągnąłeś w pół roku poziom 1500?
opiotr

Podziękował : 4 razy
Otrzymał podziękowań: 12 razy

Postprzez Banksy » 03 sty 2016, 01:40

Hej, dzięki za pytanie. Myślę, że mój poziom gry to gdzieś 1350. System punktacji z lichess, na razie dla mnie jest jedyną miarą. Osobiście uważam, że jeszcze nie umiem grać, a zabawa zaczyna się gdzieś od poziomu 1600 w górę. ;-)

Ciężko policzyć ile czasu gram, miałem luźne epizody z szachami w dzieciństwie, potem w gimnazjum. Teraz (wiele lat później) kontakt z szachami mam od kilku miesięcy, głównie za sprawą znajomego (raz w tygodniu, ale od miesiąca już nie) i lichess z różną częstotliwością.

Nie zdziwiłoby mnie to jakby ktoś osiągną 1500 po pół roku solidnego treningu jeśli wykazałby się pewnym zrozumieniem gry i umiał grać za każdym razem na maxa. Wydaje mi się, że zrozumienie mam dobre, ale dużo za mało pracuje... w tym roku ma się to zmienić :P
Banksy

Postprzez Banksy » 04 sty 2016, 02:24

Dziś zakończyłem część kursu dotyczącą strategii.

Obrazek

Przerwa zrobiła swoje. Lecz kontakt z kursem ponownie ożywił moje chęci do grania. :)

A tutaj chomik bije w przelocie. xD

Banksy

Postprzez Banksy » 06 sty 2016, 22:03

Wczoraj pograłem sobie z Majszą, a dziś porobiłem porozwiązywałem sobie trochę puzzli na lichess. Trochę też podczytuje fora i książki. :)
Banksy

Postprzez Banksy » 16 sty 2016, 18:52

Powiedzcie mi dlaczego marnowanie czasu jest łatwiejsze od skupienia się konkretnie na rzeczy,..? Jak już się skupiam na czymś to wypływa milion rzeczy, które mógłbym i chciałbym zrobić. Chyba będę musiał wyrobić sobie trochę ślepoty i po prostu ruszać bierkami by mnie nic nie rozpraszać. Bo efekty każdej pracy czuję... tylko one nie przetrwają długo jeśli wytrwałością i systematyką nie wrzucę tego wszystkiego do pamięci długotrwałej.

Robię puzzle, codziennie myślę o szachach i od czasu do czasu gram. Podczytuje też różne teksty szachowe. Ciągle mi mało... tylko właśnie... ;)
Banksy

Postprzez thinkerteacher » 16 sty 2016, 20:10

Banksy napisał(a):Powiedzcie mi dlaczego marnowanie czasu jest łatwiejsze od skupienia się konkretnie na rzeczy,..? Jak już się skupiam na czymś to wypływa milion rzeczy, które mógłbym i chciałbym zrobić. Chyba będę musiał wyrobić sobie trochę ślepoty i po prostu ruszać bierkami by mnie nic nie rozpraszać. Bo efekty każdej pracy czuję... tylko one nie przetrwają długo jeśli wytrwałością i systematyką nie wrzucę tego wszystkiego do pamięci długotrwałej.

Robię puzzle, codziennie myślę o szachach i od czasu do czasu gram. Podczytuje też różne teksty szachowe. Ciągle mi mało... tylko właśnie... ;)

Pytanie "powiedzcie mi..." jest retoryczne, dlatego odpowiem :lol2: :-P ;)

