Analiza blitza

Moderator: Rafcik

Analiza blitza

Postprzez matman » 06 sty 2015, 18:21

Czy po rozegraniu blitza na serwerze warto go dokładnie przeanalizować i czy to mógłby być dobry trening? Kiedyś słyszałem opinię że blitzów się nie analizuje.
Na serwerach można zaobserwować, że dobrzy gracze po skończeniu blitza natychmiast grają następnego. Graja na luzie dla przyjemności i chyba nie traktują blitza jako treningu skoro nie robią analizy?
matman

Podziękował : 56 razy
Otrzymał podziękowań: 75 razy
Ranking: 0

Re: Analiza blitza

Postprzez thinkerteacher » 07 sty 2015, 00:27

Dobrzy (albo silni) gracze grywają blitze, aby się zrelaksować. To mniej więcej tak jak spacer po sprzątaniu domu przez cały dzień ;) :).

Ja swoje blitze "analizuje" (czytaj: przeglądam), ale WYŁĄCZNIE pod kątem taktyki i poszukiwania (sprawdzania) tego czego nie widziałem w czasie gry lub tego co przeoczyłem. Dla mnie nie jest to rodzaj treningu, lecz raczej coś w rodzaju relaksu i przy okazji sprawdzania tego na ile jestem w stanie się wyrobić z pozycją, czasem i przeciwnikiem :sleep: .

Często blitz jest wykorzystywany do tego, aby odreagować wysiłek, frustrację czy też złość a nawet radość bądź smutek. Niemniej analizować blitze to chyba już gruba przesada. Chyba, że wyłącznie pod kątem uderzeń i przeoczeń taktycznych - wtedy ma to jeszcze jako taki sens. Widać bowiem wtedy wyraźnie na ile jesteśmy w stanie szybko i skutecznie wyłapywać i wykorzystywać taktyczne uderzenia.
Jeśli komuś nie przeszkadza poziom wpisów, to zapraszam na bloga dla amatorów, fuszerów i lajkoników szachowych: http://beginnerchessimprovement.blogspot.com
Od 2015 roku w końcu definitywnie zakończyłem przygodę z szachami - please do not ask me why ;)
thinkerteacher

Podziękował : 8650 razy
Otrzymał podziękowań: 1175 razy
Ranking: 1000
FICS: NokiaTwenty

Re: Analiza blitza

Postprzez brelo » 07 sty 2015, 01:55

Blitz może nauczyć grać na intuicję w niedoczasach - szczególnie w obustronnym niedoczasie partii klasycznej dlatego czasem warto analizować zagrane intuicyjnie poświęcenia. Dodatkowo ja zwykle rejestruje gdy przeciwnik zagra mi nowinkę w jakimś wariancie debiutowym, który gram też w normalnych partiach klasycznych.
primum NonNocere and do not fall to the CheapTricks
brelo

Podziękował : 21 razy
Otrzymał podziękowań: 554 razy
Ranking: 2000
kurnik.pl: lokog
FICS: Breloczek

Powrót do Trening szachowy