Strona 1 z 4

.

PostNapisane: 14 wrz 2014, 15:39
przez Krzysztof R.
usunięte

Re: TOP10 chesstempo w rok

PostNapisane: 14 wrz 2014, 17:38
przez thinkerteacher
Trzymam kciuki i życzę powodzenia. Jako, że nie ćwiczę na CT, to chciałem zapytać o jakiego typu "top10" walczysz. Chodzi o ranking, ilość przerobionych zadań, wskaźnik dobrze rozwiązanych ćwiczeń czy jeszcze jakieś inne kryterium? I od razu dopytam: jaki jest na dzień dzisiejszy ostatni wynik (w tej kategorii o którą walczysz)? Ciekawi mnie bowiem jak trudne zadanie postawiłeś przed sobą. Z góry dziękuje za odpowiedzi.

.

PostNapisane: 14 wrz 2014, 18:25
przez Krzysztof R.
usunięte

Re: TOP10 chesstempo w rok

PostNapisane: 14 wrz 2014, 19:57
przez thinkerteacher
Również chętnie posłucham rad i podpowiedzi dotyczących tego co (z)robić, aby czas poświęcony na tą pracę był efektywnym treningiem (zwłaszcza w dłuższym okresie czasu). Zanim jednak ktoś nas oświeci to polecę blogi (poświęcone głównie treningowi taktyki opartej na powtórzeniach bądź poszukiwania i ulepszania sposobów dzięki którym można jeszcze bardziej efektywnie operować zdolnościami taktycznymi), które dla mnie są bardzo wartościowe. Podaję je w kolejności od najbardziej wartościowego do najbardziej różnorodnego (tzn. nie tylko zajmującego się problematyką taktyki).

1) http://empiricalrabbit.blogspot.com/

2) http://aoxomoxoa-wondering.blogspot.com/

3) http://temposchlucker.blogspot.com/

4) http://chessskill.blogspot.com/

Oczywiście wszystkie pisywane po angielsku. Wiele z nich ma niekiedy nawet po kilkaset postów, więc warto poszukać opcji "spis treści" lub "archiwum"... i przeglądać starsze posty, które mogą być naprawdę inspirujące albo wartościowe.

Z moich przemyśleń wynika, że samo rozwiązywanie tysięcy zadań (kombinacji) nie daje optymalnych efektów. Trzeba bowiem robić to optymalnie (jak najbardziej efektywnie), zaś to wymaga uwzględnienia chociażby takich elementów jak: ilość i jakość zadań, klasyfikacja tematyczna, poziom (skala) trudności, ilość powtórek w danym okresie czasu i dobranie najlepszego interwał (odstępu) pomiędzy powtórzeniami, wnioski i poprawki związane z procesem nauki, itp.

Jedno z rozwiązań, które na sobie sprawdzałem w okresie kilkunastu lat, które bardzo często potwierdzają inni. W przypadku ćwiczeń rozwiązywania zadań - gdy robimy zbyt długie przerwy (np. kilkunasto bądź kilkudziesięciomiesięczne) i rozwiązujemy zbyt małymi porcjami (np. 20 zadań za jednym razem), wówczas postęp może być bardzo nikły (niekiedy nawet niemalże zerowy).

Jeszcze jedno co zostało potwierdzone przez wielu śmiałków: metoda MDLM (Michael'a de La Mazy) jest bardzo nieskuteczna. Wielu próbowało w ten sposób i zwykle odnosili porażki. Zwłaszcza nie polecam kopiowania (stosowania) tej metody, gdy ktoś osiągnął ranking co najmniej 1600.

Tak na marginesie: chcesz być w TOP10, aby sobie (lub innym) coś udowodnić czy też robisz tego typu zadania, aby uzyskać efekt praktyczny? (tzn. lepiej radzić sobie w pozycjach o charakterze taktycznym w partiach turniejowych na żywo).

Re: TOP10 chesstempo w rok

PostNapisane: 14 wrz 2014, 21:36
przez Krzysztof R.
Jak najbardziej chodzi o efekt praktyczny - poprawienie umiejętności taktycznych. TOP10 jest dla mnie potrzebną, wielką motywacją do ciężkiej pracy, dodatkowo "batem" jest utworzenie tego tematu na forum

Re: TOP10 chesstempo w rok

PostNapisane: 19 wrz 2014, 13:01
przez Mike
Ile godzin dziennie trzeba poświęcić na naukę, żeby coś z tego było?

.

PostNapisane: 21 wrz 2014, 17:52
przez Krzysztof R.
usunięte

.

PostNapisane: 28 wrz 2014, 15:39
przez Krzysztof R.
usunięte

Re: TOP10 chesstempo w rok

PostNapisane: 28 wrz 2014, 20:11
przez thinkerteacher
Akurat do silnych szachistów nie należę, ale do tych kontrowersyjnych raczej na pewno ;) :).

Przewaga "starych dobrych zadań" nad nowoczesną technologią (jak ChessTempo czy Chess Tactics Server, itd.) powinna być widoczna najbardziej wtedy, gdy wystąpi pozycja (taktycznego typu), która wymaga przede wszystkim ZROZUMIENIA (a nie odtworzenia najlepszego wariantu bez żadnego zrozumienia). Jeśli jednak będzie to wyłącznie zadanie polegające na tym, aby rozpoznać schemat i odtworzyć wariant, wówczas nie ma dwóch zdań, że elektroniczna technologia będzie górowała.

Dodam tylko, że chodzi o METODĘ rozwiązywania zadań. Ba! Nawet podkreślę, że to nie metoda rozwiązywania, a metoda analizowania ich a następnie wyciągania wniosków... i dopiero na ich podstawie znajdywania najlepszych ruchów. Być może będziesz Krzysztofie zainteresowany krótkim wpisem jednego z bardzo dobrych testerów i autorów pisujących o wpływie taktyki na poziom gry w szachy (a ściślej - efektywność i trwałość jego wzrostu wraz z różnymi sposobami jego uzyskiwania). Oto link: http://aoxomoxoa-wondering.blogspot.com ... rcise.html

.

PostNapisane: 05 paź 2014, 00:47
przez Krzysztof R.
usunięte

Re: TOP10 chesstempo w rok

PostNapisane: 05 paź 2014, 11:37
przez thinkerteacher
Moim zdaniem im bardziej skomplikowane zadanie taktyczne (które może być trochę powiązane z uzyskiwaniem pozycyjnymi korzyściami - w pewnych wariantach) tym większą rolę gra jego zrozumienie. Natomiast ZROZUMIENIE zadania bazuje (musi bazować) na taktycznych i pozycyjnych elementach, które trzeba umieć odnaleźć. Następnym krokiem jest to, aby znaleźć odpowiednią drogę (wariant), który doprowadzi do uzyskania przewagi. Samo liczenie wariantów bez zrozumienia pozycji (a przynajmniej rozpoznania motywów taktycznych) może doprowadzić do poważnego zawrotu głowy, straty czasu oraz energii, której potem nie starczy do zakończenia partii szachowej.

.

PostNapisane: 12 paź 2014, 20:54
przez Krzysztof R.
usunięte

.

PostNapisane: 19 paź 2014, 21:40
przez Krzysztof R.
usunięte

Re: TOP10 chesstempo w rok

PostNapisane: 19 paź 2014, 21:48
przez david2333
a ze mna nie chciałeś grac na chess,com

.

PostNapisane: 26 paź 2014, 13:54
przez Krzysztof R.
usunięte