Gra w szachy - początki, proszę o rady

Moderator: Rafcik

Gra w szachy - początki, proszę o rady

Postprzez Eidemsik » 20 gru 2013, 14:33

Witam! Posiadam 18lat, i chciałbym lepiej zacząć grać w szachy;). Zacząłem nie dawno, znam już podstawy (jak ruszają się bierki, itd), przechodzę kurs w Chessmaster Grandmaster edition (Waitzkina). Chciałbym się spytać (wiem że temat jest dosyć popularny), które książki są warte uwagi (dla mnie, na początek), jakie strony www polecacie (np. chesstempo), i czy macie jakiś pomysł na tygodniowy trening? Wszelkie inne rady także mile widziane. Pozdrawiam;)
Eidemsik

Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 5 razy
Ranking: 0

Re: Gra w szachy - początki, proszę o rady

Postprzez thinkerteacher » 20 gru 2013, 14:48

Pierwsza z nich będzie naprawdę prosta - przeszukaj i przeczytaj podobne wątki. Następnie zadaj pytania na które odpowiedzi nie mogłeś znaleźć. W ten sposób oszczędzisz sobie i nam sporo czasu i energii ;) :)
Jeśli komuś nie przeszkadza poziom wpisów, to zapraszam na bloga dla amatorów, fuszerów i lajkoników szachowych: http://beginnerchessimprovement.blogspot.com
Od 2015 roku w końcu definitywnie zakończyłem przygodę z szachami - please do not ask me why ;)
thinkerteacher

Podziękował : 8129 razy
Otrzymał podziękowań: 1108 razy
Ranking: 1000
FICS: NokiaTwenty

Postprzez rutra » 20 gru 2013, 18:22

Standardowe pytania. Jaki poziom gry prezentujesz? Ile możesz poświęcić szachom czasu, pieniędzy? Chesstempo zdecydowanie polecam, pozwoliło mi to wskoczyć z poziomu 1000 na 1400. Tylko musisz powiedzieć jak grasz. Było tu już pytanie tak jakby początkującego, później się okazało, że zadał je zawodnik mający wyższy poziom gry niż większość forumowiczów.
rutra

Podziękował : 1623 razy
Otrzymał podziękowań: 2017 razy
Ranking: 1670

Postprzez Eidemsik » 23 gru 2013, 17:54

Gram słabo, nie wiem jak mam to sprawdzić;). Chciałbym poświęcić szachom trochę czasu (np. 1 godzinę codziennie). Chciałbym kupić książkę lub kilka na początek (jakie? Posiadam obecnie "eksperci przeciwko Sycylijskiej John Shaw/Jacob Aagaard). Planuje naukę bez trenera. Co jeszcze możecie mi polecić poradzić? Dziękuje i pozdrawiam
Eidemsik

Postprzez kolokwium » 23 gru 2013, 18:03

Dowolny podręcznik dla początkujących. A najlepiej wybrać się do księgarni lub biblioteki i przejrzeć różne takie książki aby ocenić która najlepiej do nas przemawia. Podręczników dla początkujących jest dużo i we wszystkich jest to samo lecz inaczej opisane.
Na forum jest omówionych kilka takich książek.

PS
"Eksperci" to dla zaawansowanych.

thinkerteacher napisał(a):Pierwsza z nich będzie naprawdę prosta - przeszukaj i przeczytaj podobne wątki. Następnie zadaj pytania na które odpowiedzi nie mogłeś znaleźć. W ten sposób oszczędzisz sobie i nam sporo czasu i energii ;) :)

To co napisałem już było na forum. I to szczegółowo, m.in. co w takiej książce jest. A jest wszystko: zasady (może się okazać, że którychś specyficznych nie znasz lub znasz błędnie), taktyka, troszkę wprowadzenia do strategii. Na końcu każdej najczęściej są omawiane partie od początku do końca.
Kiedyś grałem dla kategorii, teraz dla przyjemności; sędzia szachowy FA Tomasz Ptaszyński mój blog
ObrazekPiszę poprawnie po polsku.
kolokwium
Moderator

