chessfollower - training plan

Moderator: Rafcik

Re: chessfollower - training plan

Postprzez chessfollower » 30 kwi 2014, 22:12

Dzięki za odpowiedź. W pierwszej kolejności zabiorę się za książkę Nimzowitsch-a - My System. Ze względu, że to klasyk oraz można kupić w Polsce.
chessfollower

Podziękował : 29 razy
Otrzymał podziękowań: 49 razy
Ranking: 1200

Postprzez Hemulen » 16 cze 2014, 21:13

Czy można spodziewać się wkrótce jakiś nowych raportów? Z niecierpliwością czekam...

Obrazek
Hemulen

Podziękował : 246 razy
Otrzymał podziękowań: 79 razy
Ranking: 0
FICS: Daimonion

Postprzez chessfollower » 17 cze 2014, 11:02

Witam, po dłuższej przerwie. W graniu musiałem zrobić sobie 2 tygodniową przerwę. Dopiero wczoraj udało mi się rozegrać partię na chess.com i wrócić do treningu. Oprócz gry mam jeszcze pracę i czasami muszę poświęcić jej więcej czasu oraz jestem w trakcie budowy domu co też pochłania wolny czas.

Wracając do tematu: Tak jak pisałem wcześniej zamówiłem książkę "My System" wydawnictwa Quality Chess. Zamawiałem na amazon.com - wersja z twardą okładką wyniosła mnie 87 PLN ( w tym koszt wysyłki). Jedyny minus to czas oczekiwania - około 2 tygodni. Nawet dobrze się złożyło, bo miałem trochę spraw prywatnych.

Co do treningu to grywam teraz na chess.com partie tempem 30 min przy rozłożonej szachownicy. Będę starał się grać wyłącznie przy szachownicy - od przyszłego roku mam zamiar wziąć udział w kliku turniejach i zrobić III kategorię ale to przyszły rok - czas pokaże. Obecnie trzymam się planu jaki obrałem na początku roku uzyskać i utrzymać ranking 1500 - 1600 ELO na jednym z serwerów szachowych.

-------------------------------------------
Podsumowanie [12]
--------------------------------------------

Zadania

W ostatnich tygodniach rozwiązywałem regularnie zadania na na chess.com (25 zadań dziennie).
Max. ranking jaki udało mi się uzyskać to ~1520 (obecnie mam około 1430). (Poświęcając na nie około 30 - 40 min dziennie).

Lektura książek

My System - Tutaj udało mi się przerobić 2 pierwsze rozdziały: Centrum oraz Otwarte linie. Po pierwszych rozdziałach mogę powiedzieć, że przykłady są czytelne i zrozumiałe na moim poziomie gry w szachy (zobaczymy jak będzie dalej), podobne tyczy się treści.

Jestem zadowolony z zakupu tej pozycji. No i oczywiście muszę wspomnieć o jakości wydania tej książki - jest na wysokim poziomie - zarówno pod względem papieru jak i samego układu. Rozdziały są b. czytelne treść drukowane w 2 szpaltach szczerze polecam to wydanie.

Rozegrane partie:

Obecnie po 88 partiach rozegranych na chess.com mój ranking wynosi: 1461

Założenia na najbliższe tygodnie:

W ostatnim czasie nie grałem regularnie - obecnie zakładam, granie od 3 do 5 partii tygodniowo (wliczając weekendy) + ich analiza.

Ze względu na okres wakacyjny powinienem przerabiać 1 rozdział tygodniowo z książki My System.
Zadania będę rozwiązywał na chess.com + wracam do rozwiązywania zbiorów Dobrynieckiego - Na pierwszy ogień idą zbiory mat w 2 ruchach (ten z kaczką i jeżem na okładce).

Jeszcze jedno. Samo pisanie tutaj mobilizuje do treningu. Hemulen dzięki za "post-kopa" :) zmobilizowałeś mnie do napisania tego post-a i robienia dalej regularnych wpisów w tym temacie.

Poniżej partia, którą rozegrałem wczoraj na serwerze chess.com. (Komentarze i krytyka jak zwykle mile widziane).

[Event "Live Chess"]
[Site "Chess.com"]
[Date "2014.06.16"]
[White "acosta58"]
[Black "chessfollower"]
[Result "0-1"]
[WhiteElo "1513"]
[BlackElo "1461"]
[TimeControl "30|0"]
[Termination "Mat - chessfollower wygrał!"]

