Codzienny trening 6-8h

Moderator: Rafcik

Codzienny trening 6-8h

Postprzez Nargel » 03 kwi 2015, 09:36

Witam,
wpierw o sobie. Mam 32 lata, szachami zająłem się w lipcu zeszłego roku. Późno, kropka. Od nastu lat ćwiczyłem różne sztuki walki (aikido, boks, bjj, capoeira, obecnie siłownia). Szachy siadły mi na głowę, codziennie spędzam min. 6h nad analizowaniem, rozwiązywaniem zagadek - nie mogę przekroczyć 1500 na chess.com i graniem z klientami czy na kurniku. Czasami jak przegnę to poświęcę i 10h jednego dnia. Specjalnie kupiłem smartfona by szachy mogły mi towarzyszyć w każdym miejscu, którym marnuje się czas na nieefektowne czekanie. 2 miesiące temu udało mi się uzyskać III kategorię, nie chcę podchodzić jeszcze do II, póki nie zacznę rozwiązywać zagadek na poziomie 1800.

Przy tylu godzinach codziennego poświęcania czasu na szachy, zacząłem czuć zmniejszoną wydajność umysłową (regres). W pewnym momencie zaczęły pojawiać mi się plamki przed oczami (mocny spadek cukru, jak po bieganiu na czczo). Doszedłem do wniosku, że jest to wina za słabo odżywianego mózgu, który potrzebuję ogromu energii i zaniedbanych ćwiczeń fizycznych (dotlenienie ciała).

Potrzebuję zrobić porządek, bo czuję, że działam chaotycznie. Wczoraj od ojca kandydata na mistrza usłyszałem, że powinienem wybrać jeden debiut dla białych w którym dobrze się czuję i zapamiętać pierwsze posunięcia dla różnych wariantów. Niestety się śpieszył i zdążyłem tylko to wyciągnąć oraz, że obowiązkowe ćwiczenia fizyczne.

Do klubu szachowego nie mogę chodzić - godziny pracy. Proszę o wskazanie jak powinien wyglądać taki codzienny 6-8h trening szachowy. Niedziele mogę ewentualnie odpoczywać i zejść do 2h jak się uda. Najlepiej od osób, które tak pracowały i wiedziały jak to robić by się nie zajechać. Mogą być dzienniki jak ktoś tak pracował po polsku lub angielsku, ewentualnie rosyjsku (choć tu będę się męczył, ale zawsze sobie trochę przypomnę).

Pozdrawiam
Nargel

Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 11 razy
Ranking: 0
kurnik.pl: nargel

Re: Codzienny trening 6-8h

Postprzez kolokwium » 03 kwi 2015, 10:43

Nargel napisał(a):Do klubu szachowego nie mogę chodzić - godziny pracy. Proszę o wskazanie jak powinien wyglądać taki codzienny 6-8h trening szachowy. Niedziele mogę ewentualnie odpoczywać i zejść do 2h jak się uda. Najlepiej od osób, które tak pracowały i wiedziały jak to robić by się nie zajechać.
Proszę się nie obrazić ale proponuję iść po poradę do psychiatry. A najlepiej (albo oprócz wizyty u owego specjalisty) przeczytać zacytowane swoje wypociny, i się zastanowić. Tak przez tydzień robić serie 3x dziennie z przerwami przynajmniej 4. godzinnymi. Proszę też pamiętać o notatkach z przemyśleń!
Kiedyś grałem dla kategorii, teraz dla przyjemności; sędzia szachowy FA Tomasz Ptaszyński mój blog
ObrazekPiszę poprawnie po polsku.
kolokwium
Moderator

Podziękował : 1827 razy
Otrzymał podziękowań: 2046 razy
kurnik.pl: tpp
FICS: tepepe

Postprzez Nargel » 03 kwi 2015, 10:51

Pracuję na swoim, mam sklep w którym po prostu muszę być, a czas mogę wykorzystać jak mam ochotę byle bym był na miejscu. Rozumiem, że nie każdy jest w takiej sytuacji i nie zauważa przez to takich możliwości.
Nargel

Postprzez ŁowcaAndroidów » 03 kwi 2015, 11:05

Ja bym na początku dużo grał. Niekoniecznie same blitze (polecam partie na 30 minut). Wtedy będzie pewność, że jak ktoś przyjdzie do sklepu to partii na czas się nie przegra. Taktyka to jak już w każdym wątku treningowym ludzie wypisują ---> chesstempo. Dodatkowo ebooki czytać (jak leci wszystkie).
"Jednym z najważniejszych elementów współczesnej strategii jest ograniczenie działania jednej z lekkich figur przeciwnika" A.K.
ŁowcaAndroidów
Moderator

