chessfollower - training plan

Moderator: Rafcik

Re: chessfollower - training plan

Postprzez david2333 » 23 cze 2014, 18:58

moj komputerek na telefoniku pokazuje ze zamiast gd2 roszada powinna byc...
david2333

Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 27 razy
Ranking: 1200
kurnik.pl: kacap23

Postprzez chessfollower » 25 cze 2014, 06:44

-------------------------------------------
Podsumowanie [13]
--------------------------------------------

Zadania

150 zadań na chess.com (25 dziennie)
120 zadań ze zbioru Dobrynieckiego - Mat w 2 ruchach - statystyki z rozwiązywania zadań przedstawie w kolejnym podsumowaniu po przerobieniu całości zbioru

Lektura książek

My System - tutaj słabo, niestety czas mi nie pozwala. Przerobiłem 2 punkty z rozdziału 3-ego.

Ranking na chess.com: 1461
Taktyka na chess.com: 1506

Rozegrane 3 partie na chess.com
chessfollower

Podziękował : 29 razy
Otrzymał podziękowań: 49 razy

Postprzez chessfollower » 30 cze 2014, 12:05

Podsumowanie [14]

Udało się zrealizować założony na początku plan - uzyskałem ranking równy 1500 na chess.com.
Teraz mam zamiar do końca roku to utrzymać - będzie to kolejne wyzwanie.

Zadania

150 zadań na chess.com (25 dziennie)

80 zadań ze zbioru Dobrynieckiego
Dobryniecki: 167/200 zadań rozwiązanych. Czas rozwiązywania: 138 min.

Na razie odłożyłem przerabianie My System - nie mam aż tyle czasu aby się zabrać za systematyczną pracę z książką, a praca "z doskoku" jest mało efektywna.

Zastanawiam się nad kolejnym zbiorem zadań.

Kilka partii na chess.com

Ranking na chess.com: 1500 !!!
Taktyka na chess.com: 1400 ( tutaj słabo).
Ostatnio edytowany przez chessfollower, 07 sie 2014, 08:08, edytowano w sumie 1 raz
chessfollower

Postprzez brelo » 30 cze 2014, 23:42

Do końca roku jest tyle czasu , że utrzymanie rankingu rankingu 1500 na chess.com nie powinno być celem.
primum NonNocere and do not fall to the CheapTricks
brelo

Podziękował : 21 razy
Otrzymał podziękowań: 554 razy
Ranking: 2000
kurnik.pl: lokog
FICS: Breloczek

Postprzez kolokwium » 01 lip 2014, 14:41

Cel jak cel. Przeważnie trudniej jest osiągnąć ranking niż go utrzymać. Dlatego drzewiej było wiele plusowych jedynek (tudzież kandydatów) bo potrafili uzyskać kilka norm ale nie utrzymać rankingu.
Kiedyś grałem dla kategorii, teraz dla przyjemności; sędzia szachowy FA Tomasz Ptaszyński mój blog
Piszę poprawnie po polsku.
kolokwium
Moderator

Podziękował : 2235 razy
Otrzymał podziękowań: 2361 razy
Ranking: 0
kurnik.pl: tpp
FICS: tepepe

Postprzez chessfollower » 02 lip 2014, 09:55

Nie bardzo rozumiem. Wydaje mi się, że chyba trudniej jest utrzymać poziom gry - może się mylę nie mam dużego doświadczenia w zasadzie od pół roku intensywnie pracuje nad grą w szachy. Co do rankingu i siły gry to będę starał się ją podwyższać i może uda się dobić do 1600 do końca roku - było by super. Ale plan minimum uważam za osiągnięty.

Możecie polecić jakieś zbiory zadań, które mógł bym na tym poziomie rozwiązywać ?? Na razie rozwiązuje zadania na chess.com.
chessfollower

Postprzez thinkerteacher » 02 lip 2014, 10:45

Ja także uważam, że POZIOM jest trudniejszy do utrzymania niż jednorazowy wynik (norma, kategoria, miejsce czy jeszcze inaczej definiowany). To mniej więcej tak jak z GM Nakamurą, który słusznie twierdzi, że klasa gry jest stała, zaś forma zwykle bywa chwilowa.