1.e4 e5 2.Qh5 d6 3.Bc4 g6 4.Qf3 Nf6 5.h3 Nc6 6.c3 Qe7 7.d3 Bd7 8.Bb3 O-O-O
9.Be3 Kb8 10.Ne2 Na5 11.Bc2 Bc6 12.Ng3 d5 {W tej pozycji zastanawiałem się nad
wzmocnieniem oborny Skoczka na f6 poprzez g7 ale ostatecznie poszedłem d4 z
ewentualnym planem wymiany tego skoczka na e4 lub atakiem z odsłony na
d5 w przypadku bicia przez czarne.} 13.Na3 h6 {Zaniechałem obrony skoczka f3.
Tutaj na celowniku pojawił się skoczek na a3.} 14.O-O-O Qe6 {Plan na obecną
chwilę to atak i zdobycie punktów a2/a3.} 15.b4 d4 {Przygotowanie ataku na punkt
a2/a3 - ale dopiero po zmianie pozycji skoczka z f3, który byłby łatwym łupem dla
czarnego Hetmana. Tutaj liczyłem na zbicie przez przeciwnika co osłabi jego
struktury pionowe (zdwojone piony na linii a będą łatwym łupem w końcówce).}
16.bxa5 Bxa3+ 17.Kd2 {Zdobywam tempo i atakują centrum. Pionek d3 jest związany
przez co mogę śmiało atakować e4 skoczkiem. Czarne biją skoczkiem, na e4 tracą
go ponieważ potem nastąpi f4.} dxe3+ 18.fxe3 Nxe4+ 19.Nxe4 f5 20.Bb3 fxe4 {Tutaj
wymiana Hetmanów też nie była by zła. Możliwy wariant. Czarne zostają z rozbitą
strukturą pionów ( 3 izolowane) i 2 zdwojone piony na linii a.} (20... fxe4
21.Bxe6 exf3 22.gxf3 Bxf3 23.Rhf1 Bxd1 24.Kxd1 Rxd3+) 21.Qe2 Rxd3+ 22.Kc2 Ba4
{Tutaj zaczpny ruch na Ba4. Jeżeli czarne zbiły by to mat.} (22... Ba4 23.Bxa4
Qxa2#) 23.Rb1 Qc6 {Tutaj plan miałem taki zagrać trochę pozycyjnie i na
przeczekanie - aż przeciwnik popełni jakiś błąd. Do gry też chciałbym włączyć
wieżę z h8.} 24.Qe1 Bb4 25.Bxa4 Rxc3+ 26.Kb2 Qxa4 27.Qe2 Qa3+ 28.Ka1 Rxe3 29.Qc2
Bc3+ 30.Rb2 Rd8 31.Kb1 Rd2 32.Rxb7+ {Tego ruchu nie bardzo rozumiem chyba, że na
celu była wymiana Hetmanów.} Kxb7 33.Qb3+ Qxb3+ 34.axb3 Bxa5 35.Rc1 Rxb3+ 36.Ka1
Bc3+ 37.Rxc3 Rxc3 38.g3 Rc1# 0-1
chessfollower

Postprzez thinkerteacher » 17 cze 2014, 13:13

Co do książki "Mój system" w wersji wydawnictwa Quality Chess, to jesteś kolejną osobą, która chwali tę książkę ;) :). Pytanie tylko czy widziałeś (ew. przerabiałeś) wersje polską, niemiecką bądź rosyjską? Wówczas miałbyś realne odniesienie - dodam tylko, że ja miałem wersję polską i musiałem się jej pozbyć - nawet pomimo tego, że 5-6 razy podchodziłem co całego przerobienia tej książki, a zrobiłem zaledwie połowę (wybrane tematy, które były nie tylko ciekawe, ale i czytelne dla mnie).

Jeśli chesz maksymalnie dużo wycisnąć z tej książki, to staraj się KRYTYCZNIE podchodzić do tego co napisał Nimzo. Warto pamiętać o tym, że on podaje ogólne idee (reguły, zasady), które w większości wypadków bywają bardzo ważne i przydatne. Jednak są także wyjątki i cała sztuka to właśnie wiedzieć kiedy - a jeszcze ważniejsze na początku to dlaczego - należy je zastosować.

Co do rozwiązywania zadań taktycznych ze zbiorów Pawła Dobrynieckiego, to oczywiście świetny pomysł. Im szybciej opanujesz taktykę na przyzwoitym poziomie, tym szybciej zrobisz 4 czy 3 kategorię. Niemniej pamiętaj, że po tym jak opanujesz krótkie kończące ataki matowe - natychmiast trzeba zacząć przerabiać zadania na wygrywanie materiału. Dlaczego? Otóż to właśnie one są najbardziej efektywną formą, która natychmiast ma zastosowanie w praktyce (i przełożenie na wyniki).