Podziękował : 301 razy
Otrzymał podziękowań: 526 razy
Ranking: 2286

Postprzez ŁowcaAndroidów » 03 kwi 2015, 11:59

A kto powiedział, że kolokwium jest kulturalny? Tzn. jest ale w internecie ma inną maskę.
"Jednym z najważniejszych elementów współczesnej strategii jest ograniczenie działania jednej z lekkich figur przeciwnika" A.K.
ŁowcaAndroidów
Moderator

Podziękował : 301 razy
Otrzymał podziękowań: 526 razy
Ranking: 2286

Postprzez matusz21 » 03 kwi 2015, 12:55

kolokwium napisał(a): Mogłem wyrazić się bardziej dosadnie o codziennym treningu 6-8 godzin (ewentualnie w niedzielę można odpoczywać i skrócić go do 2 godzin). Dobry psychiatra powinien pomóc inaczej spojrzeć na świat, znaleźć cel i radość z życia. Szachy mają być odskocznią od życia a nie jego istotą.

PS
Słaby psychiatra zrobi jak w dowcipie.
Spotyka kumpel zadowolonego kumpla
- Jak leci?
- Wspaniale, byłem u psychiatry.
- A co się stało?
- Moczyłem się w nocy...
- I co, już się nie moczysz?
- Moczę, ale teraz jestem z tego dumny!

Trening 6-8 godz. to standard np. dla kadry narodowej. Oczywiście wiem, że trudno porównać te dwa poziomy, tym niemniej są tacy, którzy tyle czasu poświęcają na szachy i nikt im tego za złe nie ma :>

P.S.
Bardzo dobry dowcip :lol2:
Ostatnio edytowany przez matusz21, 05 kwi 2015, 08:45, edytowano w sumie 1 raz
My z bajkowego świata, persona non grata...
matusz21

Podziękował : 111 razy
Otrzymał podziękowań: 133 razy

Postprzez Nargel » 03 kwi 2015, 13:02

Nie będę wchodził w polemikę co czym dla kogo jest, bo to dla każdego indywidualna sprawa. Mi sprawia przyjemność siedzieć nad szaszkami ładnych parę godzin dziennie, więc to robię. A, że jestem z natury leniem i nie lubię marnować czasu na coś co można robić lepiej i szybciej. Chociażby organizacyjnie, szukam więc jak to robią profesjonaliści by oszczędzić sobie czasu samemu do tego dochodząc.
Nargel

Postprzez rutra » 03 kwi 2015, 13:24

To, że komuś w życiu nie wyszło (w sensie szachowym) to nie znaczy, że może innych zniechęcać. Moim zdaniem lepiej trenować (jeśli ktoś szachy lubi) niż spędzać wolny czas na oglądaniu seriali czy przesiadywaniu godzinami przed internetem. Na tym forum ciężko będzie znaleźć jakieś porady na temat tak długiego treningu, ponieważ mało kto tyle trenuje z uwagi na brak czasu (szkoła, studia, praca), a jeśli ktoś tak dużo trenuje to nie sądzę by się dzielił tu tymi informacjami.
I kategoria (1646/1668/1508), I klasa sędziowska
rutra

Podziękował : 1510 razy
Otrzymał podziękowań: 1757 razy
Ranking: 1665

Postprzez Hipek » 03 kwi 2015, 13:54

Nargel, tak z ciekawości: ile dziennie grasz partii (i jakich) i ile zagadek rozwiązujesz?
Obrazek
Hipek

Podziękował : 119 razy
Otrzymał podziękowań: 238 razy

Postprzez Nargel » 03 kwi 2015, 14:26

Dzisiaj zadań zrobiłem 70 średnia 53, ranking ok. 1400. Czasami mam wrażenie, że rozwiązywanie zadań powinno się robić do momentu kiedy płynnie idzie, bo potem zaczynają się schody, a następnie przerzucić się na teorie strategii i pozycji. 3 partyjki 15 minutowe, gdzie pod koniec zrobiłem serie fatalnych błędów pozwalając przeciwnikowi na wyprowadzenie figur ze skrzydła królewskiego.
Nargel

Postprzez Hipek » 03 kwi 2015, 14:34

A jak rozwiązujesz te zadania? Padło, to robię kolejne, czy analizujesz dlaczego padło?
Obrazek
Hipek

Podziękował : 119 razy
Otrzymał podziękowań: 238 razy

Postprzez robinbuk » 03 kwi 2015, 15:13

Przejrzałem Twoje dzisiejsze partie na kurniku i zgłoszę jedną praktyczną radę . Uważam , że fazę debiutową rozgrywasz lepiej od swoich przeciwników - ale dajesz się uśpić ich błędami . Niestety w szachach czujność należy wykazywać cały czas . Teraz moja rada . Spróbuj w następnych partiach takiego wariantu .