1) Marnowanie czasu wiąże się z tym, że robisz "co dusza zapragnie" zamiast to co powinieneś. W ten sposób możesz bez problemu usprawiedliwiać swój braku sukcesów ("gdybym robił to co powinienem, to już byłbym zawodnikiem poziomu KM albo FM...")
2) Skupienie się na jednej rzeczy jest obecnie prawie niemożliwe. Wszelkie media (zwłaszcza TV i Internet) codziennie BOMBARDUJĄ nas tysiącem bodźców, więc skupienie się na relatywnie monotonnej, nudnej, powtarzalnej i mało widowiskowej pracy... powoduje znużenie, poczucie robienia czegoś płytkiego czy też poczucie bezpowrotnej straty i niepotrzebne tracenie czasu ("nie zobaczę miliona filmików na YT, biliona wpisów na FB czy też tryliona zdjęć na Instagramie czy wpisów na Twitterze").
3) Milion innych rzeczy, gdy CHCESZ zrobić tę jedną (jedyną?!) pokazuje to, że masz możliwość (a nawet okazję) pokazać charakter, jaja, twardość, motywację oraz wytrwałość (w odpieraniu pokus).

A teraz do meritum, aby nie palić mostów, bo a nuż babo placek uda się jak ślepej kurze ziarno i wpadnę z deszczu pod rynnę... ;)

Nie bardzo wiem o co chodziło z tą ślepotą - co i jak masz (nie) ruszać, aby być ślepym (na co? jak? kiedy?).

Tak, to racja. Wielu zawodników (amatorów) ma POWAŻNE problemy, aby materiał przerabiany wrzucać do LTM (Long-Term-Memory), więc tutaj po prostu konieczny trening, powtarzanie, wytrwałość oraz stopniowe zwiększanie obciążeń ;) :). Moim zdaniem systematyczność nie jest aż tak ważna - ale wytrwałość jest już kluczowa (tak samo twierdzi Dan Heisman).

Z puzzlami szachowymi powstaje pytanie czy robisz je prawidłowo i efektywnie. Wbrew pozorom wcale nie jest takie oczywiste to JAK robić (rozwiązywać) zadania szachowe w sposób prawidłowy i efektywny - czyli taki dzięki któremu jak najwięcej uda nam się zapamiętać, zrozumieć i przekuć na umiejętności.

Czytywanie tekstów szachowych - jako dodatkowy element jest bardzo dobre moim zdaniem. Jednak jeśli jest to jedyny i główny element treningowy - a tekst nie jest z odpowiednich źródeł (np. książki pisywane przez odpowiednich autorów), wówczas możesz mieć wrażenie, że "wiesz na 2400, a grasz na 1600" ;) :).

Ciągle ci mało... i czego właśnie? ;) :)

PS. Dobrym pomysłem jest pisywanie bloga (pamiętnika) szachowego - dzięki temu możesz przerabiany (analizowany, czytywany) materiał publikować i dzielić się swoimi przemyśleniami. Wymaga to trochę pracy, ale może być kolejnym ciekawym elementem dzięki któremu nie będziesz musiał wykonywać prawdziwej, ciężkiej i wytrwałej pracy nad szachami :P. Nie pytaj skąd o tym wiem ;) :lol2:
Jeśli komuś nie przeszkadza poziom wpisów, to zapraszam na bloga dla amatorów, fuszerów i lajkoników szachowych: http://beginnerchessimprovement.blogspot.com
Od 2015 roku w końcu definitywnie zakończyłem przygodę z szachami - please do not ask me why ;)
thinkerteacher

Podziękował : 7572 razy
Otrzymał podziękowań: 1074 razy
Ranking: 1000
FICS: NokiaTwenty

Postprzez Banksy » 16 sty 2016, 21:59

Z puzzlami szachowymi powstaje pytanie czy robisz je prawidłowo i efektywnie. Wbrew pozorom wcale nie jest takie oczywiste to JAK robić (rozwiązywać) zadania szachowe w sposób prawidłowy i efektywny - czyli taki dzięki któremu jak najwięcej uda nam się zapamiętać, zrozumieć i przekuć na umiejętności.

Technikę rozwiązywania będę doskonalił. Już trochę zmieniłem podejście w stosunku do początku. To co widzę na razie to to, że co raz więcej motywów staje mi się znajoma, przez co rozwiązywanie niektórych puzzli staje się niemal automatyczne. W pierwszej kolejności szukam narzucających się samych z siebie motywów taktycznych. Jak znajdę to sprawdzam i ostatnio zacząłem szukać tych "lepszych ruchów".

