chessfollower - training plan

Moderator: Rafcik

Re: chessfollower - training plan

Postprzez chessfollower » 25 lut 2014, 12:38

--------------------------------------------
Podsumowanie tygodnia [7]: (17 - 23 luty)

Zadania

Kolejne 250 zadań ze zbioru Dobryniecki - School of chess tactics #1 - zostało mi 150.

Lektura książek

How to Beat Your Dad at Chess - Murray Chandler (10 wzorców)
Wyprawa do Krainy szachów - 2 rozdziały

Kilka partii na kurniku + analiza.

Obecny ranking na kurniku: 1176

Co do samej analizy partii to ostatnio zacząłem używać Fritz-a. Do tej pory analizowałem w LucasChess.
Jakie są wasze doświadczenia z tymi programami. Nie wiem czy to kwestia przyzwyczajenia, ale na razie lepiej analizuje mi się partię w LucasChess, Fritz trochę mało czytelny bynajmniej na początku zobaczę jak będzie w tym tygodniu, będę analizował i pracował wyłącznie z Fritzem - w kolejnym poście postaram się opisać podjęte próby analizy tym programem. A może ktoś ma utarte i sprawdzone metody analizy partii w/w programach i podzieli się doświadczeniem.
chessfollower

Podziękował : 29 razy
Otrzymał podziękowań: 49 razy
Ranking: 1200

Postprzez yetit78 » 25 lut 2014, 13:48

Myślę że lepiej analizować samemu bo wtedy myślisz ty a nie komputer. Potem można sprawdzić z kompem.
,,You must take your opponent into a deep, dark forest where 2+2=5, and the path leading out is only wide enough for one. " Michaił Tal

Dobry szachista nie dąży do równowagi, lecz do asymetrycznych pozycji gdzie będzie mógł wykazać swoją wyższość.
yetit78

Podziękował : 1859 razy
Otrzymał podziękowań: 285 razy
Ranking: 0

Postprzez chessfollower » 25 lut 2014, 13:55

yetit78 napisał(a):Myślę że lepiej analizować samemu bo wtedy myślisz ty a nie komputer. Potem można sprawdzić z kompem.

Tak też, robię. Najpierw analizuję zapisaną partię sam (dopisując warianty alternatywne) potem odpalam silnik i analizuję partię programem.
chessfollower

Postprzez chlebik » 25 lut 2014, 14:15

Mam to samo odczucie do Fritza - mam legalną kompię, instrukcję i tak dalej, ale do analizy też zapuszczam Stockfisha w LucasChess. Czytelniej IMHO.
You got big dreams. You want fame. Well, fame costs. And right here is where You start paying. With sweat. - Fame TV Series Intro
Mój dziennik: http://www.szachowe.pl/viewtopic.php?f=10&t=5118
chlebik

Podziękował : 59 razy
Otrzymał podziękowań: 313 razy
Ranking: 1800
FICS: chlebik

Postprzez thinkerteacher » 25 lut 2014, 20:39

chlebik napisał(a):Mam to samo odczucie do Fritza - mam legalną kompię, instrukcję i tak dalej, ale do analizy też zapuszczam Stockfisha w LucasChess. Czytelniej IMHO.

Jeszcze nie miałem okazji analizować partii w LC (nie wiedziałem, że można). Chętnie wypróbuję ten wariant (program Fritz mam kilka wersji i to nawet oryginalnie kupowanych).
Jeśli komuś nie przeszkadza poziom wpisów, to zapraszam na bloga dla amatorów, fuszerów i lajkoników szachowych: http://beginnerchessimprovement.blogspot.com
Od 2015 roku w końcu definitywnie zakończyłem przygodę z szachami - please do not ask me why ;)
thinkerteacher

Podziękował : 8837 razy
Otrzymał podziękowań: 1199 razy
Ranking: 1000
FICS: NokiaTwenty

Postprzez chessfollower » 05 mar 2014, 09:54

Podsumowanie tygodnia [8]: (24 luty - 2 marzec)

Zadania

180 zadań ze zbioru Dobryniecki - School of chess tactics #1 - tym samym zakończyłem rozwiązywanie zadań z tego zbioru.

Lektura książek
How to Beat Your Dad at Chess - Murray Chandler (5 wzorców)

Kilka partii na kurniku + analiza.

W tym tygodniu więcej czasu poświęciłem na grę i analizę moich partii.

Obecny ranking na kurniku: 1262

Miałem napisać kilka słów na temat zbioru - Dobryniecki - School of chess tactics #1 - Zbiór zawiera 630 zadań około 90% to mat w dwóch posunięciach. Reszta zadań to motywy taktyczne m.in podwójne uderzenie, zaciągnięcie itp. Co do trudności zadań to jak dla mnie ostatnia setka (ale nie wszystkie) "stawiały opór" :).
W porównaniu do zbioru Sergey Ivashchenko - The Manual of Chess Combinations - Chess School 1a zbiór Dobrynieckiego jest o wiele ciekawszy - mam na myśli jakość
zadań jak i ich poziom.