[Event "?"]
[Site "?"]
[Date "????.??.??"]
[Round "?"]
[White "Nowa partia"]
[Black "?"]
[Result "*"]
[PlyCount "11"]

1. d4 d5 2. c4 dxc4 3. e3 b5 4. a4 c6 5. axb5 cxb5 6. Qf3 *

Jak widać proponuję Ci wygrany wariant (zdobywasz figurę) , ale przeciwnik jeszcze może walczyć (spróbuj zrealizować przewagę) .Uważam , że na poziom kurnikowy jest to skuteczny sposób . W Twoim sposobie traktowania przyjętego gambitu hetmańskiego doszukałem się poważnych niekonsekwencji a wyniki sam wiesz jakie były .
robinbuk

Podziękował : 63 razy
Otrzymał podziękowań: 182 razy
kurnik.pl: robinbuk

Postprzez Nargel » 03 kwi 2015, 16:59

Hipek napisał(a):A jak rozwiązujesz te zadania? Padło, to robię kolejne, czy analizujesz dlaczego padło?

Zawsze do skutku, zazwyczaj za drugim razem już widzę co przegapiłem (pośpiech przez czas). Problemy mam z zadaniami powyżej 1500, zazwyczaj jest w nich drugie dno, którego od razu nie zauważam.
Nargel

Postprzez Nargel » 03 kwi 2015, 17:06

robinbuk napisał(a):Przejrzałem Twoje dzisiejsze partie na kurniku i zgłoszę jedną praktyczną radę . Uważam , że fazę debiutową rozgrywasz lepiej od swoich przeciwników - ale dajesz się uśpić ich błędami . Niestety w szachach czujność należy wykazywać cały czas . Teraz moja rada . Spróbuj w następnych partiach takiego wariantu .

[Event "?"]
[Site "?"]
[Date "????.??.??"]
[Round "?"]
[White "Nowa partia"]
[Black "?"]
[Result "*"]
[PlyCount "11"]

1. d4 d5 2. c4 dxc4 3. e3 b5 4. a4 c6 5. axb5 cxb5 6. Qf3 *

Jak widać proponuję Ci wygrany wariant (zdobywasz figurę) , ale przeciwnik jeszcze może walczyć (spróbuj zrealizować przewagę) .Uważam , że na poziom kurnikowy jest to skuteczny sposób . W Twoim sposobie traktowania przyjętego gambitu hetmańskiego doszukałem się poważnych niekonsekwencji a wyniki sam wiesz jakie były .

OK, dziękuję nie brałem wcześniej pod uwagę by nie wyprowadzać od razu Sf3.
Nargel

Postprzez gm2701 » 03 kwi 2015, 19:37

miaras napisał(a):Stary mistrz Gromek
mawiał "leżący nie zada ciosu, chyba że podłoży nogę", mówiąc inaczej trzeba nabyć umiejętność gry pozycyjnej co jest w sumie najtrudniejsze do zrozumienia.

Do tego co miaras napisał w innym temacie dodałbym jeszcze technikę w grze końcowej, bo taktycy często na siłę szukają czegoś w końcówkach, w których trzeba wiedzieć co gdzie ustawić i kiedy co ruszyć, by przełamać pozycję przeciwnika.

Co do książek z których można się coś dowiedzieć n/t w/w elementów gry to co do końcówek tutaj polecają trylogię Bogdana Zerka - "końcówki szachowe"(3 tomy). Ja tej pozycji nie mam, ale skoro wiele osób tutaj ją poleca to pewnie jest warta zakupu. Ja miałem kiedyś książki Panczenko - "Teoria i praktyka końcówek szachowych"(2 części) , w których może nie ma szczegółowych opisów, ale jest wiele praktycznych końcówek, które powinno się znać.

Co do książek do gry pozycyjnej to wydaje mi się, że dobra na początek będzie pozycja Grzegorz Siwek - "Jose Raul Capablanca" fajnie też się czyta J. Aagard - "Tajemnice gry pozycyjnej" chociaż to niewątpliwie bardziej zaawansowana pozycja i jeszcze z tego co pamiętam to M.Dworecki i A.Jusupow mieli jedną część poświęconą grze pozycyjnej, ale to już trochę bardziej zaawansowana książka.

Jest też wiele pozycji w innych językach, ale tu myślę, że kolega ThinkerTeacher będzie lepiej wiedział, które się nadają na jaki poziom ;)
każdy ma takie chwile,
że w duszy deszcz pada(...)
gm2701

Podziękował : 66 razy
Otrzymał podziękowań: 235 razy
kurnik.pl: mastermind
FICS: lodziarz

Następna strona

Powrót do Trening szachowy