chessfollower - training plan

Moderator: Rafcik

chessfollower - training plan

Postprzez chessfollower » 10 sty 2014, 16:00

Witam,

Od jakiegoś czasu śledzę forum i podobnie jak inni mam zamiar polepszyć swoją grę w szachy.

Obecnie grywam kilka razy w miesiącu w szachy ze znajomym (nie przez internet).

Obecnie swoją siłę gry szacuję na jakieś 1200 - mam nadzieję, że gra w internecie to zweryfikuje - to tylko wartość szacunkowa.
Cel na 2014: ranking 1500 - 1600 ELO na jednym z serwisów (kurnik lub FCIS) - tutaj prośba o pomoc w wyborze z tego co czytałem to więcej osób skłania się do gry na FCIS.

Może ktoś będzie chciał zagrać, ze i przeanalizować wspólnie partię to zapraszam.

Obecnie jestem po lekturze książki:

"Tajemnice taktyki szachowej"
"Szach i Mat" Czerneckiego - tutaj wracam do książki i do wybranych zagadnień

Trochę teorii o końcówkach i siatkach matowych.

Tygodniowy plan treningowy:

Zadania
--------
~ 200 zadań ze zbiorów (w kolejności jaką wymieniłem)

Sergey Ivashchenko - The Manual of Chess Combinations - Chess School 1a
Hays Lou - Winning Chess Tactics for Juniors
Sergey Ivashchenko - The Manual of Chess Combinations - Chess School 1b - nad tym zbiorem się jeszcze zastanawiam prośba o pomoc z tego co czytałem to są tu zadania dla graczy od 1600ELO - nie wiem czy jest sens, żeby go przerabiać na tym etapie.

Literatura
----------
Silman - Silman's Complete Endgame Course (na obecnym etapie szacuję przerobienie książki do połowy).
Winning Chess Tactics - Yasser Seirawan
How to Beat Your Dad at Chess - Murray Chandler

2/3 partie + analiza na jednym z w/w serwerów.

Seria Jusupowa
--------------
Postanowiłem też testować serię Jusupow-a i opisać ją z perspektywy mniej doświadczonego gracza - zarażony planem panów Thinkerteacher i Kodikow - 'Testowanie serii Jusupowa - Thinkerteacher i Kodikow'.
W tym przypadku będę starał się przerobić od 1 do 2 rozdziałów tygodniowo.

W/w książki i zadania mam zamiar przerobić do połowy lutego.

Później przyznam szczerze do końca nie wiem, myślałem o rozpoczęciu pracy nad strategią - co do książek to jeszcze nie zdecydowałem - jeżeli macie jakieś propozycje dalszej lektury to piszcie.

Oczywiście postęp i realizację przedstawionych planów będę zapisywał i dzielił się wnioskami na forum -zobaczymy jak długo wytrwam - mam nadzieje, że ten wątek będzie mnie w jakimś stopniu mobilizował do pracy.

Zapraszam do dyskusji.

Jeżeli byłby ktoś chętny do rozegrania partii i jej analizy to również zapraszam.
chessfollower

Podziękował : 29 razy
Otrzymał podziękowań: 49 razy
Ranking: 1200

Re: chessfollower - training plan

Postprzez szachista070 » 10 sty 2014, 16:10

Jestem chętny, życzę powodzenia ! Mój rank elo +-1500
szachista070

Podziękował : 99 razy
Otrzymał podziękowań: 104 razy
Ranking: 0

Postprzez adse » 10 sty 2014, 17:46

chessfollower napisał(a):Cel na 2014: ranking 1500 - 1600 ELO na jednym z serwisów (kurnik lub FCIS) - tutaj prośba o pomoc w wyborze z tego co czytałem to więcej osób skłania się do gry na FCIS.

Mała uwaga techniczna: ranking ELO dotyczy siły gry w turniejach FIDE. Rankingi serwisów są rankingami serwisów, służą do tego samego (do szacowania siły gry) ale nie są odpowiednikami rankingu ELO.
adse

Podziękował : 63 razy
Otrzymał podziękowań: 435 razy

Postprzez ooooo » 10 sty 2014, 20:47

adse napisał(a):
chessfollower napisał(a):Cel na 2014: ranking 1500 - 1600 ELO na jednym z serwisów (kurnik lub FCIS) - tutaj prośba o pomoc w wyborze z tego co czytałem to więcej osób skłania się do gry na FCIS.