Co do partii to naprawdę kawał dobrej roboty - przeciwnik nie postawił trudnych warunków, ale ty skutecznie wykorzystałeś jego nonszalancką grę. Widać, że masz pojęcie o rozwoju, planach gry, centrum, rozbijaniu pionów, strukturze pionowej i tego typu sprawach. Dwie rzeczy, które będą ci przeszkadzać w dalszym rozwoju to: notacja szachowa (tzn. bezbłędne i szybkie rozpoznawanie i nazywanie pól) oraz proste podstawki materiału w 1-2 ruchach.

Warto więcej popracować nad koncepcją "reguły Blumenfelda". W skrócie przypomnę, że polega ona na tak zwanym teście "blundercheck" (unikania podstawek). Czyli jeśli już wybrałeś ruch, który za chwilę zamierzasz wykonać na szachownicy, to SPRAWDŹ (przy fizycznym wykonaniem) czy przeciwnik wtedy nie może taktycznie tego łatwo wykorzystać. Przykładowo czy nie może dać ci mata, wygrać hetmana, wieżę, gońca albo skoczka. Jak już tego nie będzie to zobacz czy za darmo nie może wziąć (ważnego) piona. Dzięki temu unikniesz męczenia się na poziomie 4 kategorii ;) :).

Dziękuję za prowadzenie dzienniczka i informowanie co i jak przerabiasz :).
Jeśli komuś nie przeszkadza poziom wpisów, to zapraszam na bloga dla amatorów, fuszerów i lajkoników szachowych: http://beginnerchessimprovement.blogspot.com
Od 2015 roku w końcu definitywnie zakończyłem przygodę z szachami - please do not ask me why ;)
thinkerteacher

Podziękował : 8650 razy
Otrzymał podziękowań: 1175 razy
Ranking: 1000
FICS: NokiaTwenty

Postprzez chessfollower » 17 cze 2014, 13:34

Dwie rzeczy, które będą ci przeszkadzać w dalszym rozwoju to: notacja szachowa (tzn. bezbłędne i szybkie rozpoznawanie i nazywanie pól) oraz proste podstawki materiału w 1-2 ruchach.

Tutaj mam pytanie:

notacja szachowa - co masz dokładnie na myśli i czy jest jakaś metoda lub ćwiczenia ?

proste podstawki - czy tu masz na myśli ruchy i mogące pojawić się następstwa:

Po jedenastym ruchu mogła by nastąpić odpowiedź b4 gdzie mam całkowicie zblokowanego skoczka na a5
11... Bc6 12.b4

lub

21 ... - Rxd3 - po tym ruchu też mógłbym stracić przewagę.
chessfollower

Postprzez thinkerteacher » 17 cze 2014, 13:39

Dokładnie - proste podstawki to sytuacje w których po TWOIM ruchu przeciwnik może zabrać mi figurę lub (co najmniej) pionka w 1 lub 2 ruchach.

Natomiast jeśli chodzi o notację szachową, to chodzi o bezbłędnie rozpoznawanie (i nazywanie) pól na całej szachownicy. Przykładowo: wiele dzieci i początkujący szachiści mylą rząd 3 z 6, linię a z h, i tego typu "lustrzane" błędy. Najprostsze ćwiczenia to przede wszystkim zabawa z dziećmi - bierzesz dowolną bierkę i stawiasz na losowo wybranym polu. Zadaniem dziecka jest to, aby jak najszybciej nazwać tę bierkę i pole na którym stoi (np. skoczek f6!, wieża a1!, itp.). Warto taką zabawę robić patrząc na szachownicę zarówno z perspektywy białych (linia 1 najbliżej) jak i czarnych (linia 8). Jak już tę zabawę przerobisz, wówczas można zabrać się za nauczenie się "na ślepo" wszystkich pól szachownicy. W tej formie zabawa polega na tym, że ktoś podaje nazwę pola, a ty musisz (bezbłędnie) określić jego kolor ;) :).
Jeśli komuś nie przeszkadza poziom wpisów, to zapraszam na bloga dla amatorów, fuszerów i lajkoników szachowych: http://beginnerchessimprovement.blogspot.com
Od 2015 roku w końcu definitywnie zakończyłem przygodę z szachami - please do not ask me why ;)
thinkerteacher

Postprzez chessfollower » 18 cze 2014, 11:09

Cześć,
Napisałem proste narzędzie (w javascript - po rozpakowaniu można odpalić w przeglądarce) wspierające trening nauki rozpoznawania pól na szachownicy. Narzędzie na razie w fazie wstępnej. Obecnie zawiera test składający się z 10 wylosowanych pól, które należy wskazać. Na koniec testu wyświetla się podsumowanie.
Do poprawy jeszcze jest sposób prezentowania błędnie wybranego pola.

