Mistrz w 3 lata

Moderator: Rafcik

Mistrz w 3 lata

Postprzez tankbox1 » 25 sie 2014, 12:05

Witam nazywam się Antoni mam 12 lat. Obecnie posiadam II kategorie którą zrobiłem 17.07.2014. Moim planem jest uzyskanie 2 norm na pierwszą kategorie do 17.07.2015. Moje partie znajdziecie w zbiorze parti pt. "Moje partie-tankbox1". Byłbym bardzo wdzięczny gdybyście mi podpowiedzieli jak ten cel osiągnąć.
Swoje etapy gry oceniam następująco:
a)Debiut: jest to moja najsilniejsza strona. Rzadko zdarza się bym stał gorzej po debiucie nawet z silniejszymi graczami.
b)Gra środkowa: w tej fazie dużo jeszcze przede mną :] . Tworze proste plany i rzadko podstawiam figury ale to za mało z silniejszymi zawodnikami.
c)Końcówka: znam wiele końcówek jednak często robię beztroskie posunięcia które zamieniają wygraną w remis albo ,w przegraną np. [FEN "8/3rpp2/1k4p1/p1p4p/R1P1K2P/3P1PP1/4P3/8 w - - 0 1"] W tej pozycji po Wa1= jednak ja zagrałem bez zastanowienia g4?? i po Wd4+ czarne wygrały.
Książki które obecnie przerabiam:
-Mój system
-Sztuka obrony
-Akiba Rubinstein-Czyli o sztuce rozgrywnia końcówek.
Ostatnio edytowany przez tankbox1 01 sie 2016, 10:07, edytowano w sumie 2 razy
tankbox1

Podziękował : 15 razy
Otrzymał podziękowań: 36 razy
Ranking: 1633
kurnik.pl: tankbox1

Re: I Kategoria w rok.

Postprzez tankbox1 » 10 lis 2014, 11:28

Witam po dłuższej przerwie. Za mną 2 turnieje klasyczne.Pierwszy odbył się w dniach 29.09-04.10 i zakończył się moim całkowitym niepowodzeniem. Mój ranking uzyskany wyniósł zaledwie 1720 i straciłem 46 "oczek" na rankingu.Ponadto zdobyłem 4/9 i zająłem 11 miejsce na 16 i nie nie potrafiłem nawiązać walki z czołówką. Jednak wyciągnąłem wnioski i 26.10.2014 pojechałem na drugi zjazd VI ligi podkarpackiej w Leżajsku, gdzie mając 3 teoretycznie silniejszych przeciwników z każdym nawiązałem walkę i zdobyłem 2/3 pkt. Ranking uzyskany wyniósł 2025! W najbliższym czasie powinny się pojawić partie z tych zawodów.
tankbox1

Postprzez krzysio » 10 lis 2014, 12:50

W zdobywaniu I powodzenia. Ale za mocno patrzysz na uzyskiwane rankingi, a jeszcze takie z 3 rund. Ani tym 1720 bym się nie przejmował (Kuba Ochowicz i Wojtek Golenia to solidni zawodnicy z którymi i solidne I mają ciężkie przeprawy, reszta znośnie wypadła) ani po tych 2025 nie wyciągałbym daleko idących wniosków (Kuba Stępniowski nie wiem czy od Ciebie mocniejszy, w Niepołomicach zagrał turniej życia ale na lidze kompletnie mu nie idzie).
krzysio

