Powrót do szkolnego hobby. Szukam książki i szachów online

Moderator: Rafcik

Powrót do szkolnego hobby. Szukam książki i szachów online

Postprzez gtq77 » 02 lis 2014, 12:35

Witam, mam 23 lata, dawno temu lubiłem grać z dziadkiem w warcaby, potem w szkole podstawowej grałem trochę w szachy. W gimnazjum na szkolnej świetlicy również czasami graliśmy w tę grę, ale potem to zamiłowanie jakoś wygasło i od tego czasu zagrałem zaledwie kilka partii.

Jako, że studiuję, mam dostęp do biblioteki uniwersyteckiej i wielu książek. Czy możecie polecić jakąś książkę, która będzie małym przypomnieniem reguł i podszkoleniem umiejętności. Wiem, że takich pozycji jest wiele, ale na pewno są lepsze i gorsze.
Możecie podać tę dobrą/najlepszą? Taką, która osoba zaczynająca lub chcąca rozwinąć swoje umiejętności powinna przeczytać.

Będę miał okazję grać ze znajomym, ale jedynie przez internet. W tym wypadku również stron jest wiele, ale która jest najlepsza - najwygodniejsza, sprawnie działająca itd.?
Znalazłem m.in takie: gameknot.com, chess.com, hplaychess.com, ale która jest najczęściej polecana?

Pozdrawiam
gtq77

Podziękował : 1 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz
Ranking: 0

Re: Powrót do szkolnego hobby. Szukam książki i szachów onli

Postprzez kolokwium » 02 lis 2014, 12:52

Już wiele razy to pisałem, naklikam znowu...
Różni są ludzie i różny sposób wykładu do nich dociera. Dlatego jest wiele książek podających to samo lecz inaczej. Najlepiej przekartkować kilka pozycji i wybrać tą, która "najbardziej leży". Dobrze jest niektóre elementy gry przestudiować z kilkoma książkami, każda inaczej poda, a i utrwali się lepiej przy powtórce.
No i stara maksyma: ćwiczyć, ćwiczyć i ... wracać do tematów już przećwiczonych.
Kiedyś grałem dla kategorii, teraz dla przyjemności; sędzia szachowy FA Tomasz Ptaszyński mój blog
Piszę poprawnie po polsku.
kolokwium
Moderator

Podziękował : 2237 razy
Otrzymał podziękowań: 2364 razy
kurnik.pl: tpp
FICS: tepepe

Postprzez gtq77 » 02 lis 2014, 13:43

A jeżeli chodzi o stronę z szachami online?
gtq77

Postprzez david2333 » 02 lis 2014, 14:29

hej
polecam chess.com jak sie tam pierwszy raz zarejestrujesz dostaniesz od razu darmowy miesięczny dostep do pełnej wersji w tym do virtualnego trenera z lekcjami dla początkująch i nie tylko ..
david2333

Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 27 razy
Ranking: 1200
kurnik.pl: kacap23

Postprzez adse » 02 lis 2014, 19:50

kurnik.pl
Darmowy, bardzo prosty i intuicyjny w obsłudze, nie wymaga instalowania niczego (działa przez przeglądarkę), a jak grasz ze znajomym, to największa wada (czasem chamskie towarzystwo) jest nieistotna.
adse

Podziękował : 69 razy
Otrzymał podziękowań: 506 razy

Postprzez david2333 » 02 lis 2014, 23:13

na kurniku duzo ludzi oszukuje albo graja same roboty..
david2333

Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 27 razy
Ranking: 1200
kurnik.pl: kacap23

Postprzez gtq77 » 11 lis 2014, 00:01

A możecie podać strony, gdzie mogę zagrać online z użytkownikami zależnie od poziomu umiejętności?
gtq77

Postprzez krzysio » 11 lis 2014, 00:35

Chyba w każdej kafejce tak masz, kurnik.pl najprostszy ale z kulturą tam różnie, lubiany (o ile wiem) tutaj jest FICS, trochę tylko z instalacją trzeba się zabawić, kurnik idzie na przeglądarce. Ja najmocniej poleciłbym playchess ale ten płatny jest, najprościej kupić jakiegoś fritza z abonamentem, przy czym trzeba uważać by abonament był na rok a nie na miesiąc.

Zagrasz kilka partii to szybko jakiś ranking się tobie ustali i do Twojego poziomu bez problemu sobie graczy znajdziesz.
krzysio

Podziękował : 328 razy
Otrzymał podziękowań: 1029 razy

Postprzez gtq77 » 11 lis 2014, 09:34

A na razie coś bezpłatnego oprócz kurnika? Główny wymóg tutaj to duża ilość zawodników. Parę lat temu widziałem stronę, gdzie przy nazwach zawodników były flagi państw i można tam było spotkać ludzi z różnych części świata.
gtq77

Postprzez krzysio » 11 lis 2014, 10:00

masz cały dział poświęcony kafejkom
viewforum.php?f=25
Ja napisałem tylko o tych które znam, o innym poczytaj sobie tam. Tylko kurak jest typowo polski, reszta to międzynarodowe towarzystwo. Co do tych flag państw - playchess to stronka gdzie sporo graczy podpisuje się nie tylko narodowością ale też i imieniem z nazwiskiem.

Ale powtórzę jeszcze raz, przeglądnij temat z kafejkami

edit
nie wiem czy też bardzo popularną nie jest chess.com, ale jeszcze raz - masz o nich sporo w linku
krzysio

Podziękował : 328 razy
Otrzymał podziękowań: 1029 razy

Postprzez gtq77 » 15 lis 2014, 17:50

Natomiast co do nauki. Wypożyczyłem książkę Czarneckiego "Przy szachownicy". Tylko jak z niej dobrze korzystać? Poszczególne kombinacje są rozpisane, ale mam je analizować "w myślach"? Najlepiej przydałaby się wersji elektronicznej, w której te partie mógłbym sam przesuwać poprzez kliknięcie.

Znalazłem taką stronę, gdzie mogę analizować poszczególny ruch
http://www.gramywszachy.pl/tag/kombinacje-szachowe/

tylko czy jest strona z większą ilością kombinacji?

Ciekawy wydaje się ten kanał na YT:
https://www.youtube.com/watch?v=YdxCJrM ... 00744358A5

Jakie są wasze propozycje? W jaki sposób, z jakich źródeł najlepiej uczyć się szachów?
gtq77

Postprzez kolokwium » 16 lis 2014, 00:00

gtq77 napisał(a):Najlepiej przydałaby się wersji elektronicznej, w której te partie mógłbym sam przesuwać poprzez kliknięcie.

To jest najgorsze rozwiązanie.
Kiedyś grałem dla kategorii, teraz dla przyjemności; sędzia szachowy FA Tomasz Ptaszyński mój blog
Piszę poprawnie po polsku.
kolokwium
Moderator

Podziękował : 2237 razy
Otrzymał podziękowań: 2364 razy
kurnik.pl: tpp
FICS: tepepe

Powrót do Trening szachowy