Jeśli chodzi o zbiory zadań to jest ich dziesiątki. Podałeś, że ukończyłeś rozwiązywanie Dobrynieckiego, ale która była to część? Osobiście polecam pomęczyć się z testami Konotopa, bo nie dość, że bardzo różnorodne - to jeszcze niektóre pierońsko nietypowe! Czyli bardzo dobrze symulują grę turniejową i jednocześnie stymulują do łamania (albo przynajmniej rozciągania bądź naginania) schematów, którymi rozwiązujemy zadania ze zbiorów.

Tutaj znajdziesz pełną listę zbiorów (książek) dotyczących taktyki oraz kombinacji.
http://sklep.caissa.pl/ksiazki-inne-jez ... kombinacje

W. Konotop, S. Konotop "Testy po taktyce dla szachistów II kategorii"-(K-2204)
http://sklep.caissa.pl/ksiazki-inne-jez ... cje?page=4

W. Konotop, S. Konotop "Testy po taktyce dla szachistów III kategorii" (K-700)
http://sklep.caissa.pl/ksiazki-inne-jez ... cje?page=5

Te dwie pozycje powinny na początek wystarczyć. Każda z nich zawiera po 50 testów, zaś każdy test składa się z 12 pozycji. Jeśli porządnie przerobisz obie pozycje (i wyciągniesz wnioski z rozwiązań oraz popełnianych błędów), to wówczas możesz zabrać się za serię 2000 zadań (4 zbiory): Kostrow "2000 zadań szachowych dla 1-2 kategorii. Ostrzegam jednak, że testy Konotopa mogą sprawić, że pot z dupy będzie ci się lał, a "strzelanie" w rozwiązania i przeoczenia dodatkowych (silnych) odpowiedzi... mogą pokazać ci jak daleko jesteś od realnego prawidłowego procesu rozwiązywania najlepszych rozwiązań - wraz z ich uzasadnieniem.

PS. Jak bardzo mocno się czujesz, to zamiast pary testów dla 3 i 2 kategorii, możesz wziąć te dla 2 i 1. Jednak wtedy czeka cię niezła jazda (ale i szybciej rozbijesz nieprawidłowe schematy i braki w taktyce).
Jeśli komuś nie przeszkadza poziom wpisów, to zapraszam na bloga dla amatorów, fuszerów i lajkoników szachowych: http://beginnerchessimprovement.blogspot.com
Od 2015 roku w końcu definitywnie zakończyłem przygodę z szachami - please do not ask me why ;)
thinkerteacher

Podziękował : 8647 razy
Otrzymał podziękowań: 1175 razy
Ranking: 1000
FICS: NokiaTwenty

Postprzez chessfollower » 13 lip 2014, 13:50

Niestety okres wakacyjny nie sprzyja treningowi. Zamówione mam testy po taktyce dla III kategorii. Rozwiązuje zadania na chess tempo. W sierpniu mam urlop więc tutaj na pewno będzie dłuższa przerwa. Mam zamiar wziąć się porządnie za trening dopiero od września. Przez okres wakacyjny głównie zadania i od czasu do czasu rozegranie partii na chess.com.
chessfollower

Postprzez thinkerteacher » 13 lip 2014, 14:07

Okres wakacji sprzyja temu, że jest mniejsze obciążenie systemu edukacyjnego (niekiedy zwany "sezonem ogórkowym"). Dla jednych jest to błogosławieństwo (okres wolnego lub mniejszej ilości godzin pracy), a dla innych wtedy się "nadgania" zaległości, aby na wrzesień mieć wszystko gotowe ;) :).

Warto pamiętać, aby od czasu do czasu robić nieco dłuższą przerwę od szachów - zwłaszcza jeśli ktoś pracuje nad nimi systematycznie (a dodatkowo realizuje inne obowiązki). Często przerwa 2-6-10 tygodniowa może zdziałać cuda. W ten sposób nieco odpoczniemy od szachów, a przy okazji materiał, który w czasie całego roku pochłaniamy... będzie miał możliwość stopniowego ułożenia. Świeże podejście do szachów to gwarancja efektywnej pracy i poczucia radości z zajmowania się nimi. Dlatego właśnie przerwę (przerwy) od szachów należy moim zdaniem traktować NIEZBĘDNY element trening - tyle tylko, że należy być ostrożnym, aby nie był jedynym jego elementem! ;) :)
Jeśli komuś nie przeszkadza poziom wpisów, to zapraszam na bloga dla amatorów, fuszerów i lajkoników szachowych: http://beginnerchessimprovement.blogspot.com
Od 2015 roku w końcu definitywnie zakończyłem przygodę z szachami - please do not ask me why ;)
thinkerteacher