Jeśli nie widzę nic natychmiast to zadaję sobie pytania o sytuację na desce - tutaj właśnie musi minąć trochę czasu zanim w pełni zgram to z teorią - rozglądam się z różnymi rzeczami, staram się poświęcić czas by widzieć klarownie całą sytuację, trochę teorii mi zostało w głowie to patrze gdzie są wolne linie, czy jest jakaś słabość w pozycji króla, jeśli nie to czy da się ją stworzyć, jeśli nie, to czy da się przejąć materiał itd.

Pracuje też nad przeliczaniem, ale może stopień trudności zadań tak bardzo nie wymusza tego ode mnie, jedynie czasami w bardziej złożonych pozycjach, ale wiem, że do przeliczania przydadzą mi się jeszcze dodatkowe ćwiczenia by poprawić technikę, więc to przyjdzie z czasem. Na razie jeśli nie udaje mi się znaleźć rozwiązania, to bardziej z lenistwa i zbyt szybkiego ruchu bez myślenia i dlatego, że nie rozejrzałem się do końca lub przeliczyłem za mało wariantów.

Robiłem zadania na średnim i wysokim poziomie i szło mi w miarę dobrze, przeszedłem na łatwy i na łatwym zaczęło mi iść z początku gorzej. Zinterpretowałem to w ten sposób, że łatwiej mi wymyślić jakąś wymuszoną złożoną kombinację niż jeden dobry, ale ukryty ruch. ;)

Też potem przejście z kombinacji na granie wymaga ode mnie przestawienia się, bo w pierwszej partii po ćwiczeniach całkowicie rozwalam debiut. :)

[FEN "6k1/1b3p1p/p3pp2/1p6/4PN2/P3nPP1/1PB2q1P/3Q3K w - - 0 1"]1. Qd8+ Kg7 2. Nh5+ Kh6 3. Qxf6 Kxh5 4. g4+ Nxg4 5. fxg4+ Kxg4 6. Bd1 Kh3 7. Qh6+ Qh4 8. Qe3+ Qg3 9. Qxg3# 1-0

Taka kombinacja jest np. dla mnie dość oczywista. Tylko pomyliłem się na końcu bo wyłączyłem myślenie po tylu ruchach... i nie zbiłem damki xD

Co do rozpraszania to tak, kończy się czasami na oglądaniu kotków na YT :rotfl: , ale przeważnie się zaczyna od tego, że trafiam na jakiś interesujący materiał i zaczynam uczyć się czegoś innego...
Banksy

Postprzez majsza » 16 sty 2016, 23:41

Wiesz co Ci Banksy poradzę? A poradzę ci lekturę rozdziału 10 książki Martina Weteschnika "Tajemnice taktyki szachowej" pt. Analiza elementarna. Sporo rzeczy o których piszesz możesz przyśpieszyć. Ba, całą książkę mogę polecać. Fajna, bo do ogarnięcia dla takich amatorów jak my, co zaczęli grać w wieku "przejrzałym". Twój ranking taktyczny z lichess (ponad 1700), który byłby może odpowiednikiem 1400-1500 na chesstempo sprawi, że ze swoim rozumieniem taktyki na pewno zrozumiesz treść książki i wszystkie niuanse tam przedstawiane.

Odnośnie tego, co pisał thinkerteacher i LTM. No cóż zasada prosta, upraszczając:
zrozumieć -> wykonać -> zautomatyzować
Masz zacięcie psychologiczne, więc zapewne wiesz o tzw. pamięci utajonej. Grając w szachy uczysz się rzeczy z których nie zdajesz sobie sprawy. Mózg "nauczony" bez twojej wiedzy, podświadomie podsuwa Ci rozwiązanie, którego nie rozumiesz. To tzw. szachowa intuicja. Czasami warto jej posłuchać, jeżeli daje korzyści (materialne, matowe), warto postarać się dowiedzieć, co się za tym kryje. Jeżeli podpowiedzi są błędne, to w określonych sytuacjach nie słuchać.