Podziękował : 2082 razy
Otrzymał podziękowań: 2202 razy
kurnik.pl: tpp
FICS: tepepe

Postprzez hajdzik » 23 gru 2013, 18:08

książki "tematyczne" zostaw sobie na później.
Na początek, książki o TAKTYCE
np Tajemnice Taktyki Szachowej
nauczysz sie podstaw taktyki, bez tego ciężko ci będzie rozwijać się szachowo

Żeby sprawdzic jak grasz, zapisz na jakis turneij na żywo P15 zobaczysz jak ci pójdzie.
Pewnie wynik będzie słaby, ale jak sie wezniesz do roboty i za 2 miesiacie pojdziesz na kolejny turniej , zobaczysz efekty nauki - i bedziesz zadowolony
http://pionkiradzionkow.szachorum.pl/
hajdzik

Podziękował : 249 razy
Otrzymał podziękowań: 424 razy
Ranking: 1600
kurnik.pl: lg1702
FICS: hajdzik

Postprzez Eidemsik » 23 gru 2013, 19:06

Ok, to obecną książkę oddam (pożyczyłem od znajomego coś o szachach). Znalazłem takie tytuły:
"Szachy Praktyczny przewodnik" - Eade James
"SZACHY. KURS PODSTAWOWY" - Czesław Spisak
"TAJEMNICE GRY POZYCYJNEJ/TAKTYKI SZACHOWEJ" - Aagaard Jacob
"Myśl/Graj jak Arcymistrz " - Aleksander Kotow
"Podstawy królewskiej gry w szachy" - Emil Przewoźnik
"NAUKA GRY W SZACHY" - A. Łokasto
Jak myślicie, jakie np. 2 książki wybrać na początek? Jak rozłożyć sobie trening? Jakim oprogramowaniem się zaopatrzyć (posiadam Chessmaster XI, Fritz 12, Lucas Chess)? Jakie strony polecacie oprócz chesstempo?
Eidemsik

Postprzez hajdzik » 23 gru 2013, 19:19

http://chesstempo.com/ - to podstawa
Fritz 12 również konkretny program szachowy

pozostaje tylko wziąść się za treningi.

Pamiętaj, nie zrażaj się niepowodzeniami, jeśli coś ciężko ci do głowy wchodzi - daj sobie czas - na wszystko przyjdzie pora
http://pionkiradzionkow.szachorum.pl/
hajdzik

Podziękował : 249 razy
Otrzymał podziękowań: 424 razy
Ranking: 1600
kurnik.pl: lg1702
FICS: hajdzik

Postprzez ŁowcaAndroidów » 23 gru 2013, 19:26

Może zamiast ferować niepowodzenia hajdzik weźmie słownik do ręki?!
"Jednym z najważniejszych elementów współczesnej strategii jest ograniczenie działania jednej z lekkich figur przeciwnika" A.K.
ŁowcaAndroidów
Moderator

Podziękował : 306 razy
Otrzymał podziękowań: 549 razy
Ranking: 2286

Postprzez kolokwium » 23 gru 2013, 19:53

1. Na początek jeden z podręczników o wszystkim (dla początkujących):
    1. "SZACHY. KURS PODSTAWOWY" - Czesław Spisak
    2. "Podstawy królewskiej gry w szachy" - Emil Przewoźnik
    3. "NAUKA GRY W SZACHY" - A. Łokasto
    4. "Szachy Praktyczny przewodnik" - Eade James
      Który? To zależy od Ciebie
  2. Jak go przerobisz (inne takie podręczniki możesz "przelecieć") to zacznij od taktyki
    • np. Combinative Motifs
I do tych książek często wracaj.

A i Chessmaster i przerobienie akademii da dużo.