Podziękował : 325 razy
Otrzymał podziękowań: 989 razy
Ranking: 0

Postprzez tankbox1 » 08 gru 2014, 17:17

Witam. Wczoraj byłem na turnieju mikołajkowym w Woli Mileckiej, którego stawką było zakwalifikowanie się do finału w parlamencie RP w 2015. Tempo 15 minut. Ze swoim rankingiem zajmowałem 3 miejsce na liście startowej. Turniej udało mi się wygrać uzyskując 8/9pkt bez porażki i wyprzedzając najbliższego konkurenta o cały punkt. Teraz streszczę pokrótce przebieg każdej z rund.
Runda 1 Grałem z zawodnikiem Bk szybko uzyskałem przewagę figury i wygrałem
Runda 2 Moim przeciwnikiem była zawodniczka z III kategorią w grze środkowej uzyskałem figurę za pionka i pewnie zrealizowałem przewagę.
Runda 3 Grałem z zawodnikiem III kategorii w grze środkowej złapałem skoczka a kilka ruchów później przeciwnik podstawił hetmana.
Runda 4 Grałem z moim klubowym kolegą, który ma II kategorie i 1313 elo. Rozegraliśmy obronę caro kann w końcówce zdobyłem piona dzięki grze po lini c. Przewagę te szybko zrealizowałem.
Runda 5 I wreszcie dotarłem na pierwszą deskę grałem z kolegom z Leżajska kategorii II+ i rankingu 1424R w grze środkowej szybko zgodziliśmy się na remis.
Runda 6 Moją przeciwniczką była zawodniczka z kategorią II i rankingiem 1109R. Przez przypadek siedliśmy złymi kolorami co nie przeszkadzało mi w odniesieniu zwycięstwa.
Runda 7 W tej rundzie grałem z numerem 1 listy startowej z rankingiem 1430R. Szybko doszło do remisowej końcówki jednak mój przeciwnik za bardzo atakował i dostał mata.
Runda 8 Grałem z zawodniczką z drugą kategorią, która w debiucie straciła 4(!) piony co pewnie wykorzystałem.
Runda 9 Przed ostatnią rundą miałem punkt przewagi nad najbliższym konkurentem więc pozwoliłem sobie na partie wartą przytoczenia 1.Sf3 d5 2.c4 dc 3.e3 Sf6 0,5-0,5 i tak wygrałem turniej!

Ogólnie jestem zadowolony z turnieju w którym nic nie podstawiłem. Zainteresowanych zapraszam na strone turnieju na chessarbiter: http://chessarbiter.com/turnieje/2014/ti_4972/
tankbox1

Postprzez brelo » 09 gru 2014, 15:56

rutra napisał(a):
tankbox1 napisał(a):Runda 9 Przed ostatnią rundą miałem punkt przewagi nad najbliższym konkurentem więc pozwoliłem sobie na partie wartą przytoczenia 1.Sf3 d5 2.c4 dc 3.e3 Sf6 0,5-0,5 i tak wygrałem turniej!

Zgodziłeś się na remis po 3 posunięciach? Oj nieładnie, niesportowo :>

Gratuluje wygranej i powodzenia w turnieju w parlamencie.

Dlaczego tak uważasz, remisowa pozycja.
brelo umarł w Berlinie... zmartwychwstał jako stelmacz
brelo

Podziękował : 21 razy
Otrzymał podziękowań: 514 razy
Ranking: 2000
kurnik.pl: lokog
FICS: Breloczek

Postprzez brelo » 09 gru 2014, 16:24

Jak walką o nagrody jest przyjmowanie propozycji remisowych to cieszę się, że nie jesteśmy trenerami. Juniorzy wynosili by od Nas tylko negatywne wzorce...
brelo

Postprzez kolokwium » 09 gru 2014, 16:53

rutra napisał(a):Gdyby wszystkie partie się tak kończyły to taka gra nie miałaby sensu. W ostatnim czasie dwukrotnie zdarzyło się w turnieju w którym grałem, że zawodnicy zagrali kilka posunięć i zgodzili się na remis. W jednym przypadku jeden zawodnik wyprzedził mnie wyższym buchholzem, gdyby przegrał ja zająłbym wyższe miejsce. Ale... nie doczytałem, że autor tematu miał przed ostatnią przewagę 1 punktu i potrzebował remisu (gdyby nie to mógł na przykład przegrać). Myślałem, że miał 1,5pkt przewagi, a przeciwniczka walczyła o jakieś wysokie miejsce to wtedy by było niesportowe zachowanie.