Mała uwaga techniczna: ranking ELO dotyczy siły gry w turniejach FIDE. Rankingi serwisów są rankingami serwisów, służą do tego samego (do szacowania siły gry) ale nie są odpowiednikami rankingu ELO.

Nie zgadzam się. ELO to metoda obliczania rankingu opracowana przez profesora Aparda Elo. Rankingiem ELO jest więc każdy ranking obliczany według tej metody.
Ranking, który dotyczy gry w turniejach FIDE to ranking FIDE (on też jest rankingiem ELO). Rankingi serwisów obliczane są według rozmaitych metod. Niektóre z nich są rankingami ELO, inne nie. Na kurniku na przykład nie.
ooooo

Podziękował : 10 razy
Otrzymał podziękowań: 152 razy
Ranking: 1800

Postprzez adse » 10 sty 2014, 22:49

A czy ranking FICS jest rankingiem ELO? Rankingiem ELO domyślnym jest ranking FIDE.
adse

Postprzez chessfollower » 10 sty 2014, 23:28

adse napisał(a):A czy ranking FICS jest rankingiem ELO? Rankingiem ELO domyślnym jest ranking FIDE.

ELO to nic innego jak algorytm (sposób) obliczania obliczania siły gry szachistów tak jak pisze 'ooooo' post wcześniej.
Nazwa "elo" pochodzi od nazwiska twórcy Arpada Elo. Podobnie mamy algorytm Glicko czy Glicko-2.

Ad. organizacji FIDE to wprowadziła ona własny system wyliczania na bazie metody ELO - odsyłam m.in do wiki http://pl.wikipedia.org/wiki/Ranking_szachowy oraz stron internetowych tam jest to opisane.
chessfollower

Postprzez thinkerteacher » 11 sty 2014, 01:49

adse napisał(a):A czy ranking FICS jest rankingiem ELO? Rankingiem ELO domyślnym jest ranking FIDE.

1. Na FICS używanym algorytmem do wyznaczania względnej siły gry jest ranking GLICKO.
http://en.wikipedia.org/wiki/Glicko_rating_system

Autorem rankingu GLICKO jest profesor (tudzież doktor) Mark Glickman. Według mnie jest to jeden z najlepszych na świecie (dla mnie osobiście - najlepszy), zwłaszcza że jest on przez autora na bieżąco testowany jak i modyfikowany (obecna wersja to GLICKO-2, update: November 30, 2013).

http://www.glicko.net/glicko.html (Strona autora - tutaj można się wszystkiego dowiedzieć - także ściągnąć opis funkcjonowania systemu rankingowego GLICKO1 oraz GLICKO2 w formacie PDF).

2. Z kolei organizacja FIDE stosuje (jak na razie) ranking ELO. Jak dla mnie nie jest on zbyt dobry, ponieważ nie uwzględnia on chociażby tego jak długo dany zawodnik jest nieaktywny, jakie są okresy rozgrywanych partii i podobnego typu sprawy.

Tutaj natomiast można przeczytać wprowadzenie do obu rankingów (po angielsku rzecz jasna):
http://www.chess.com/article/view/chess ... -they-work

Myślę, że ważna uwagą będzie to: dowolny system rankingowy może być stosowany w realu oraz w wirtualu. Jak na razie organizacja FIDE używa do swoich obliczeń systemu rankingowego ELO (profesora Arpada ELO, który jest najczęściej wymienianym naukowcem związanym z szachami - jego nazwisko jest wypowiadane miliardy razy rocznie).