PS
A na forum wiele już było np:
demon_szybkosci napisał(a):Jest wiele ksiazek dla poczatkujacych; pytanie tylko ktora ci sie akurat spodoba :). Przykladowo:
1Szachy dla żółtodziobów - wyd. Rebis (Wolff Patrick);
2Szachy - wyd. Septem
3Szachy dla bystrzaków - wyd. Septem (James Eade)
4Szachy - praktyczny przewodnik. Jak grać i wygrać - wyd. Publicat (James Eade)
5Szachy dla dzieci (cz.1,2,3,4) - wyd. Penelopa (Mirosława Litmanowicz)
6Nauka gry w szachy dla początkujących i zaawansowanych - Wyd. Mediabank(Anatol Łokasto)

Mysle, ze co najmniej jedna z tych w/w przypadnie ci do gustu. Od kilku lat juz nie sledze rynku wydawniczego w Polsce, wiec moga byc inne - znacznie lepsze pozycje. Niemniej te raczej za najgorsze raczej nie uchodza ;) :roll: Wszystkie w/w ksiazki (za wyjatkiem pozycji 5) sa raczej nieco grubszymi pozycjami (mam na mysli >180str.), wiec na pewno inwestycja w taka ksiazke bedzie na nieco dluzej niz miesiac ;) :luzz: :brawo:
Kiedyś grałem dla kategorii, teraz dla przyjemności; sędzia szachowy FA Tomasz Ptaszyński mój blog
ObrazekPiszę poprawnie po polsku.
kolokwium
Moderator

Podziękował : 2082 razy
Otrzymał podziękowań: 2202 razy
kurnik.pl: tpp
FICS: tepepe

Postprzez Eidemsik » 25 gru 2013, 00:58

Zainteresowała mnie książka: "Szachy dla żółtodziobów" - wyd. Rebis (Wolff Patrick), znalazłem 2 wydania (z 2001/2010 które lepsze?), i ile książka ma stron? Dziwna sytuacja, różne sklepy różnie podają 324/326/804 stron, ktoś wie o co chodzi? Pozdrawiam;)
Eidemsik

Postprzez thinkerteacher » 25 gru 2013, 05:26

Jak możesz (i potrzebujesz) to dobrze jest kupić w miarę najnowsze wydanie (co najmniej 2008 rok) - wówczas będziesz miał dość aktualne dane (zwłaszcza o miejscach do gry, najsilniejszych programach szachowych, aktualnych mistrzach świata, itp.). Różnica w cenie nie powinna być odczuwalna, a w zamian masz wszystko dużo bardziej aktualne (zwłaszcza, że książka zawiera kilkanaście rozdziałów o ile dobrze pamiętam).

Niektóre sklepy rzeczywiście podają kosmiczną wartość stron, ale na 95% jestem pewien, że żadna z nich nie ma więcej niż 330-340 stron. Jak dla mnie jedna z najlepszych książek dla początkujących w której WSZYSTKIE najważniejsze informacje są bardzo ładnie i ciekawie zaprezentowane. Wbrew pozorom nie jest ona taka banalna jak sugeruje tytuł (zwłaszcza oryginał angielski). Jej przeczytanie powinno dać ci bardzo solidne podstawy w zakresie tego czym są szachy i w miarę przystępnie opisać na czym polega osiąganie mistrzostwa w nich.
Jeśli komuś nie przeszkadza poziom wpisów, to zapraszam na bloga dla amatorów, fuszerów i lajkoników szachowych: http://beginnerchessimprovement.blogspot.com
Od 2015 roku w końcu definitywnie zakończyłem przygodę z szachami - please do not ask me why ;)
thinkerteacher

Postprzez Philip » 29 wrz 2014, 22:18

Czy istnieje jakaś wersja PDF, którą to możnaby sobie załatwić np na "chomikuj"?
Philip

Podziękował : 2 razy
Otrzymał podziękowań: 4 razy

Postprzez thinkerteacher » 29 wrz 2014, 22:49

Co prawda nieco inny portal, ale tutaj być może akurat można najtaniej (a przynajmniej tanio) ściągnąć:
http://www.ceneo.pl/Hobby,_rozrywka;szu ... iob%C3%B3w
http://www.skapiec.pl/szukaj/w_dziale_k ... LtodziobOw
thinkerteacher

Powrót do Trening szachowy