Rozwój szachowy. Poziom około 1300

Moderator: Rafcik

Rozwój szachowy. Poziom około 1300

Postprzez gregszach » 03 gru 2014, 12:37

Hej.

Mam 18 lat. Gram w szachy już jakieś 8 miesięcy. Byłem na kilkunastu turniejach. Uzyskałem elo 1300 w szachach szybkich. Byłem na turnieju szachów klasycznych lecz nie udało mi się zdobyć rankingu, będziemy próbować jeszcze raz. Mój zły wynik na tamtym turnieju pewnie był spowodowany tym że przed tym turniejem nie grałem 3 miesiące w szachy, dopiero 2 tygodnie przed turniejem zacząłem ćwiczyć.

Przejdę do rzeczy. Chodzi o to, że jest we mnie wielka chęć grania. Chcę ćwiczyć, mogę na to poświęcić z 3-5 godzin dziennie. Ale największym moim problemem jest nie brak czasu, tylko nie wiem jak ćwiczyć.
Ustaliłem sobie taki oto "wstępny" dzienny plan. I realizuję go już jakiś czas.
Dziennie: robię około 30 zadań z "Taktyka w grze środkowej" Marina Surmana. Poziom zadań to około 1300-1500. Analizuję z książek (Tal, Capablanca, Alekhin) około 3 partie. Przerabiam kilka wariantów dwóch wybranych debiutów i uczę się ich na pamięć (np. Obrona Alekhina i Grunfelda). (oczywiście potem trzeba powtarzać i utrwalać, i nie mówię o wariantach do 15 ruchu. Tylko do około 8 ruchu na pamięć.)
I potem jeszcze dla wyluzowania oglądam sobie internetowe analizy. Kilka, najbardziej lubię oglądać filmiki "matojelic" na youtube.

I teraz pytanie, czy to co sobie zaplanowałem to dobry plan? Jeśli nie to pokierujcie mnie jakoś, co zmienić itp. Chce aby mój rozwój szachowy przebiegał prawidłowo i w miarę szybko, co mam robić aby tak było?

Aha, no i gram czasem na kurniku (jak nie gram na turnieju przez jakiś czas) partie P'30, ale przestawiam figury na szachownicy normalnie w domu ;) i patrze na szachownice.

Liczę na pomoc z waszej strony. I mam nadzieje, że wątek pomoże także innym którzy są w podobnej do mojej sytuacji.

I nie piszcie "na forum już było dość takich wątków" lub "taktyka, taktyka i jeszcze raz taktyka". :D :D hehe

Pozdrawiam
G
gregszach

Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 1 raz
Ranking: 0

Re: Rozwój szachowy. Poziom około 1300

Postprzez rutra » 03 gru 2014, 14:25

Do 2300 nie trzeba trenować.

Jak nie taktyka to piłuj końcówki.
rutra

Podziękował : 1623 razy
Otrzymał podziękowań: 2017 razy
Ranking: 1670

Postprzez gregszach » 03 gru 2014, 15:16

Dzięki Kolokwium (sarkazm).

Dzięki rutra (nie sarkazm).
gregszach

Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 1 raz
Ranking: 0

Postprzez Det » 03 gru 2014, 18:36

Z tego co wiem, to nie bardzo opłaca się wkuwać debiuty na pamięć. Lepiej poznać ideę danego otwarcia. Potrenuj sobie końcówki i rób dużo zadanek taktycznych. Poza analizami partii z książek, warto też analizować swoje, żeby widzieć, gdzie się popełniło błąd, i na przyszłość móc uniknąć takowego.
Det

Podziękował : 66 razy
Otrzymał podziękowań: 28 razy
Ranking: 1800
kurnik.pl: zoltodziob
FICS: Mamalyga

Powrót do Trening szachowy