Narzędzie zamieszczam w załączniku do posta. Uwagi jak zwykle mile widziane. Jak macie jakieś pomysły do tego narzędzia to piszcie to może wspólnie uda się coś fajnego stworzyć.

chessboard_training.zip
Proste narzędzie wspierające trening nauki rozpoznawania pól na szachownicy.
(2.7 KiB) Pobrane 155 razy
chessfollower

Postprzez Det » 18 cze 2014, 19:10

Mnie się bardzo podoba, widzę tylko jedno niedociągnięcie: bywa, że czasami dostajemy polecenie wskazania tego samego pola dwa razy pod rząd.
Det

Podziękował : 66 razy
Otrzymał podziękowań: 28 razy
Ranking: 1800
kurnik.pl: zoltodziob
FICS: Mamalyga

Postprzez chessfollower » 18 cze 2014, 23:11

Dzięki za uwagę. Wyeliminowałem powtórzenia w obrębie serii pytań oraz poprawiłem layout.

chessboard_training.zip
(3.09 KiB) Pobrane 157 razy
chessfollower

Postprzez thinkerteacher » 19 cze 2014, 01:05

Sprawdziłem - wydawało mi się, że program na buga ;) :). Jednak udało mi się sprawdzić, że jednak nie ma. Zalicza czasy poniżej 10 sekund (chociaż nie jest prosto taki czas wykręcić). Correct answers: 10/10 ---> Time: 9.494 sec.

Tak przy okazji - masz ochotę i nieco czasu, aby zrobić ten program w dużo ciekawszej wersji? Nie chodzi o wodotryski tylko kilka poprawek (ew. dodatków), które sprawią, że program będziesz mógł sprzedawać jak ciepłe bułeczki ;) :). Nie chcę mówić, ale od pewnego czasu jestem testerem ciekawych szachowych programików (nie tych płatnych, tylko właśnie amatorskich) i jeśli jesteś zainteresowany, to mogę podać kilka elementów oraz uwag, które sprawią, że dzieciaki (albo ich opiekunowie) nie będą mogły oderwać od niego wzroku ;) :).

PS. Na początek pierwsze pytanko - da się przyspieszyć działanie programu? (chodzi mi o to, aby mieć możliwość zrobienia czasu w granicach 3,5-4,0 sekund).
thinkerteacher

Postprzez chessfollower » 19 cze 2014, 07:14

Da się. Dłuższy czas wynika z tego, że po złej odpowiedzi pole jest podświetlane na zielono przez 1-2 sek. Można z tego zrezygnować i na koniec dać podsumowanie, jakie pola były źle zaznaczone, wówczas dopiero na koniec testu użytkownik dowie się gdzie i ile zrobił błędów. Możne tę opcję (która jest obecnie z pokazywaniem błędnych pól zrobić jako opcjonalną i użytkownik sam wybierze sobie jaki tryb będzie chciał mieć).

Jeżeli masz jakieś pomysły napisz - możemy je przedyskutować i w wolnej chwili je zaimplementuje , a program udostępnię w sieci.
chessfollower

Postprzez Hemulen » 20 cze 2014, 02:54

Może to wina mojej przeglądarki (Mozilla), ale mi program uruchamia się tak, że szachownica jest większa niż ekran. W efekcie muszę przesuwać widok do dołu (aby sprawdzić, którego pola mam szukać), a potem często do góry (aby np. znaleźć h8). Pozdrawiam i dziękuję!
Hemulen

Podziękował : 246 razy
Otrzymał podziękowań: 79 razy
FICS: Daimonion

Postprzez chessfollower » 20 cze 2014, 08:12

Przyczyną może być rozdzielczość przeglądarki. Zmniejszyłem pola do 90px, jeżeli to nie pomoże, to możesz wrzucić Firefox-a w tryb pełnoekranowy (przyciskiem F11). W załączniku poprawione narzędzie - teraz pokazywanie źle wybranego pola jest opcjonalne i można sterować tą opcją za pomocą checkbox-a.

chessboard_training.zip
(3.21 KiB) Pobrane 153 razy
chessfollower

Postprzez chessfollower » 23 cze 2014, 13:38

Zamieszczm jedną z rozegranych w poprzednim tygodniu partii:

[Event "Live Chess"]
[Site "Chess.com"]
[Date "2014.06.20"]
[White "chessfollower"]
[Black "Arskatornitus"]
[Result "1-0"]
[WhiteElo "1471"]
[BlackElo "1521"]
[TimeControl "30|0"]
[Termination "Mat - chessfollower wygrał!"]

