Szachy ok 50-tki

Moderator: Rafcik

Szachy ok 50-tki

Postprzez amator1965 » 30 lis 2014, 21:03

Mam prawie 50-tke ale bardzo lubie szachy . Czy w tym wieku moge zacząć trening. Podstawy mam niezłe ,ale nie wiem jak trenować. Mieszkam w miejscowości gdzie nie ma żadnego klubu szachowego. Proszę doświadczonych szachistów o porade jak zacząć trening.
amator1965

Podziękował : 2 razy
Otrzymał podziękowań: 0 raz
Ranking: 0
kurnik.pl: 358kierszach

Re: Szachy ok 50-tki

Postprzez robinbuk » 01 gru 2014, 00:01

Jestem mężczyzną w podobnym do Twojego wieku . Zawodniczo zacząłem grać w szachy w wieku 17-tu lat.
Po około 7-miu latach grania osiągnąłem tytuł kandydata na mistrza . Kontynuowałem karierę aż do osiągnięcia wieku 43 lat- bez jakiejś znaczącej progresji (tytułu mistrza już nie osiągnąłem) . Co mogę powiedzieć . W pewnym wieku pamięć szachisty słabnie . U mnie wygląda to bardzo dziwnie - np doskonale pamiętam warianty debiutowe które opanowałem 30 lat temu , a nie potrafię przypomnieć sobie wariantu który próbowałem opanować miesiąc temu . Być może jest sprawa indywidualna , jednak moi koledzy z tamtych lat , którzy kontynuują karierę do dziś , notują jeszcze poważniejszy regres wyników , więc chyba ma to duże znaczenie . Reasumując , uważam , że jeśli chcesz traktować szachy jak dobrą rozrywkę - to bardzo dobrze , jeśli natomiast zależy Ci na wynikach sportowych - osiągnięcie zadowalającego progresu będzie bardzo trudne .
robinbuk

Podziękował : 63 razy
Otrzymał podziękowań: 192 razy
Ranking: 0
kurnik.pl: robinbuk

Re: Szachy ok 50-tki

Postprzez thinkerteacher » 01 gru 2014, 01:29

Być może warto przejrzeć kilkanaście podobnych wątków i następnie po ich przeczytaniu dalej drążyć temat (tzn. zadawać pytania bądź pytać o rekomendacje). Jeśli masz ochotę i czas to możesz przejrzeć bloga, który jest adresowany głównie do początkujących graczy i amatorów szachowych: http://beginnerchessimprovement.blogspot.com
Jeśli komuś nie przeszkadza poziom wpisów, to zapraszam na bloga dla amatorów, fuszerów i lajkoników szachowych: http://beginnerchessimprovement.blogspot.com
Od 2015 roku w końcu definitywnie zakończyłem przygodę z szachami - please do not ask me why ;)
thinkerteacher

Podziękował : 8647 razy
Otrzymał podziękowań: 1175 razy
Ranking: 1000
FICS: NokiaTwenty

Powrót do Trening szachowy