Małe podsumowanie.
Minęły już 2 miesiące od czasu rozpoczęcia mojej pracy nad szachami.
Na początku (styczeń 2014) zakładałem, siłę gry na poziomie 1200 - myliłem się. Pierwsze partie na kurniku szybko zweryfikowały poziom mojej. Przez jakiś czas miałem 1000, a nawet i mniej. Przegrane wynikały głównie z nieprzemyślanych i szybkich ruchów, "głupich" podstawek - teraz też mi się zdarzają, ale wydaje mi się, że dużo mniej. Dzięki rozwiązywaniu zadań udało mi się w wyeliminować (oczywiście nie do końca :) tutaj jeszcze długa droga) podstawki.
Muszę popracować nad tym, aby nie wykonywać, ruchu za szybko. W obecnych partiach zdarza mi się wykonać ruchu, a po 2-3 sekundach okazuje się, że znalazłem lepszy - ale jest już za późno. Cały czas
mam zamiar rozwiązywać zadania ze zbiorów. Co do elementów taktycznych to wydaje mi się, że od strony teoretycznej mam je opanowane. W dalszym okresie chciałbym zająć się elementami strategii i prowadzenia partii gry z planem.

Co dalej ...

Zabieram się za za zadania z kolejnego zbioru Dobryniecki - School of chess tactics #2.
Muszę podgonić trochę lekturę "Wyprawa do Krainy szachów".
W najbliższym czasie (pewnie za tydzień lub dwa) mam zamiar zabrać się za elementy strategii w grze. Książki, które biorę pod uwagę to:

Plan - Romanowskiego
My System - Nimzowitsch (wydanie angielskie QC).

Poniekąd mam wątpliwości co do w/w książek czy aby nie będą zbyt trudne na początek. Może ktoś coś doradzi ? Dużo słyszałem o Moim Systemie, ale sam nie wiem czy to książka na ten etap.
chessfollower

Postprzez Kaczmar » 05 mar 2014, 11:46

"Wyprawy do Krainy szachów" nie znam więc się nie wypowiem. Co do "My system" to uważam, że lepiej zabrać się za nią za jakiś czas. Trzeba pamiętać że to bardzo sędziwa książeczka i na niektóre zagadnienia należy patrzeć trochę inaczej a do tego potrzebne jest rozumienie szachów według mnie na poziomie co najmniej III kategorii.
Kaczmar

Podziękował : 241 razy
Otrzymał podziękowań: 311 razy
FICS: Kaczmar

Postprzez kolokwium » 05 mar 2014, 18:13

"Wyprawy do Krainy szachów" to nie lektura do czytania lecz podręcznik do studiowania.
Studiując (czyli przerabiając ów podręcznik pracując z prawdziwą szachownicą), często należy wracać do przerobionych rozdziałów, szczególnie wtedy, gdy mamy kłopoty z rozwiązaniem zadań z aktualnie przerabianego. Przykład problemu jednego z forumowiczów na szachista.com http://www.szachista.com/ftopic-3786-0- ... rozwi.html Dużą pomocą było rozwiązanie z wcześniejszego rozdziału.
Kiedyś grałem dla kategorii, teraz dla przyjemności; sędzia szachowy FA Tomasz Ptaszyński mój blog
Piszę poprawnie po polsku.
kolokwium
Moderator

Podziękował : 2282 razy
Otrzymał podziękowań: 2421 razy
kurnik.pl: tpp
FICS: tepepe

Postprzez chessfollower » 05 mar 2014, 22:57

kolokwium napisał(a):"Wyprawy do Krainy szachów" to nie lektura do czytania lecz podręcznik do studiowania.
Studiując (czyli przerabiając ów podręcznik pracując z prawdziwą szachownicą), często należy wracać do przerobionych rozdziałów, szczególnie wtedy, gdy mamy kłopoty z rozwiązaniem zadań z aktualnie przerabianego. Przykład problemu jednego z forumowiczów na szachista.com http://www.szachista.com/ftopic-3786-0- ... rozwi.html Dużą pomocą było rozwiązanie z wcześniejszego rozdziału.

Moim zdaniem literatura szachowa i treści w niej zawarte z założenia wymagają "studiowania" - jak by nie patrzeć są to podręczniki, z których uczymy się grać. Praca z szachownicą lub programem szachowym podczas lektury książek jest jak najbardziej na miejscu. W moim przypadku szachownice czy program wykorzystuje gdy autor przedstawia, analizuje całe partie lub dłuższe ich fragmenty, których nie jestem w stanie zapamiętać i "ułożyć" sobie w głowie.
Co do "Wyprawy ... "- jak na razie jestem po 3 rozdziale i nie znalazłem potrzeby wykorzystania szachownicy czy programu do diagramów w niej zawartych. W książce autor przedstawia kilku ruchowe kombinacje, które jestem w stanie zrozumieć i w pełni przeanalizować w głowie - być może kolejne rozdziały będą wymagały użycia szachownicy. Czytając tę książkę staram się każdy diagram rozwiązać sam , a potem dopiero czytam treść z nim związaną.