Postprzez thinkerteacher » 31 lip 2014, 14:59

Delikatnie zapytuję jak idzie trening - czy też nastąpiła CAŁKOWITA przerwa od szachów?! A jeśli nie, to czy czujesz istotną (zauważalną) różnicę dzięki zmniejszeniu obciążenia treningu? Jak dużo partii (i na jaki czas) grywasz na chess.com? Z góry dziękuję za odpowiedź (jak też prowadzenie tego pamiętnika/dziennika treningowego).

PS. Przy okazji numeracji: czy coś przegapiłem czy nie było opublikowane "Podsumowanie [14]"?
thinkerteacher

Postprzez chessfollower » 07 sie 2014, 08:14

thinkerteacher napisał(a):Delikatnie zapytuję jak idzie trening - czy też nastąpiła CAŁKOWITA przerwa od szachów?! A jeśli nie, to czy czujesz istotną (zauważalną) różnicę dzięki zmniejszeniu obciążenia treningu? Jak dużo partii (i na jaki czas) grywasz na chess.com? Z góry dziękuję za odpowiedź (jak też prowadzenie tego pamiętnika/dziennika treningowego).

PS. Przy okazji numeracji: czy coś przegapiłem czy nie było opublikowane "Podsumowanie [14]"?

Numerację poprawiłem na 14 :). Co do treningu to cały sierpień jestem na wakacjach i odpoczywam od szachów jak i od całej reszty codziennych spraw.

Od września startuję dalej z treningiem. Mam już Testy po taktyce dla szachistów III kategorii, oraz My System. Po urlopie te dwie pozycje idą na pierwszy ognień. Ogólnie do końca sierpnia nic nie robię z szachami jak mam chwilkę to rozwiązuje zadania taktyczne na chess.com.

Co do przerwy to jak najbardziej na plus. I zgodzę się z Tobą, że przerwy są potrzebne i to czasem nawet dłuższe.

Pozdrawiam i do usłyszenia we wrześniu.
chessfollower

Postprzez chessfollower » 09 wrz 2014, 06:35

Podsumowanie [15]

Witam ponownie po wakacyjnej przerwie. Od września wróciłem do szachów.

Zadania

Regularne rozwiązywanie zadań na chess.com (25 zadań dziennie)

5 testów z książki Konotopa (na III kategorię) - test (12 zadań) zajmuje mi około 40 min.
W testach średnio nie udaje mi się rozwiązać 1-2 zadań.

Na koniec po przerobieniu wszystkich testów podam szczegółowe dane dotyczące rozwiązywania zadań.

Rozegrane 2 partie na chess.com. Pierwszą przegrałem (po bezmyślnej podstawce Hetmana - nie wiem czy nie przerwa dała znać o sobie :) ), drugą wygrałem.

Co do książek to w między czasie udało mi się kupić zupełnie przypadkiem Tajemnice gry pozycyjnej. Nie jest to gruba książka, ale na pierwszy rzut oka materiał zawarty w książce wydaje się ciekawy. Jestem po przeczytaniu wstępu książki. Zdecydowałem, że najpierw jeszcze przerobię tę książkę, a dopiero później wezmę się dalej za MySystem.

Co do przerwy to jak najbardziej na plus.

Do końca roku tak jak pisałem wcześniej będę chciał utrzymać poziom gry, przerobić testy Konotopa +
przerobić książki: Tajemnice gry pozycyjneji MySystem. Wydaje mi się, że może braknąć mi czasu na przerobienie całej książki MySystem - zobaczymy.
chessfollower

Postprzez thinkerteacher » 09 wrz 2014, 10:26

Interesuje mnie to czy wypisujesz najbardziej prawdopodobne przyczyny tego co sprawia, że części zadań z Konotopa nie jesteś w stanie rozwiązać poprawnie.