PS. Każdy system rankingowy ma swoje zalety jak i wady. Jak dotąd nie znaleziono (nie opublikowano) takiego, który byłby idealny. Na pewno jednak w tym kierunku podążają te systemy rankingowe, które bardzo dobrze odpowiadają na zapotrzebowania szachistów oraz organizacji (instytucji), która używa danego systemu rankingowego. Przykładowo bardzo istotnym pytaniem jest to czy chcemy wiedzieć jaki wynik uzyskał dany zawodnik w danym turnieju (meczu) czy też to jak dobrze będzie sobie radził w kolejnych rozgrywkach (meczach, turniejach). Wbrew pozorom są to niekiedy dwie różne rzeczy, które tylko teoretycznie bywają trafne i bardzo przewidywalne.
Jeśli komuś nie przeszkadza poziom wpisów, to zapraszam na bloga dla amatorów, fuszerów i lajkoników szachowych: http://beginnerchessimprovement.blogspot.com
Od 2015 roku w końcu definitywnie zakończyłem przygodę z szachami - please do not ask me why ;)
thinkerteacher

Podziękował : 8129 razy
Otrzymał podziękowań: 1108 razy
Ranking: 1000
FICS: NokiaTwenty

Postprzez adse » 11 sty 2014, 18:48

chessfollower napisał(a):Ad. organizacji FIDE to wprowadziła ona własny system wyliczania na bazie metody ELO - odsyłam m.in do wiki http://pl.wikipedia.org/wiki/Ranking_szachowy oraz stron internetowych tam jest to opisane.
Cytat z podanej strony: W rozgrywkach międzynarodowych powszechnie obowiązującym jest ranking FIDE, dlatego "ranking elo" bez określenia konkretnej organizacji domyślnie odnosi się do listy rankingowej FIDE.
Ogólnie wiem to wszystko o czym piszecie wyżej.
Chciałem tylko zauważyć, że rankingu ELO 1500-1600 ani na kurniku ani na FICS nie osiągniesz.
Wywiązała się dyskusja - być może pomocna innym początkującym, którzy być może nie znają Arpada Elo.
adse

Postprzez Hemulen » 11 sty 2014, 18:56

Sam nie wiem, która z odpowiedzi najbardziej adekwatnie odnosi się do pytań Autora wątku :ban:
Hemulen

Podziękował : 246 razy
Otrzymał podziękowań: 78 razy
FICS: Daimonion

Postprzez kolokwium » 11 sty 2014, 21:45

Hemulen napisał(a):Sam nie wiem, która z odpowiedzi najbardziej adekwatnie odnosi się do pytań Autora wątku :ban:
To pytanie masz na myśli?
Kiedyś grałem dla kategorii, teraz dla przyjemności; sędzia szachowy FA Tomasz Ptaszyński mój blog
ObrazekPiszę poprawnie po polsku.
kolokwium
Moderator

Podziękował : 2082 razy
Otrzymał podziękowań: 2202 razy
kurnik.pl: tpp
FICS: tepepe

Postprzez Hemulen » 11 sty 2014, 22:43

chessfollower napisał(a):
jeżeli macie jakieś propozycje dalszej lektury to piszcie

...

Zapraszam do dyskusji

Autora wątku (tj. chessfollower'a) miałem na myśli.
Hemulen

Podziękował : 246 razy
Otrzymał podziękowań: 78 razy
FICS: Daimonion

Postprzez kolokwium » 12 sty 2014, 00:18

Cóż, jest to pierwsze pytanie jakie znalazłem. Autor wątku nie zadał pytań.
Kiedyś grałem dla kategorii, teraz dla przyjemności; sędzia szachowy FA Tomasz Ptaszyński mój blog
ObrazekPiszę poprawnie po polsku.
kolokwium
Moderator

Podziękował : 2082 razy
Otrzymał podziękowań: 2202 razy
kurnik.pl: tpp
FICS: tepepe

Postprzez chessfollower » 13 sty 2014, 20:23

Witam,

Przedstawiam partię którą udało mi się dzisiaj rozegrać oraz jej analizę. Grałem CZARNYMI.

Prośba do Was jako bardziej doświadczonych graczy o uwagi do partii jak i samej analizy - to moja pierwsza analiza partii jaką popełniłem. Nie wiem czy forma oraz sama analiza jest poprawna.

Będę wdzięczy za wszelkie uwagi.

