poczatkująca

Moderator: Rafcik

poczatkująca

Postprzez bleki » 06 sie 2014, 22:17

Witajcie,
w szachy gram od wielu lat jednak jestem samoukiem i nie znam wielu a raczej większości "profesjonalnych" ruchów, o których często tu piszecie a chciałabym wreszcie zacząć bardziej modelowo grać w szachy. Grając w necie nie ma szans na naukę, bo zwykle trafia się ktoś znacznie lepszy ode mnie, kto nie ma ochoty na tłumaczenia ruchów albo też ktoś zupełnie inny, kto nie potrafi grać. W rodzinie i wśród znajomych również nie mam wytrawnych graczy:-( Proszę doradźcie jak najłatwiej nauczyć się dobrze grać w szachy... czytanie profesjonalnej lektury w moim przypadku odpada - jestem pragmatykiem.
z góry dziękuję za pomoc.
bleki

Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz
Ranking: 0

Re: poczatkująca

Postprzez Nestor » 06 sie 2014, 22:30

Bez studiowania książek dotyczących takich zagadnień jak: debiuty, gra środkowa, końcówki czy wiele innych aspektów gry w szachy, trudno mówić o "dobrej grze w szachy" Na każdym etapie partii potrzeba niezbędnej wiedzy do rozgrywania dobrej gry.
Bez znajomości otwarć, strategii debiutowej, gry pozycyjnej czy wykańczanie, nie będziesz w stanie zajść zbyt daleko.
A książki pisane są w taki sposób, aby czytelnik mógł nie tylko oglądać literki i cyferki na stronicach lektury, ale też przerabiać dane pozycje czy zagadnienia w praktyczny sposób na desce, no a potem w praktyce podczas partii.
To tak jakbyś chciała pisać powieść, nie znając liter, podstaw gramatycznych, ortograficznych, nie mówiąc już o warsztacie pisarskim. Niestety niektórych elementów nie przeskoczysz.... Oczywiście, możesz znaleźć trenera, który będzie Ci to wykładał na bieżąco, ale to jedynie zalążek treningów szachowych. Sama musisz pracować nad swoją formą, no a to już wymaga materiałów jak np właśnie lektury....

Musisz sobie odpowiedzieć też na pytanie, czego szukasz w grze w szachy i czego od tej gry wymagasz.
Jeśli chcesz pozostać na szczeblu amatorskim i grać tylko dla fanu, to polecam znaleźć jakieś zadania szachowe i je rozwiązywać. Za wiele nie poprawi to Twojej wiedzy szachowej ale przynajmniej rozruszasz szare komórki, podrasujesz kreatywność i na pewno będziesz więcej widziała podczas partii. Ale sugeruje wykonywać zadania w głowie, a następnie sprawdzać wariant na desce, przesuwając bierki ;-)
Ostatnio edytowany przez Nestor, 07 sie 2014, 14:37, edytowano w sumie 1 raz
Nestor

Podziękował : 7 razy
Otrzymał podziękowań: 22 razy
Playchess: donnestor89

Postprzez kolokwium » 06 sie 2014, 22:38

Pragmatyzm nie przeszkadza w zdobywaniu wiedzy poprzez studiowanie podręczników. Podręczników szachowych się nie "czyta" (to nie beletrystyka), je się studiuje z szachownicą często wracając do przerobionego materiału.

PS
Zapraszam do tematów o nauce gry dla początkujących.
Kiedyś grałem dla kategorii, teraz dla przyjemności; sędzia szachowy FA Tomasz Ptaszyński mój blog
ObrazekPiszę poprawnie po polsku.
kolokwium
Moderator

Podziękował : 2082 razy
Otrzymał podziękowań: 2202 razy
kurnik.pl: tpp
FICS: tepepe