A rzeczy świadomie nabyte podczas rozwiązywania zadań.... zautomatyzować (po wcześniejszym zrozumieniu!!!), by były częścią pamięci podświadomej, wiedzy wydobywanej (oczywiście) z pamięci długotrwałej, jednak bardzo szybko dostępnej, bo znajdującej się w pamięci "na styku działania".

Co do szachowej intuicji, to bardzo dobrze, według mnie, opisuje ją Jakcob Aagaard. W "Agresywnych szachach".
Krytyczne myślenie to myślenie o myśleniu, podczas którego myślisz, jak myśleć lepiej.
Roy Eichhorn
majsza

Podziękował : 26 razy
Otrzymał podziękowań: 120 razy
FICS: majsza

Postprzez Banksy » 17 sty 2016, 17:54

Lektury na pewno się przydadzą. :) Dzięki za wsparcie Panowie. ;)

zrozumieć -> wykonać -> zautomatyzować

Zgadza się. Złota zasada. Podstawa wszystkich podstaw. :D

Obrazek

Te dwa pierwsze to się robi raczej z automatu, z tym trzecim to trzeba liczyć na program i podawane powtórki motywu w odpowiednim czasie.

Masz zacięcie psychologiczne, więc zapewne wiesz o tzw. pamięci utajonej. Grając w szachy uczysz się rzeczy z których nie zdajesz sobie sprawy. Mózg "nauczony" bez twojej wiedzy, podświadomie podsuwa Ci rozwiązanie, którego nie rozumiesz. To tzw. szachowa intuicja. Czasami warto jej posłuchać, jeżeli daje korzyści (materialne, matowe), warto postarać się dowiedzieć, co się za tym kryje. Jeżeli podpowiedzi są błędne, to w określonych sytuacjach nie słuchać.

To o czym mówisz jest według mnie jednym z kluczowych zagadnień, przy uczeniu się, szczególnie szachów. :) Skojarzyło mi się to jakoś z tym filmikiem:

Ja chyba mam tendencję do wolnego myślenia :P lub inaczej, szybkie mam jeszcze słabe, niewyćwiczone.
Banksy

Postprzez thinkerteacher » 18 sty 2016, 03:35

Ja mam tylko (zbyt) szybkie myślenie. Inaczej mówiąc - prawie zero refleksji, zastanowienia, analizy. Byle szybko odpalić ruch(y), a potem się modlić, aby przeciwnik nie zdążył mnie zamatować :D.

["Znajdź sobie kompetentnego trenera. Rady znajdowane na forach mogą zahamować Twój postęp lub nawet okazać się szkodliwe".] - effective learning - "...it has something to do with the curse of knowledge — the gap between what experts know and non-experts don’t."

Z mojego doświadczenia wynika (stale to potwierdzam - nawet wtedy jak sam próbuję się oszukiwać - to i tak nie działa), że trzeba pracować nad metodami oraz algorytmami - te są NIEZALEŻNE od danej dziedziny. Mnie najbardziej zadziwia złożoność procesów w szachach. Z jednej strony niby wszystko proste (zasady i reguły gry niemal banalne), ale im więcej się dowiaduje i rozumiem... tym bardziej czuję się zagubiony. Pozornie proste tematy zaczynają się komplikować, przenikać... i pozornie wzajemnie podważać, zaprzeczać, obalać.

Co jest piękne i niezwykle wciągające, to możliwość zupełnie innego patrzenia na elementy "pod" nami, gdy się jest na kolejnej górze (wzgórzu). Wydaje się, że dany metariał już lekko rozumiemy, a tu przychodzi przeciwnik (nasz tester) i pokazuje nam jak mało jeszcze wiemy i rozumiemy ;) :).