1.e4 d5 2.exd5 Qxd5 3.Nc3 {Atak na hetmana + rozwój.} Qa5 4.Nf3 Bg4 5.Be2
{Obrona skoczka + możliwość wykonania roszady.} Nf6 6.d4 c6 7.Bd2 Qc7 8.Be3 e6
9.Ne5 Bxe2 10.Nxe2 {Biję skoczkiem, ponieważ chcę bronić piona d4 pionem c3.}
Bd6 11.Bf4 Nbd7 12.Nxd7 {Tutaj nie pozostało mi nic innego jak wymiana.} Nxd7
13.Bxd6 Qxd6 14.c3 {Plan zrealizowany pion d4 umocniony. W obecnej pozycji
sytuacja materialna równa. Co do pozycji też określił bym jako równą. Plan mam
taki zdobyć więcej przestrzeni na skrzydle Hetmańskim, zrobić roszadę.} Nb6
15.b3 O-O 16.O-O Nd5 17.Qd2 Rfd8 18.c4 {Plan zrealizowany. Silny łańcuch pionów
na skrzydle Hetmańskim. Król jak narazie bezpieczny. Dalej mam zamiar grać
pozycyjnie i czekać na rozwój sytuacji - muszę polepszyć pozycję wież i
wyprowadzić Hetmana.} Nf6 19.Qg5 h6 20.Qa5 Ng4 21.Qh5 Nf6 22.Qa5 b6 23.Qa6
{Tutaj udało się wyprowadzić przeciwnikowi piona b6. W planie miałem wymianę
Hetmanów, ale jak się okazało nie do końca udało mi się to.}{Plan był taki:
23.Qa6 c5 24.dxc5 bxc5 25.Qxd6 Rxd6 - co kończyło się rozbiciem struktury pionów
przeciwnika.} (23.Qa6 c5 24.dxc5 bxc5 25.Qxd6 Rxd6) Ng4 24.g3 c5 25.dxc5 Qxc5
{Tutaj przeciwnik zagrał Hc5 - niestety nie udało się wymienić Hetmanów i rozbić
struktury pionów.} 26.h3 {Plan: odeprzeć skoczka przeciwnika i poprawić pozycję
Hetmana.} Nf6 27.Qb7 Rdb8 28.Qf3 Rd8 29.Rac1 Rab8 30.Nc3 Rd7 31.Rcd1 Rbd8
32.Rxd7 Rxd7 33.Rd1 {Tutaj myślałem też o Ha8+ ale w sumie nic bym nie zyskał.}
Rxd1+ 34.Qxd1 {Wymiana wież jak najbardziej była mi na rękę. Od pewnego czasu
miałem na celowniku piony na skrzydle Hetmańskim. Przewaga moich pionów na tym
skrzydle dawałaby mi wygraną w końcówce - król przeciwnika na przeciwległym
skrzydle mógł by nie zdążyć obronić pionów.} Qf5 35.Nb5 {Cel zdobycie jednego z
pionów z linii a lub b.} a6 36.Qd8+ Kh7
37.Nd6 Qb1+ 38.Kg2 Qxa2 39.Qxb6 Kg6 40.Qb7 {Tutaj na celowniku pion f7.} Qa3
41.Qxf7+ Kh7 42.Qxe6 {W zasadzie pion f7 był nie do obrony.} Qxb3 43.Qf5+ Kg8
44.Qc8+ {Widełki i po tym ruchu czuję się o wiele lepiej. Pozycja: mam przewagę
materialną i izolowanego piona na c4, król w miarę bezpieczny. Plan: wypracować
pozycję do mata na g7 lub jeżeli przeciwnik pozwoli to wymiana figur i promocja
piona na c4 lub jednego z pionów na skrzydle królewskim.} Kh7 45.Qxa6 Qc2 46.Qb7
Qc3 47.Nf5 Ng8 48.c5 Kg6 49.g4 Qc4 {Błąd przeciwnika i w kolejnym ruchu mat.
(Tutaj muszę nadmieć, że czasu pozostało nam niewiele (przeciwnik około 3-4 min,
ja około 5).} 50.Qxg7# 1-0
chessfollower

Postprzez szachista070 » 23 cze 2014, 18:29

Mimo wszystko moim zdaniem ruch 7.Gd2 jest stratą tempa.
Natychmiastowe 7.Ge3 byłoby lepsze, nawet z uwagi na 7...Se4 8.Hd3
szachista070

Podziękował : 99 razy
Otrzymał podziękowań: 105 razy

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Trening szachowy