[Event "?"]
[Site "kurnik"]
[Date "2014.01.13"]
[Round "-"]
[White "???"]
[Black "chessfollower"]
[Result "1-0"]
[TimeControl "900"]
[WhiteElo "1228"]
[BlackElo "1200"]

1.e4 e5 2.Nf3 Nf6 3.Nxe5 Nxe4 4.Qe2 f5 5.Nd3 Qe7 6.f3 Ng5 {Rozpoczęcie partii
wydaje mi się poprawne.} 7.Nc3 Qxe2+ {Wymiana Hetmanów wydawała się moim zdaniem
dobrą decyzją.}{Po wymianie Hetmanów pozycja wydaje mi się wyrównana. Dalej
zacząłem rozwijać figury i dążyć do umożliwienia roszady na skrzydle
Hetmańskim.} 8.Bxe2 Nc6 9.O-O d6 10.Re1 Be6 11.f4 Ne4 {Tutaj liczę na wymianę
skoczków - w sumie udało się - wymiana miała na celu poprawę struktury}{pionów
przeniesienie piona z linii C na D i wsparcie centrum poprzez wysunięcie piona
d4 na d5}{(co udało się mi zrealizować klika ruchów dalej).} 12.Nxe4 fxe4
13.Bh5+ g6 14.Be2 O-O-O 15.Nf2 Nd4 16.Bd1 d5 {Po tym ruchu udało mi się
zrealizować plan wzocnienia piona na linii e oraz przewagę w centrum.} 17.c3 Nf5
18.Ng4 h5 19.Ne5 Be7 20.Nxg6 Bh4 {Goniec na h4 - to nie był dobry ruch lepiej
było grać wieża na h6 stracił bym Gońca a przeciwnik Skoczka.}{Miałbym dobrą
pozycją do ataku na linii Rh6.}{Ten ruch moim zdaniem zadecydował o dalszym
losie partii - dalej było już tylko gorzej.} (20... Rh6 21.Nxe7 Nxe7 22.g3 Rg8
23.d3 h4) 21.Nxh8 Bxe1 22.Ng6 h4 23.Kf1 Rg8 24.Bh5 Bg3 25.Kg1 Rg7 26.b3 Bf7
27.Bb2 Bxg6 28.c4 Rg8 29.Bg4 Bf7 {Chyba najgorsze co mogłem zrobić - kolejny
błąd - należało mi bić piona na f4 - dopuścić do ewentualnej wymiany Skoczka na
Gońca.} (29... Bxf4) 30.Bxf5+ Kb8 {Tutaj kolejna strata.} 31.hxg3 Rxg3 32.Kf2
Bh5 33.Rh1 Bg4 34.Bxg4 Rxg4 35.Be5 Kc8 36.Rh3 Kd7 {Tutaj zamiast królem mogłem
iść pionem na linii d do przodu.} 37.cxd5 c6 38.dxc6+ bxc6 39.g3 Ke6 {Rozbite
piony na skrzydle królewskim w zasadzie mogę iść na wymianę wieży i gra
skończona z wyraźną przewagą Białych.} 40.Rxh4 Rxh4 41.gxh4 Kf5 42.Kg3 a6 43.h5
Ke6 44.h6 Kf7 45.h7 Kg6 46.h8=Q c5 47.Kg4 e3 48.dxe3 Kf7 49.f5 Ke7 50.f6+ Ke6
51.Kf4 a5 52.Qh7 a4 53.bxa4 c4 54.f7 c3 55.Bxc3 Kd5 56.Qe4+ Kd6 57.f8=Q+ Kc7
58.Qc5+ Kd7 59.Qg6 Kd8 60.Qa7 Kc8 61.Qg8# 1-0
chessfollower

Postprzez szachista070 » 13 sty 2014, 21:05

Ruch 29 przegrał partie, po Gxf4 z następnym Gxd2 dałoby radę powalczyć.
szachista070

Podziękował : 99 razy
Otrzymał podziękowań: 104 razy

Postprzez adse » 13 sty 2014, 21:49

Przy ruchu 20 uważasz, że dalej było tylko gorzej, tymczasem dalej po 28 ruchu masz figurę przewagi i praktycznie wygraną pozycję, ale w 29 ruchu zostawiłeś pod biciem dwie figury.
adse

Następna strona

Powrót do Trening szachowy