Najlepsi trenerzy w naszym kraju

Moderator: Rafcik

Najlepsi trenerzy w naszym kraju

Postprzez mrozik » 14 mar 2010, 21:12

Witam.
Chciałby poznać waszą opinię o polskich trenerach.
Ostatnio słyszałem wiele dobrych opinii o Zbigniewie Szymczaku, który obecnie
szkoli krakowskich juniorów.
mrozik
Administrator

Podziękował : 89 razy
Otrzymał podziękowań: 261 razy
Ranking: 2040

Postprzez kspttw » 14 mar 2010, 21:47

P. Szymczak jest z pewnością doświadczonym trenerem, ale bywa dość nieobliczalny. Nie wiem jak teraz, ale dawniej nie chciał wzbudzać jakiegokolwiek szacunku (czy autorytetu) do siebie - nawet 10 - latkowie traktowali go raczej jak kolegę niż trenera. Moim zdaniem duża wada. Ale może to się zmieniło.

Co do reszty to jest trochę wg mnie naprawdę dobrych trenerów. Nie do końca wiem, o co chciałeś spytać. Na temat trenerów można sporo napisać, ale pewnie większość by nie była odpowiedzią na Twoje pytanie. Więc jakbyś mógł to tak troszkę sprecyzuj pytanie :)
kspttw

Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 7 razy

Postprzez mrozik » 14 mar 2010, 22:05

Miałeś zapewne do czynienia z wieloma słynnymi trenerami. Jestem ciekaw twoich opinii. Generalnie chciałbym wiedzieć jak obecnie wygląda rynek trenerów. Bo nie urywam, że sam takiego szukam i rozważam różne opcje, np ponowną współpracę z Mikrutem.
mrozik
Administrator

Postprzez kspttw » 15 mar 2010, 17:11

mrozik napisał(a):Miałeś zapewne do czynienia z wieloma słynnymi trenerami. Jestem ciekaw twoich opinii. Generalnie chciałbym wiedzieć jak obecnie wygląda rynek trenerów. Bo nie urywam, że sam takiego szukam i rozważam różne opcje, np ponowną współpracę z Mikrutem.

Z wieloma niestety tak. Piszę niestety - bo wszystkie zmiany trenerów były narzucane przez klub (Płock), a nie ze względu, że miałem duże możliwości. Odkąd gram w Polonii trenowałem wyłącznie w p. W. Świciem, choć niestety odległość przeszkadzała w częstych kontaktach.

Co do trenerów to jest trochę dobrych. Nie wiem jaki jest cel i możliwości (np związane z odległością) więc ciężko tutaj coś precyzować. Dla mnie osobiście świetnymi trenerami są Bernard, Matlak, Świć, Mickiewicz, ale z tego co widzę jest również wielu trenerów z osiągnięciami, z którymi miałem mniejszy bezpośredni kontakt jak np. Ostrowski. Schmidt, Janocha, Żyła, Czerwoński oraz wielu innych. Dość ciekawym wyborem jest również silny gracz (teoretycznie bez kwalifikacji trenerskich) - jak Soćko, Krasenkow, Sułypa. Z tego co widziałem dość często zawodnicy decydują się na takich trenerów i są zadowoleni.

Przede wszystkim trzeba wiedzieć samemu co się chce - bo trenerzy mieszkają w różnych miejscowościach i zapewne będą mogli spotykać się w różnych odstępie czasowym, nie wszyscy (nawet sporo nie) oferują treningi przez internet.

W Małopolsce z tego co zaobserwowałem raczej jest problem z trenerami. Nie wiem kto trenuje Chrzanów, Trzebinię, ale Krakowie to trenują raczej tylko Jakubiec i Mikrut oraz KKSz trenowany przez Wolaka. Na ile często bywa Szymczak to nie wiem.

Nie zmienia to faktu, że przede wszystkim należy pracować samemu. Trener tylko powinien nakierunkować, by nie tracić czasu i nie iść w niewłaściwym kierunku.
kspttw

Postprzez mrozik » 15 mar 2010, 17:29

W Chrzanowie pracuje Bielczyk, sympatyczny człowiek robi dobre wrażenie, nie znam jednak jego warsztatu trenerskiego.
Hetman koronny to ma niewielu zawodników własnych, więc ciężko mówić tam o trenerze.