Pewnie Banksy chciałbyś wiedzieć jakie elementy na moim obecnym etapie mnie najbardziej nurtują i zachwycają. Odpowiem zatem: aktywność (aktywna profilaktyka) oraz solidność (aktywne bezpieczeństwo) jak też odwaga w poszukiwaniu bardzo nietypowych, oryginalnych i nieschematycznych rozwiązań. Niby trzeba STALE operować na schematach, wzorcach oraz wypracowanych regułach, ale z drugiej strony trzeba uczyć się wyjątków, obaleń oraz niedorzeczności. W tym tkwi piękno szachowej myśli (bitwy, walki, rywalizacji).

Jeśli zaś chodzi o intuicję, wizualizację oraz poziomy zrozumienia oraz wykształcanie na ich podstawie umiejętności - to w tych elementach (tematach) mam niemal samej pytajniki - różnią się od siebie jedynie wielkością oraz czasem, który musi upłynąć, aby zamieniły się w wykrzykniki ;) :).
Jeśli komuś nie przeszkadza poziom wpisów, to zapraszam na bloga dla amatorów, fuszerów i lajkoników szachowych: http://beginnerchessimprovement.blogspot.com
Od 2015 roku w końcu definitywnie zakończyłem przygodę z szachami - please do not ask me why ;)
thinkerteacher

Podziękował : 7572 razy
Otrzymał podziękowań: 1074 razy
Ranking: 1000
FICS: NokiaTwenty

Postprzez Banksy » 18 sty 2016, 18:45

Odpowiem zatem: aktywność (aktywna profilaktyka) oraz solidność (aktywne bezpieczeństwo) jak też odwaga w poszukiwaniu bardzo nietypowych, oryginalnych i nieschematycznych rozwiązań. Niby trzeba STALE operować na schematach, wzorcach oraz wypracowanych regułach, ale z drugiej strony trzeba uczyć się wyjątków, obaleń oraz niedorzeczności. W tym tkwi piękno szachowej myśli (bitwy, walki, rywalizacji).

Interesuje, interesuje. ^_^' Raz, że rywalizują ze sobą idee, a dwa to każdy zawodnik ma swój styl gry. :) Lubię ten zarówno metafizyczny jak i ludzki charakter. Bo nawet jeśli szachy to gra pamięciowa, to i tak w sposób jak używamy tej pamięci jest wyjątkowy.

Schodząc jednak na ziemie, jeszcze długa droga mnie czeka... wciąż muszę automatyzować podstawy. Nie mam za bardzo czym się chwalić, ale przyjemnie jest od czasu do czasu wyrwać jakiś skalp. ;)

[Event "Hourly Classical Arena P'10"]
[Site "http://lichess.org/IIZomhoM"]
[Date "2016.01.18"]
[Round "x"]
[White "Banksy (1394)"]
[Black "YakupAtahanov (1892)"]
[Result "1-0"]
[ECO "C55"]

1. e4 e5 2. Nf3 Nc6 3. Bc4 Nf6 4. d3 Bc5 5. h3 h6 6. O-O d6 7. a3 O-O 8. b4 Bb6 9. Bb2 Be6 10. Nbd2 a5 11. b5 Ne7 12. a4 Bxc4 13. Nxc4 Nd7 14. c3 f5 15. Re1 fxe4 16. Rxe4 Nc5 17. Re2 Nd7 18. d4 exd4 19. cxd4 Nf5 20. Nxb6 Nxb6 21. Qb3+ Kh8 22. Rae1 Qd7 23. g4 Nxd4 24. Nxd4 d5 25. Nf5 Rf7 26. Re7 Rxe7 27. Rxe7 Qd8 28. Rxg7 d4 29. Bxd4 Qh4 30. Nxh4 Rd8 31. Ng6# 1-0
Banksy

Postprzez Banksy » 21 sty 2016, 14:06

Na razie skupiłem się na robieniu taktyk jakoś mi nie dają spokoju, po za tym chyba dobrze będzie jak sobie wrzucę to w rutynę. Idzie mi jako tako, dużo błędów w sensie niedokładności.