Jeśli chodzi o średni czas na test (12 zadań), to 40 minut wydaje się być dobrym wynikiem. Jeśli utrzymasz to tempo, a zwiększysz ilość poprawnie rozwiązywanych zadań, to na pewno twoja taktyka będzie mniej dziurawa ;) :).

W przypadku przerabiania książki Nizmo "My System" (tej wydanej przez Quality Chess) to można ją przerobić w 3-4 miesiące, ale warto do niej za jakiś czas wrócić i przyjrzeć się jej raz jeszcze w wolniejszym tempie. Idee w niej zawarte będą bowiem dla ciebie pewnego rodzaju fundamentem na którym będziesz opierał swoją grę. Tę książkę bowiem warto krytycznie przerabiać - zwłaszcza z uwagi na to, że dzisiejsze szachy są bardzo złożone w stosunku do tego o czym pisał Nimzo. Pewnym ułatwieniem będzie jednak to, że krytyczne komentarze (oraz końcowy rozdział poświęcony poprawianiu idei Nizmo) są zawarte w tej publikacji, więc masz trochę z górki.
thinkerteacher

Postprzez chessfollower » 15 wrz 2014, 11:26

Podsumowanie [16]

Kolejny tydzień za mną.

Wziąłem pod uwagę Twoją wypowiedź thinkerteacher dotyczącą czasu przerobienia książki "My system". Chcąc trzymać się mojego planu treningowego wróciłem do "My System" muszę ją przerobić do końca roku. Tajemnice gry pozycyjnej zostawiam na później może przyszły rok.

Zadania
Regularne rozwiązywanie zadań na chess.com (25 zadań dziennie)
Na chess.com udało mi się podbić mój dotychczasowy najwyższy ranking w rozwiązywaniu zadań z 1530 na 1578.

3 testy z książki Konotopa (na III kategorię).

W odniesieniu do pytania z poprzedniego postu czy znajduję przyczynę dla której nie rozwiązałem zadania. To pytanie już chyba padło wcześniej i z tego co pamiętam to na nie odpowiadałem. Tak, staram się znaleźć przyczynę. Podobnie jest na chess.com tam, też analizuję powód, dla którego nie rozwiązałem zadania. W obecnej chwili u Konotop-a czasami nie potrafię znaleźć rozwiązania - układ na szachownicy nic mi nie mówi - wówczas staram się znaleźć najgorzej położoną figurę i poprawić jej pozycję - ale to nie zawsze się udaje.

Książki
1 rozdział My System - początki partii i centrum

Rozegrane 5 parti jednego wieczoru na chess.com (tylko 1 wygrana) . Partie grane tempem 15.

2 z w/w partii grałem z zawodnikiem z rankingiem 1636 obie przegrałem o ile w pierwszej partii zagrałem wydaje mi się całkiem nieźle i przegrałem przez brak czasu, tak w drugiej popełniłem sporo błędów, które przeciwnik wykorzystał i wygrał.

Wnioski z rozegranych partii
Uważam, że P15 na moim poziomie to za krótko. Dodatkowo mam nauczkę, aby nie podchodzić do partii późnym wieczorem i to jeszcze w piątek po całym tygodniu pracy :).

Poniżej zamieszczę partię z moim komentarze. Jeżeli macie jakieś uwagi lub wskazówki do partii do jak najbardziej prośba o podzielenie się nimi.

Pierwsza partie uważam za dobrze rozegraną, gra była wyrównana, ale brakło mi czasu.

[Event "Live Chess"]
[Site "Chess.com"]
[Date "2014.09.12"]
[White "chessfollower"]
[Black "gabog"]
[Result "0-1"]
[WhiteElo "1494"]
[BlackElo "1636"]
[TimeControl "15|0"]
[Termination "gabog wygrał na czas"]