1. Czy to ładnie, czy nieładnie nie ma znaczenia
    1. że kiedyś (i to dwukrotnie) remis przeciwników był Ci nie na rękę
    2. że lider nie miał 1,5 a tylko 1 punkt przewagi
    3. czy przeciwniczka autora walczyła o jakieś profity (miejsce, itd.)
  2. Przy szybkich remisach zainteresowani zawodnicy nie tracą lecz zyskują - obydwaj (tutaj obydwoje) zgadzają się na remis, niewymuszony remis
  3. Nie podoba się to często zawodnikom, którzy na tym tracą (jak kiedyś rutra o czym wspomniał), inna rzecz, że innym razem to oni tak postępują a inni są już innymi może nawet role się odwrócą.
  4. Najważniejsze jest pierwsze zdanie z cytatu: Gdyby wszystkie partie się tak kończyły to taka gra nie miałaby sensu.
Kiedyś grałem dla kategorii, teraz dla przyjemności; sędzia szachowy FA Tomasz Ptaszyński mój blog
ObrazekPiszę poprawnie po polsku.
kolokwium
Moderator

Podziękował : 1885 razy
Otrzymał podziękowań: 2077 razy
kurnik.pl: tpp
FICS: tepepe

Postprzez tankbox1 » 27 sty 2015, 15:32

Na początku roku wybrałem się na mistrzostwa Podkarpacia do Pstrągowej. Był to najsilniejszy turniej mojego życia. Ogólnie wyszedł mi według mnie bardzo dobrze. Teraz pokrótce opisze poszczególne rundy:
Runda 1 Trafiłem na silną zawodniczkę z kategorią I++. Debiut rozegrałem bardzo dobrze i uzyskałem silny atak. Po kombinacji zdobyłem piona jednak w totalnie wygranej pozycji podstawiłem jakość i gra szybko zakończyła się.
Runda 2 Po przeciwnej stronie szachownicy zasiadła zawodniczka z kategorią I+ po debiucie była mniej więcej równa pozycja jednak skusiłem się na pionka i wpadłem pod matowy atak.
Runda 3 Spadłem już na ostatnią szachownice jednak zamiast wygrać podstawiłem jakość i zremisowałem totalnie przegraną pozycje.
Runda 4 Grałem z mistrzynią europy do lat ośmiu z tytułem WCM pozycje szybko się uprościła i przeszedłem do lepszej końcówki jednak w niedoczasie zmarnowałem całą przewagę i zremisowałem.
Runda 5 Wygrałem z zawodnikiem II kategorii przez telefon jednak już w lepszej pozycji.
Runda 6 Wygrałem z zawodnikiem II+ kategorii który podstawił piona co pewnie wykorzystałem.
Runda 7 Zremisowałem z zawodnikiem II kategorii. Po bocznym wariancie debiutowym zdobyłem przewagę jednak zaproponowałem remis...
Runda 8 Zremisowałem z zawodnikiem I kategorii który nie doliczył kombinacji i został z H vs W,G,S.
Runda 9 Przegrałem z kandydatem po teoretycznie rozegranym debiucie wystarczył jeden zły ruch...
W sumie uzyskałem 4/9 jednak moja gra robi nadzieje na przyszłość...
tankbox1

Postprzez kolokwium » 27 sty 2015, 16:56

@tankbox1, proponuję rozmowę (i to nie jedną) z psychologiem. Małysz po takiej terapii skakał o wiele lepiej.
Kiedyś grałem dla kategorii, teraz dla przyjemności; sędzia szachowy FA Tomasz Ptaszyński mój blog
ObrazekPiszę poprawnie po polsku.
kolokwium
Moderator

Podziękował : 1885 razy
Otrzymał podziękowań: 2077 razy
kurnik.pl: tpp
FICS: tepepe

Postprzez brelo » 27 sty 2015, 23:18

Jak zremisowałeś końcówkę H vs W+G+S? Pytam, bo na oko to jest milion motywów na wygranie tego stroną z 3 figurami.
brelo

Postprzez rutra » 28 sty 2015, 01:16

brelo napisał(a):Jak zremisowałeś końcówkę H vs W+G+S? Pytam, bo na oko to jest milion motywów na wygranie tego stroną z 3 figurami.

Nie zawsze. Weźmy przykład pierwszy z brzegu:

[FEN "rnb1k3/8/8/8/8/8/8/3QK3 w - - 0 1"]

Można też taki:

[FEN "4kbnr/8/8/8/8/8/8/3QK3 w - - 0 1"]

Z wyjątkiem związania na drugiem diagramie przy ruchu czarnych (Rh1+) te końcówki są remisowe. Trochę pomęczyłem wujka N. i wychodzi na to, że oprócz nielicznych wyjątków (związania jak na drugim diagramie przy ruchu czarnych itp.) takie końcówki są remisowe.