Moja dzisiejsza partia, nie analizowana. Wydaje mi się słaba, ale przynajmniej ciekawie się grało. Było mocne zagrożenie, ale umiałem się obronić i zrobiłem kontr-atak, później za dużo nie liczyłem, zdałem się na intuicje, widocznie przeciwnik liczył jeszcze słabiej. Skończyło się dość przyjemnym dla mnie matem. :)

[Event "Casual game P'25"]
[Site "http://lichess.org/6TfpEuHc"]
[Date "2016.01.21"]
[White "Banksy (1420)"]
[Black "sharifadmi (?)"]
[Result "1-0"]
[ECO "B06"]

1. e4 g6 { Modern Defence, King Pawn Fianchetto } 2. d4 c6 3. Be3 Bg7 4. Bc4 d5 5. exd5 cxd5 6. Bb3 a6 7. Nc3 Nf6 8. Nge2 O-O 9. Qd2 e6 10. O-O-O Ng4 11. Ng3 Nxe3 12. Qxe3 Nd7 13. Kb1 Nf6 14. h3 Bd7 15. Nce2 Bc6 16. c3 a5 17. Bc2 a4 18. a3 Nd7 19. h4 Nb6 20. h5 Nc4 21. Qf4 Qb6 22. b4 Nxa3+ 23. Kc1 Nc4 24. hxg6 fxg6 25. Qh4 Na3 26. Qxh7+ Kf7 27. Bxg6+ Ke7 28. Qxg7+ Kd6 29. Qe5+ Kd7 30. Nf4 Nc4 31. Qxe6+ Kd8 32. Nxd5 Bxd5 33. Qxd5+ Nd6 34. Nf5 Rf6 35. Qg8+ Kc7 36. Qxa8 Qc6 37. Rd3 Nxf5 38. Rh7+ Kb6 39. Qa5# { Black is checkmated } 1-0
Banksy

Postprzez grzechu » 22 sty 2016, 06:50

po b5 mi sie narzuca ab - potem zamiast Sc4 powinien chyba gonca zabrac na c2.
Od samego poczatku to a) 4.Gc4 mi sie nie podoba - czarne i tak planuja zagrac d5 wiec zamiast rozwijac kolejna figure bedziesz gonca przestawiac b) zamiast 10. roszada chyba lepsze f3 gonca troche szkoda c)14.h3 ja bym zagral h4 od razu(i h5 w niedalekiej przyszlosci) i nie boisz sie Sg4 bo gdzies sobie damke przestawisz d) 18.a3 - chyba lepiej poczekac na a3 i zagrac na to b3 a zxamiast tego ruchu grac swoj atak na krolewskim e) 30. Wh7+ ten ruch chyba lepszy ale moze przeciwnik juz nie mial obrony
Powodzenia w dalszym treningu
At the end of the game, the king and the pawn go into the same box - its up 2 u who u gonna be
grzechu

Podziękował : 32 razy
Otrzymał podziękowań: 34 razy
Ranking: 1500
kurnik.pl: grzechu1978

Postprzez Banksy » 22 sty 2016, 12:04

Celne uwagi. Dzięki za wypunktowanie. Podejrzewam, że jakby iść głębiej to coś by się jeszcze znalazło. Taka partia, nawet jak grana luźną ręką pokazuje, że jestem jeszcze na początku drogi. :wall:

Powodzenia w dalszym treningu

:* potrzebne mi będzie dużo wytrwałości. ^_^'

Wczoraj trafiłem na fajnie wyjaśnioną metodę z matowaniem gońcem i skoczkiem, wiem że to nie jest najpilniejszy trening, ale nie mogłem się oprzeć. Jeszcze tylko ostatniej fazy nie załapałem do końca, ale okazuje się że nie taki diabeł straszny. :)
Banksy

Następna strona

Powrót do Trening szachowy