1.e4 {W debiucie miałem plan zagrać wg wskazówek zawartych w MySystem.} e5 2.d4
exd4 3.c3 dxc3 4.Nxc3 Nc6 5.Nf3 Bb4 {Mam lekką przewagę w debiucie. Po 2
wyprowadzone figury, z przewagą mojego piona w centrum.} 6.Bd2 d6 7.Bc4 h6 8.O-O
Bg4 9.a3 Bc5 10.b4 {Tutaj myślałem jeszcze na Qb3, ale zdecydowałem, że wyjdę
pionami zdobywając tempo i tym samym przewagę na skrzydle hetmańskim.} Bb6
11.Nd5 {Tutaj poprawiam pozycję skoczka.} Bd4 12.Rc1 Nf6 13.Re1 {Wieża na e1 ma
na celu atak na króra w przypadku bicia skoczka na d5 przez przeciwnika.} Ne5
14.Be2 Bb6 15.Nxe5 Bxe2 16.Qa4+ {Uciekam Hetmanem zyskując tempo.} c6 17.Nxf6+
{Tutaj lepsze było by 17.Nxc6} (17.Nxc6 bxc6 18.Qxc6+ Nd7 19.Rxe2) Qxf6 18.Nxc6
Qxf2+ 19.Kh1 O-O 20.Ne7+ Kh8 21.Nf5 Bg4 22.Bc3 Bxf5 23.exf5 {Lepsze było Rf1 bez
utraty piona.} Qxf5 24.Qb3 Rae8 25.Rf1 Qg6 26.Qd5 Re2 27.Qxb7 Qe4 28.Bxg7+ {Ruch
miał na celu osłabić pozycję króla.} Kxg7 29.Qxe4 Rxe4 30.Rc6 Rd8 31.g3 Re3 {I
tuaj brakło już czasu :(} 0-1

Druga partia:

[Event "Live Chess"]
[Site "Chess.com"]
[Date "2014.09.12"]
[White "gabog"]
[Black "chessfollower"]
[Result "1-0"]
[WhiteElo "1642"]
[BlackElo "1487"]
[TimeControl "15|0"]
[Termination "gabog wygrał przez rezygnację przeciwnika"]

1.d4 d5 2.Bf4 Nf6 3.Nc3 Nc6 4.Nb5 e5 5.dxe5 Nd7 {Zły ruch. Lepsze było a6 lub
Nh5.} 6.e6 Nde5 7.Qxd5 Qxd5 {Mogłem zagrać Bxe6.} (7... Bxe6 8.Qxd8+ Kxd8)
8.Nxc7+ Kd8 9.Nxd5 Bxe6 10.Nc3 Nd4 11.O-O-O Ke8 {Tutaj trace skoczka. Rozbita
pozycja, osłabiony Król bez prawa do roszady. Przewaga przeciwnika w centrum.}
12.Rxd4 Bc5 13.Rd1 Ng4 14.Nh3 Bxf2 15.e3 h6 {Lepsze było Bxc3} (15... Bxe3+
16.Bxe3 Nxe3) 16.Bb5+ Kf8 17.Rhf1 Bxe3+ 18.Kb1 Bxf4 19.Rxf4 Nxh2 {Niepotrzebnie
skoczek na linii h.} (19... g5 20.Rff1 Ne5) 20.Re1 Re8 {Błąd.} 21.Bxe8 Kxe8
22.Nb5 a6 23.Nd6+ Ke7 24.Nxb7 Re8 25.Nc5 Kf8 26.Nxe6+ Kg8 27.Rfe4 fxe6 28.Rxe6
Rf8 29.Re8 g5 30.Rxf8+ Kxf8 31.Nf2 h5 32.Rh1 g4 33.Rxh2 g3 34.Rxh5 gxf2 35.Rf5+
Kg7 36.Rxf2 1-0
chessfollower

Postprzez darogeta » 16 wrz 2014, 16:37

Ja mogę ci polecić jako główny debiut po 1.e5 ,e5 2 Sf3 ,Sc6 ruch 3 Gb5 Partię Hiszpańską tam nauczysz się taktyki planowania walki o centrum i przenoszenia gry na skrzydła w grze środkowej . Gambit który zagrałeś jest oczywiście ciekawy ...ale Ruch
2. Sf3 ma znacznie większy potencjał szachowy i możesz dzięki niemu poprawić swoje rozumienie szachów to ambitne i najsilniejsze za razem posunięcie . Tam jest dużo do odkrycia oczywiście ilość wariantów może przerażać ale mimo wszystko polecam jako docelową drogę szachowego rozwoju tak jak i ruch 1.e4.
darogeta

Podziękował : 25 razy
Otrzymał podziękowań: 101 razy
Ranking: 1800
kurnik.pl: hellchess1
FICS: gienia

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Trening szachowy