Postprzez thinkerteacher » 06 sie 2014, 23:39

Nie wiem w jaki sposób można nauczyć się dobrze grać w szachy bez przerabiania (czytania i/lub studiowania) książek szachowych (w postaci papierowej i/lub cyfrowej). Owszem - praktycznie można grywać partie i na podstawie popełnianych błędów wyciągać wnioski. Niemniej taka nauka może być bardzo mało efektywna. Dzięki znajomości pewnych zasad i reguł (nie tylko tych jak się ruszają pionki i figury) będziesz w stanie grać "w dobrą stronę". Natomiast grając wyłącznie na własną rękę (a może i głowę?!) szybko będzie w stanie powielać błędy, które powtarzają początkujący miliony razy na przestrzeni swojej nauki. Przeskoczenie z poziomem gry to jej próba ZROZUMIENIA oraz przećwiczenia. Bardzo trudno jest grać w szachy dobrze jeśli nie wiemy jakie cele nam przyświecają i na co musimy zwrócić uwagę. Nie wspomnę o czymś takim jak plan, ocena pozycji czy liczenie wariantów albo struktura pionowa ;) :)
Jeśli komuś nie przeszkadza poziom wpisów, to zapraszam na bloga dla amatorów, fuszerów i lajkoników szachowych: http://beginnerchessimprovement.blogspot.com
Od 2015 roku w końcu definitywnie zakończyłem przygodę z szachami - please do not ask me why ;)
thinkerteacher

Podziękował : 8130 razy
Otrzymał podziękowań: 1108 razy
Ranking: 1000
FICS: NokiaTwenty

Postprzez fatymid » 07 sie 2014, 09:56

Korzystaj z materiałów zawartych w YT, ściągnij sobie aplikacje na telefon z kombinacjami szachowymi i od razu będzie lepiej.
fatymid

Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 11 razy
Ranking: 1800
kurnik.pl: fatymid
FICS: fatymid

Postprzez adse » 07 sie 2014, 20:34

Wszystko zależy od tego, co kryje się pod pojęciem "dobrze grać w szachy". Zależnie od predyspozycji III lub II kategorię osiąga się od praktycznie samego grania - ale to wymaga setek rozegranych partii i to z przeciwnikami o podobnej lub minimalnie wyższej sile gry od własnego poziomu. Podobna siła gry po to, żeby od czasu do czasu wygrać - i dzięki temu mieć motywację zamiast zniechęcenia do szachów. Duża ilość rozgrywanych partii powoduje, że człowiek uczy się wszystkiego na własnych błędach, popełnianych wiele razy.
Studiując książki nie trzeba się uczyć na własnych błędach, wzrost poziomu gry jest wtedy bez porównania szybszy, zamiast jednej rozegranej partii w tym samym czasie można kilka opisanych w książce sytuacji wielokrotnie przetrenować - a potem w czasie gry wiedza się utrwala.
Przykładowo mi zdobycie III kategorii zajęło kilkadziesiąt "poważnych" partii turniejowych i pewnie z tysiąc towarzyskich-domowych (internetowy odpowiednik to pewnie z 15-20 minut dla zawodnika). Książkę miałem wtedy "Wyprawa do krainy szachów", ale studiowanie skończyło się na kilku podejściach nie dłuższych niż pół godziny. Za to przyjemnie mi się ją czytało/przeglądało bez szachownicy i szczegółowego rozpatrywania wariantów.
adse

Podziękował : 63 razy
Otrzymał podziękowań: 435 razy

Postprzez Zofia » 12 sie 2014, 17:48

Najlepiej zacząć grać w turniejach
Zofia

Podziękował : 279 razy
Otrzymał podziękowań: 184 razy

Postprzez PhiloSophist » 12 sie 2014, 18:37

Od siebie dodam, że można też skorzystać na obserwowaniu silniejszych graczy (czasem nawet grze z nimi); tutaj masz strony, które warto odwiedzić: http://www.chessgames.com/ oraz http://www.chessbomb.com/arena/(pierwsza z archiwalnymi partiami, druga z aktualnymi, jak choćby Olimpiada w Tromsoe), poza tym zadania na chesstempo też nie powinny Ci zaszkodzić :) a jak masz troche wolnego czasu, żeby zagrać klasyk to warto ściągnąć babaschess (interfejs do FICSa) i dołączyć do któregoś z zespołów w TeamLeague (turnieju z tempem gry 45+45) albo STC Bunch (także internetowy turniej klasyka, z tempem 60+15, tyle że indywidualny a nie drużynowy); pozdrowienia,

PhiloSophist
PhiloSophist

Podziękował : 52 razy
Otrzymał podziękowań: 40 razy
Ranking: 1000
kurnik.pl: marcopollock
FICS: mcstorytaller
Playchess: anonim

Powrót do Trening szachowy