II kategoria w pół roku

Moderator: Rafcik

II kategoria w pół roku

Postprzez trk83 » 28 lut 2015, 22:06

Postanowiłem założyć ten temat, aby regularnie (co tydzień) opisywać mój trening szachowy oraz postęp wynikający z niego. Temat ma dać mi przede wszystkim systematyczność. Moim celem jest przez pół roku (czyli do końca sierpnia b.r.) grać na poziomie 1750 (jeśli więcej to się nie obrażę) i zrobić II kategorię. W tej chwili mam IV, lecz spokojnie gram na poziomie III, lecz jeszcze nie byłem na odpowiednich zawodach. W sierpniu planuje jechać na kilkudniowe zawody klasyczne, na których chcę zdobyć II.

W tym tygodniu przerobiłem 40% Sztuki Ataku Vukovicia, rozwiązałem 230 zadań taktycznych na poziomie 1500 z książki Taktyka w grze środkowej i zagrałem trzy partie tempem P'30+30" z późniejszą analizą.
W tej chwili w drodze po II kategorię oceniam się (w skali 1-6) tak:
Taktyka-3/3+
Uważam że taktyka to jedna z moich lepszych stron. Poświęcam na taktyka codziennie minimum jedną godzinę i z dnia na dzień widzę postępy.
Strategia-2
Przerabiam książkę Vukovicia i myślę że na pewno mi coś już dała i jeszcze da. Poza tym mam jeszcze minimum jedną książkę o strategii, którą na pewno niedługo przeczytam.
Planowanie-1+
Planowanie mam na fatalnym poziomie. Po prostu nie mogę znaleźć żadnego planu długotrwałego, najwyżej 1-2 ruchowe groźby. Po prostu opieram wybór ruchu na analizie danych możliwości i staram się wybrać najlepszy ruch. Mojemu fatalnemu planowaniu winna jest pewnie też słaba ocena pozycji.
Ocena pozycji-1+
Nie potrafię dobrze ocenić pozycji na szachownicy, co wiąże się ze słabym planowaniem. Mam i będę przerabiał Moich Wielkich Poprzedników i planuję zakupić Ocena pozycji i planowanie.
Ogranie-3+
Często grywam na kurniku partie klasyczne i w realu dziesiątki.
Końcówki-1+
Fatalnie. Znam podstawy jak opozycja, prawo kwadratu, ale nic poza tym.
Debiuty-3+
Mam podstawowy repertuar debiutowy i znam plany moich debiutów.
Kondycja-1
Ważnym elementem mojego treningu szachowego będzie poprawa kondycji.

W tym tygodniu planuję:
Dokończyć Sztukę Ataku i zacząć kolejną książkę o strategii, codziennie minimum 1h taktyki, 2 partie klasyczne na kurniku z analizą późniejszą, polepszenie debiutu czarnymi, poprawa kondycji.

Liczę na wasze sugestie.
trk83

Podziękował : 1 raz
Otrzymał podziękowań: 3 razy
Ranking: 0

Re: II kategoria w pół roku

Postprzez Kaczmar » 01 mar 2015, 21:06

W tym tygodniu przerobiłem 40% Sztuki Ataku Vukovicia, rozwiązałem 230 zadań taktycznych na poziomie 1500 z książki Taktyka w grze środkowej i zagrałem trzy partie tempem P'30+30" z późniejszą analizą.

Nie wiem w jakim jesteś wieku i ile czasu tygodniowo poświęcasz na trening ale chciałbym abyś się zastanowił nad tym co napisałeś. Piszesz, że przerobiłeś 40% Vukovicia czyli pewnie dobrze ponad 100 diagramów w tydzień. Po pierwsze to za duża dawka informacji a po drugie fizycznie nie da się takiego materiału przerobić w tydzień. Przerobienie materiału polega na ustawieniu pozycji na szachownicy, zastanowieniu się nad pozycją, przeczytaniu i zrozumieniu tego co miał na myśli autor, ewentualnym dodaniu swoich uwag i pytań, próby odpowiedzi na te swoje pytania itp. Zastanów się czy aby dobrze rozumiesz pojęcie "przerobić". Potraktuj to jako dobrą radę i postaw na jakość a nie ilość.
Kaczmar

Podziękował : 229 razy
Otrzymał podziękowań: 303 razy
FICS: Kaczmar

Re: II kategoria w pół roku

Postprzez trk83 » 01 mar 2015, 22:32

Kaczmar napisał(a):

Nie wiem w jakim jesteś wieku i ile czasu tygodniowo poświęcasz na trening ale chciałbym abyś się zastanowił nad tym co napisałeś. Piszesz, że przerobiłeś 40% Vukovicia czyli pewnie dobrze ponad 100 diagramów w tydzień. Po pierwsze to za duża dawka informacji a po drugie fizycznie nie da się takiego materiału przerobić w tydzień. Przerobienie materiału polega na ustawieniu pozycji na szachownicy, zastanowieniu się nad pozycją, przeczytaniu i zrozumieniu tego co miał na myśli autor, ewentualnym dodaniu swoich uwag i pytań, próby odpowiedzi na te swoje pytania itp. Zastanów się czy aby dobrze rozumiesz pojęcie "przerobić". Potraktuj to jako dobrą radę i postaw na jakość a nie ilość.

Mam 14 lat i na trening poświęcam około 3h dziennie w dni szkolne, ale z uwagi na to że przez ostatnie dwa tygodnie miałem ferie to trenowałem nieraz nawet po 6h. Gdy przerabiam książkę szachową, oczywiście rozkladam szachy i czytam ją wraz z przesuwaniem bierek. Czytam i analizuję wszystko wraz z wariantami pobocznymi. Po prostu przesuwam bierki na szachownicy i rozumię co się stało w każdej partii, lecz nie skupiam się na pozycji po każdym ruchu, nie myślę co ja bym w tym miejscu zagrał, tylko patrzę jak jest opisany ruch w książce i go wykonuję na szachownicy. Do tego zapisuję sobie notatki z teorii opisanej w książce, aby lepiej wszystko zapamiętać. A i książki nie przerabiam pierwszy raz. Wcześniej z dwa razy przerabiałem ją pobieżnie. Teraz postanowiłem ją przerobić dokładniej. Dzięki za Twoje sugestie. Na pewno wezmę je pod.uwagę przy dalszej pracy z książką.
trk83

Podziękował : 1 raz
Otrzymał podziękowań: 3 razy

Powrót do Trening szachowy