Niestety takich końcówek jest mniej niż 107963089920 (tu wziąłem pod uwagę nielegalne pozycje typu atak na króla i na posunięciu strona atakująca, więc tego jest trochę mniej ale i tak dużo), więc nie da się sprawdzić wszystkich końcówek, ale intuicyjnie zakładam, że większość jest remisowa.
I kategoria (1650/1668/1655), I klasa sędziowska
rutra

Podziękował : 1545 razy
Otrzymał podziękowań: 1831 razy
Ranking: 1683

Postprzez thinkerteacher » 28 sty 2015, 05:19

Z mojej niewielkiej praktyki w końcówkach typu H przeciwko W+G (lub W+S) wynika, że poza pewnymi wyjątkami hetman bywa lepszejszy ;) :). Niemniej gdy przeciwko hetmanowi walczą trzy lekkie figury (a już nie daj boże W+G+S), to trzeba mocno się starać, aby przegrać taką końcówkę, gdzie 3 figury będą współpracowały przeciwko jednej (za wyjątkiem podstawiania po kolei takich figur bez rekompensaty w zamian).

Dobrze jest mieć na uwadze to, że prawdopodobnie nie wszyscy mają w pełni implementowane (zainstalowane) 6 lub 7-bierkowe tablice wujka Nalimowa - w swojej głowie (tzn. w bazie danych o końcówkach, którą przechowują w pamięci długotrwałej).
Jeśli komuś nie przeszkadza poziom wpisów, to zapraszam na bloga dla amatorów, fuszerów i lajkoników szachowych: http://beginnerchessimprovement.blogspot.com
Od 2015 roku w końcu definitywnie zakończyłem przygodę z szachami - please do not ask me why ;)
thinkerteacher

Podziękował : 7572 razy
Otrzymał podziękowań: 1074 razy
Ranking: 1000
FICS: NokiaTwenty

Postprzez tankbox1 » 16 mar 2015, 16:21

Witam ponowne ostatnimi czasy byłem na dwóch turniejach klasycznych. Pierwszym z nich była III liga podkarpacka juniorów. Grałem na 3 szachownicy i uzyskałem 7/9 z wynikiem rankingowym 1875. Mogło być jeszcze lepiej gdyby nie fatalny start (0/2). Następnym z nich była V liga podkarpacka seniorów w której grałem na pierwszej szachownicy, a moja drużyna zajęła 1 miejsce. Uzyskałem wynik 6,5/9 który mógł by być lepszy gdyby nie fatalna podstawka w 5 rundzie, ale nawet z nią turniej okazał się moim turniejem życia ponieważ uzyskałem ranking 2030! i wypełniłem normę na I kategorie tak więc mam II+! Teraz czekam na drugą normę którą najprawdopodobniej zdobędę na mistrzostwach klubu. Ponieważ mogę stracić 2/5 punktu z jednym silniejszym i 4 słabszymi przeciwnikami.
tankbox1

Postprzez tankbox1 » 06 maja 2015, 15:02

Witam pisze świeżo po rozgrywkach III ligi podkarpackiej seniorów. Moja drużyna która miała walczyć o utrzymanie cały czas trzymała się w czołówce. Ja grałem na 5 szachownicy na której wywalczyłem 6,5/9. Dało mi to zysk rankingowy 135 pkt. i Ruz 2044 ,czyli drugą normę na I kategorie, bo chociaż w jednej partii dostałem "+" to 17 partii daje I kategorie. Dodatkowo potwierdziłem tą kategorie na mistrzostwach klubu. Tak więc cel został osiągnięty!
tankbox1

Kandydat w 2,5 roku.

Postprzez tankbox1 » 06 maja 2015, 15:05

Witam zdobyłem I kategorie i teraz za cel wyznaczam sobie zdobycie tytułu kandydata na mistrza w 2,5 roku czyli do końca 2017 roku. Wiem że ten cel jest bardzo trudny do osiągnięcia, lecz postaram się tego dokonać.
Ostatnio edytowany przez tankbox1, 19 gru 2015, 09:31, edytowano w sumie 1 raz
tankbox1

Następna strona

Powrót do Trening szachowy