Zróbcie ze mnie geniusza

Moderator: Rafcik

Zróbcie ze mnie geniusza

Postprzez chlebik » 13 lis 2014, 21:13

Dziś zaatakowało mnie na głównej chess.com - http://www.chess.com/article/view/chesscom-universitys-prodigy-program---final-details-and-announcements. Co sądzicie, zwłaszcza o podanych przedziałach:

Year 1: 0 --> 1100
Year 2: 1100 --> 1550
Year 3: 1550 --> 1850
Year 4: 1850 --> 2050
Year 5: 2050 --> 2200

Wklejam dla podyskutowania, niespecjalnie chcę oddać 150$ miesięcznie - w sumie tyle bym dał za parę godzin indywidualnego treningu z trenerem w Polsce.
You got big dreams. You want fame. Well, fame costs. And right here is where You start paying. With sweat. - Fame TV Series Intro
Mój dziennik: http://www.szachowe.pl/viewtopic.php?f=10&t=5118
chlebik

Podziękował : 59 razy
Otrzymał podziękowań: 307 razy
Ranking: 1800
FICS: chlebik

Re: Zróbcie ze mnie geniusza

Postprzez rutra » 13 lis 2014, 22:15

Ile ja bym dał, żeby w 5 lat (jako, że mam już 1500 to 3 lata) dojść do 2200. Myślę, że 5 stów na miesiąc to trochę dużo, no chyba, że kogoś stać i chce się szachom poświęcić. Ciężko ocenić czy to nie jest jakiś chwyt marketingowy, jednak do 2200 zbyt wielu szachistów nie dochodzi. Myślę, że można by było spróbować, ale nie za 150USD tylko zebrać np. 30 chętnych i po 5USD :D Wtedy 1 osoba udostępniałaby materiały pozostałym.
rutra

Podziękował : 1623 razy
Otrzymał podziękowań: 2017 razy
Ranking: 1670

Postprzez thinkerteacher » 13 lis 2014, 22:25

Warto by jeszcze dokleić coś takiego ;) :)
Is that really possible? Actually, probable. 12 hours of chess lessons per month with the best chess coaches amounts to 720 hours of fun, amazing, live chess learning in 5 years! Let's add 10 hours of chess homework per week. That's 2,600 hours of studying chess during those 5 years in addition to taking 720 hours of lessons. And don't forget that all of that studying is based on our recommendations meaning it is all highly beneficial studying.For some, only a few years would be enough to reach master-level!

Natomiast wydaje mi się, że chyba dość dużo optymizmu ma autor programu. O ile w przypadku ZDOLNYCH i PRACOWITYCH dzieci i młodzieży jeszcze jest szansa na to, ale już w przypadku 25 latków (i starszych) to już mam poważne wątpliwości. Sama ilość materiału jest chyba jednak zbyt mała*, a okres "dojścia do mistrzostwa" chyba za krótki. Oczywiście przy maksymalnej efektywności treningu i dużym potencjale, pracowitości oraz częstym uczestniczeniu w turniejach - może to być możliwe.

* - sam materiał to trochę za mało, aby osiagnąć poziom mistrza**. Według mnie konieczne będzie jeszcze "wysiedzenie" około 3000-5000 godzin na turniejowych krzesłach. Wychodzi to około 150 turniejów (klasycznych) po 20 godzin (grania) - licząc 7 rund i każda partia trwająca 3 godziny. Do tego dochodzi 2000 godzin "wysiedzianych" na turniejach szachów szybkich (partia poniżej 1 godziny na zawodnika) czy bardzo szybkich (od 15 minut do 30 minut na zawodnika).

Jedyne w co realnie byłbym w stanie uwierzyć, to program opracowany na okres 5 lat do poziomu mistrza, ale od poziomu (co najmniej) silnej 3 kategorii - zwłaszcza dla osób mocno poniżej 20 roku życia. Wtedy jest bardzo duża szansa na coś takiego.

PS. Tak przy okazji zauważyłem, że dojście do "mistrza"**, który ma poziom 2200, to jak chyba mniej więcej jak u nas poziom (średniego lub silnego) kandydata na mistrza.
Jeśli komuś nie przeszkadza poziom wpisów, to zapraszam na bloga dla amatorów, fuszerów i lajkoników szachowych: http://beginnerchessimprovement.blogspot.com
Od 2015 roku w końcu definitywnie zakończyłem przygodę z szachami - please do not ask me why ;)
thinkerteacher

Podziękował : 8130 razy
Otrzymał podziękowań: 1108 razy
Ranking: 1000
FICS: NokiaTwenty

Postprzez darogeta » 14 lis 2014, 00:19

Polecam dobre szachowe książki wyjdzie taniej :) nic nie zastąpi własnych analiz ....przy prawdziwej szachownicy . Sam poprzez natłok tych szachowo internetowych rewelacji zapominam ile radości daje przesuwanie drewna po drewnie :) Chyba taki trening jest najefektywniejszy ....aczkolwiek sam musiałbym się związać aby uniknąć gry blitzów w internecie .
darogeta

Podziękował : 25 razy
Otrzymał podziękowań: 101 razy
Ranking: 1800
kurnik.pl: hellchess1
FICS: gienia

Postprzez thinkerteacher » 14 lis 2014, 00:36

Warto podkreślić, że chociażby taka seria książek może dość szybko pomóc w poprawie poziomu (zrozumienia) szachów: http://www.qualitychess.co.uk/docs/14/a ... ng_course/

Oczywiście konieczne jest także to, aby przerabiać dodatkowe ćwiczenia, analizować partie, grywać w turniejach i tego typu rzeczy, niemniej taka seria GM Jusupowa na pewno może wskazać kierunek treningu i określić największe braki w naszej wiedzy. A stąd już nie tak daleko do procesu eliminowania błędów ;) :).
Jeśli komuś nie przeszkadza poziom wpisów, to zapraszam na bloga dla amatorów, fuszerów i lajkoników szachowych: http://beginnerchessimprovement.blogspot.com
Od 2015 roku w końcu definitywnie zakończyłem przygodę z szachami - please do not ask me why ;)
thinkerteacher

Podziękował : 8130 razy
Otrzymał podziękowań: 1108 razy
Ranking: 1000
FICS: NokiaTwenty

Postprzez Hipek » 14 lis 2014, 18:16

krzysio napisał(a):Na lekcjach religii też powinni uczyć dekalogu w którym jest "nie kradnij" ;)
Ale panie, co to za kradzież? Przecież zapłaciłem za lekcje! (Na wszelki wypadek podkreślam że to ironia).

W dekalogu powinno być "Nie kombinuj".
Obrazek
Hipek

Podziękował : 120 razy
Otrzymał podziękowań: 238 razy
Ranking: 0

Postprzez robinbuk » 14 lis 2014, 18:34

Sprawdźcie może wcześniej kwalifikacje "prezesa uczelni" .Jaką wiedzę na temat nauczania szachów może mieć ktoś , kto sam ma 20 lat , w szachy gra 3 lata i osiągnął ranking USCF na poziomie 1895 .Wygląda na to , że On lepiej od Was kombinuje
robinbuk

Podziękował : 63 razy
Otrzymał podziękowań: 191 razy
Ranking: 0
kurnik.pl: robinbuk

Powrót do Trening szachowy