U nas w Rabce czasami pojawia się Aleksander Kaczur, trenuje najlepszych Toruńskich juniorów: Drozdowskich, Śliwickich, a wcześniej Tokarskich.

Jak już przy Tokarskich to na początku trenował ich Siergiej Shilov. Który chyba w Krakowie mieszka.

Szkoleniem Krakowskiej młodzieży to od niedawna udziela się Adam Bukojemski, mój stary kumpel z lat juniorskich. Ale myślę, że za szybko aby go oceniać.

O Jakubcu słyszałem wiele dobrego od Jacka Wolaka i Romana Muchy seniora, który nie ma najlepszej opinii o Ostrowskim.

Wiadomo, trenerów poznaje się po wynikach ich zawodników.
mrozik
Administrator

Postprzez kspttw » 15 mar 2010, 17:58

Ostrowski trenował swego czasu m. in Suwałki oraz Leniarta, gdy ten miażdżył swój rocznik. Za Jakubcem nie przepadam, ale jakieś wyniki ma. Shilov owszem mieszka w Krakowie, ale nie zauważyłem by na stale szkolił jakiś ciekawych juniorów. Adam chyba też prędzej zajmuje się dość młodą "młodzieżą". Co do Kaczura - zdecydowanie nie polecam, mam wrażenie, że jego wyłącznie interesuje ucznia (a właściwie jego rodzica) portfel. Bielczyka dość dobrze kojarzę, ale ze strony treningowej ciężko mi cokolwiek powiedzieć. Na akademie jeździł, był nawet trenerem polskiej kadry. Ale od nikogo nie usłyszałem, by go zachwalał (w sprawie kadry to myślę, że akurat kojarzysz, że nawet był głośny sprzeciw).
kspttw

Postprzez mrozik » 15 mar 2010, 18:16

kspttw napisał(a):Co do Kaczura - zdecydowanie nie polecam, mam wrażenie, że jego wyłącznie interesuje ucznia

Ale wyniki chyba ma. Trenował Świercza, Trenuje Drozdowsiego
http://ratings.fide.com/id.phtml?event=1136720
Wiem, że kilku czołowych juniorów trenuje.
mrozik
Administrator

Postprzez kspttw » 15 mar 2010, 18:27

mrozik napisał(a):Ale wyniki chyba ma. Trenował Świercza, Trenuje Drozdowsiego

Świercz to nie jest dobry przykład. Trenował z wieloma, po za tym to dość wygodne trenować zdolnego i już na wysokim poziomie zawodnika. Jak to się ma do trenerów - Świcia, Mickiewicza, Schmidta którzy od zera wytrenowali Pioruna, Kulon i Tomczaka.

Wiem, kim jest Kacper Drozdowski :) Ale Kaczur chyba żadnego juniora sam nie wytrenował - dostawał już dość wyrobionych graczy. I ile tu jest jego pracy to ciężko ocenić.

Ja natomiast go nie polecam. Jak wcześniej zaznaczyłem nie chodzi tu o szachową stronę.
kspttw

Postprzez mrozik » 17 mar 2010, 02:23

Czytując różne strony szachowe przypomniało mi się nazwisko Kisłow.
Spotkałem go podczas mistrzostw Podhala, chyba w roku 2008 roku.
Inne nazwisko, które ostatnio mi się przypomniało to Ochotnik, a raczej Okhotnik.
Miałem przyjemność trenować z nim przez 3 dni ;) po czym wygrałem grupę B w Kowalewie...
Ktoś coś wie o poczynaniach tych szkoleniowców?
Czy tylko dwie osoby na forum mają coś do powiedzenia w tym temacie? Żenujące...
mrozik
Administrator

Postprzez demon_szybkosci » 17 mar 2010, 02:45

Tak - zenujace :oops:. Zwlaszcza to, ze wszyscy jestesmy ZAWODOWCAMI, ktorzy przez wiele lat mielismy kontakt z trenerami szachowymi (zwlaszcza tymi najlepszymi)... :oops: :evil:. Zenujacy jest dla mnie twoj wpis dotyczacy tego, ze zadasz, aby wypowiadali sie wszyscy forumowicze... pomimo braku checi czy tez znawstwa tematu. A potem piszesz bzdury typu: "X, Y czy Z... powiedzial to co juz bylo napisane" :oops:

PS. Powinienes byc wdzieczny koledze Maciejowi za to, ze udzielil ci moim zdaniem WIELU rzeczowych wyjasnien :brawo:. A narzekanie idz lepiej wybiegaj - tak bedzie zdrowiej i lepiej zarowno dla ciebie jak i dla nas :ok: :luzz:
demon_szybkosci

Postprzez kspttw » 18 mar 2010, 14:24

Kisłowa dość dobrze kojarzę, swego czasu trenował co zdolniejszych wrocławian. Słynął dość mocno z dawanych "kilometrów" za błędy :) Teraz ciężko mi powiedzieć kogo trenuje.

Okhotnika w ogóle nie kojarzę.
kspttw

Postprzez mrozik » 25 mar 2010, 20:33

W Wiśle są wykłady dla trenerów i rodziców,
Wykładał Kisłow o relacjach trenerów i rodziców,
Bielczyk o treningu taktycznym i jego wpływie
Świć mówił o specyfice szachów dziecencych
jutro ostatni wykład o szachach w przedszkolu.

Maciku wspominał Świć o tobie :lol: i profanacji szachownicy... :lol:
mrozik
Administrator

Re: Najlepsi trenerzy w naszym kraju

Postprzez AuroraBorealis » 02 maja 2018, 23:25

Odgrzeję kotleta. IM Kisłow to najlepszy trener juniorów z jakim miałem styczność. Jego materiały szkoleniowe (szczególnie testy) robia gigantyczne wrażenie. Dodatkowo ma świetny kontakt z juniorami i jest dla nich autorytetem. Jedyną słabą stroną jest dość archaiczny repertuar debiutowy, jaki często przedstawia juniorom. Wg mnie nie ma w Polsce (a może i w Europie) lepszego trenera dla zawodników U2300.

Zdecydowanie odradzam natomiast pewnego białoruskiego mistrza, który kiedyś szkolił np w Opolu. Facet zmarnował kilku dobrze zapowiadających się juniorów przez uparte nakazywanie gry zamkniętych zapychaczy, typu :

[Event "?"]
[Site "?"]
[Date "????.??.??"]
[Round "?"]
[White "Enter New Game"]
[Black "?"]
[Result "*"]
[PlyCount "8"]

1. e4 g6 2. d4 Bg7 3. Nc3 c6 4. f4 d5 *

Zmarnował tak między innymi chłopaka, który z moim uczniem rywalizował o medale MP w niższych grupach wiekowych. Teraz ten zawodnik ma elo ok 1800, czy 1900. Powinien mieć ponad 2200.

Dobrym trenerem jest też Wiesław Janocha. Nie jestem jednak pewien, czy jeszcze jest aktywny.
AuroraBorealis

Podziękował : 157 razy
Otrzymał podziękowań: 358 razy
Ranking: 2120

Postprzez brelo » 02 maja 2018, 23:37

Pan Wiesław wciąż szkoli w MUKS MDK Śródmieście Wrocław, a także często jest widywany jako szachista w III lidze lub lokalnych turniejach w szachy szybkie. Ja natomiast wskazałbym Czesława Spisaka, szczególnie, że wyniki go bronią.
brelo umarł w Berlinie... zmartwychwstał jako stelmacz
brelo

Podziękował : 21 razy
Otrzymał podziękowań: 531 razy
Ranking: 2000
kurnik.pl: lokog
FICS: Breloczek

Postprzez AuroraBorealis » 03 maja 2018, 10:14

Jeszcze odnośnie P.Mickiewicza - to też jest genialny trener. Wielu zawodników doprowadził od podstaw do medali MP. Kilkanaście lat temu nie było trenera, którego podopieczni zdobywali tak masowo medale. Koszalin rządził i dzielił. Ostatnio jest jednak mniej aktywny.
AuroraBorealis

Podziękował : 157 razy
Otrzymał podziękowań: 358 razy
Ranking: 2120

Powrót do Trening szachowy