Wydaje mi się, że każdy z nas ma swoje sposoby i wie w jaki sposób najlepiej chłonie wiedzę. Nie uważam jednak, aby szachownica czy program był wykorzystywany przy każdym diagramie czy kombinacji zawartej w książce. Ja używam szachownicy wówczas gdy nie jestem w stanie czegoś zrozumieć i rozwiązać w pamięci.
chessfollower

Postprzez chessfollower » 12 mar 2014, 00:11

Podsumowanie tygodnia [9]: (3 - 9 marzec)

Zadania

100 zadań ze zbioru Dobryniecki - School of chess tactics #2

Lektura książek
How to Beat Your Dad at Chess - Murray Chandler (5 wzorców)
Wyprawa do krainy szachów - 3 rozdział.

Obecny ranking na kurniku: 1096 (było 1262)

Partie na kurniku - tragedia - poniekąd wydaje mi się że poziom mojej gry spadł mimo zdobytej w ostatnim czasie wiedzy. Ostatnie partie to ciągłe porażki :( . Wydaje mi się, że zbyt intensywnie podszedłem do treningu i odczuwam zmęczenie - chyba zrobię 2 tyg przerwy.
chessfollower

Postprzez Hemulen » 13 mar 2014, 14:11

chessfollower napisał(a):Partie na kurniku - tragedia - poniekąd wydaje mi się że poziom mojej gry spadł mimo zdobytej w ostatnim czasie wiedzy. Ostatnie partie to ciągłe porażki :( . Wydaje mi się, że zbyt intensywnie podszedłem do treningu i odczuwam zmęczenie - chyba zrobię 2 tyg przerwy.

Ja nie pracuję tak intensywnie jak Ty, ale - biorąc pod uwagę inne obowiązki - wydaje mi się, że czasami trening szachów (kiedy zrobię już wszystko inne) jest dla mnie sporym wysiłkiem. I też, przynajmniej dwa razy, miałem wrażenie, że po kilku tygodniach "przeciążenia" materiału grałem gorzej. (Mam oczywiście nadzieję, że po jakimś czasie przerwy - lub mało obciążającego treningu - mój poziom wzrasta).
Hemulen

Podziękował : 246 razy
Otrzymał podziękowań: 79 razy
FICS: Daimonion

Postprzez thinkerteacher » 13 mar 2014, 14:46

Moim zdaniem przy zbyt dużym obciążeniu psychicznym siła gry może w krótkim okresie czasu nie tylko być niestabilna, ale wręcz spadać. Jeśli jednak znajdziemy nieco czasu, aby zregenerować siły i na spokojnie zagramy kilka partii (oczywiście grając na maxa), wówczas możemy mieć wrażenie, że "magicznie" nagle się coś zmieniło.
Jeśli komuś nie przeszkadza poziom wpisów, to zapraszam na bloga dla amatorów, fuszerów i lajkoników szachowych: http://beginnerchessimprovement.blogspot.com
Od 2015 roku w końcu definitywnie zakończyłem przygodę z szachami - please do not ask me why ;)
thinkerteacher

Postprzez kolokwium » 13 mar 2014, 15:59

Niekoniecznie trzeba grać na kolonko aby skorzystać z treningu. Od razu to można złapać chorobę, a aby skorzystać z wiedzy to w głowie musi się wszystko uporządkować. Niektóre osoby na to potrzebują godziny, inne nawet kilku tygodni.
Kiedyś grałem dla kategorii, teraz dla przyjemności; sędzia szachowy FA Tomasz Ptaszyński mój blog
Piszę poprawnie po polsku.
kolokwium
Moderator

Podziękował : 2282 razy
Otrzymał podziękowań: 2421 razy
kurnik.pl: tpp
FICS: tepepe

Postprzez Blazer86 » 01 kwi 2014, 13:10

Wrócę do PODSUMOWANIA 8:

Gra Środkowa-Plan Romanowskiego.

Polecam ją,ponieważ jej elementy (gra po lini a,manewrowanie,) wykorzystuje w partiach (mam partię,przeszukaj mój wątek z partiami).Partie nawet dobrze komentowane.Jest też nawet rozdział
poświęcony DWÓM GOŃCOM.

Pozdrawiam!
MKS Rokita Brzeg Dolny

http://www.szachy.brzegdolny.pl
Blazer86

Podziękował : 2 razy
Otrzymał podziękowań: 19 razy
Ranking: 1600
kurnik.pl: lenko11
FICS: xxDedexx

Postprzez thinkerteacher » 01 kwi 2014, 14:14

A w której książce Romanowskiego jest rozdział poświęcony DWÓM SKOCZKOM? Bo tych, które mają rozdział o trzech skoczkach (a nie jest to obrona, tylko gra w końcowej części partii)... jest naprawdę kilka. Osobiście tylko w jednej widziałem takie cudo ;) :). Kto potrafi wskazać tytuł tej książki (podpowiem, że wyłącznie poświęcona końcówkom)?
thinkerteacher

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Trening szachowy