Tata uczy synka gry w szachy

Moderator: Rafcik

Re: Tata uczy synka gry w szachy

Postprzez treePL » 10 gru 2019, 11:59

@korob

Tak jak napisałem w smsie, powtórzę jeszcze raz na ogólnym forum aby każdy wiedział.
Pan Robert który jest autorem strony szachydzieciom jest w/g mnie najlepszym instruktorem szachowym we Wrocławiu.
Syn bardzo dużo wynosił z zajęć i w ciągu miesiąca zrobił zauważalny progres.

Powody zmiany trenera:
1. Wcześniej chodził na zajęcia do Pana Krzysztofa K. (o tej samej godzinie) gdzie dobrze się bawił grając ze starszymi chłopakami (zero nauki, same blitze), polubił ich a oni jego i bardzo był od początku smutny że nie może tam dalej chodzić
2. Zajęcia z Panem Robertem były 1 na 1 gdzie nie było w ogóle gry tylko nauka co przynosiło świetne efekty ale nie dawało radości z gry
3. Na zajęciach wywierana była presja na synka (w/g mnie bardzo zdrowa, sportowa presja) dzięki czemu był skupiony i docierała do niego nauka ale potem źle to wspominał
4. Ostatecznie w dzień zajęć płakał i bał się iść na zajęcia "bo jak zrobię zły ruch to (...)"
5. Cieszę się z sukcesów syna ale nie one są dla mnie ważne, nie chce aby został mistrzem Wrocławia, Polski czy świata, wystarczy że będzie się dobrze bawił i uczył-rozwijał w tym samym czasie
6. Rozmawiałem z synem i możliwe że wrócimy do zajęć z Panem Robertem w przyszłym roku lub za dwa lata jeśli będzie chciał nas przyjąć oczywiście, bardzo możliwe że w przyszłych latach nie będzie konfliktu godzinowego pomiędzy zajęciami. Myślę że jeśli mógłby chodzić na zajęcia gdzie się może dobrze bawić to nie będzie miał nic przeciwko jeśli oprócz tego będzie chodzić na zajęcia gdzie się może czegoś nauczyć.

Bardzo dziękujemy za poświęcony czas Panie Robercie!
Ten mikołajkowy sukces to głównie Pańska zasługa.
treePL

Podziękował : 72 razy
Otrzymał podziękowań: 143 razy
Ranking: 1376

Postprzez treePL » 13 paź 2020, 13:16

Przez kilka miesięcy do lockdownu synek grał regularnie w turniejach (1x w tygodniu) plus 2x w tygodniu trening indywidualny z trenerem plus raz w tygodniu spotkanie grupowe.

Na początku lockdownu
- utrzymaliśmy 2x w tygodniu zajęcia online z trenerem.
- synek grał w turniejach online

To było niewystarczające

Widać to było na obozach, całe wakacje spędził z szachami teoretycznie (30 dni z szachami na wyjazdach).
Na turniejach obozowych było bardzo słabo. Po tych wakacjach chyba więcej tak nie zrobimy.
Wyjazdy obozowe dają jakiś kontakt z szachami i są bardziej zabawą niż rozwojem szachowym.

Od września rozpoczeliśmy trening bardzo rygorystyczny:
- 2x w tygodniu trening indywidualny z trenerem
- 1x (2,5h) zajęcia grupowe
- 3x w tygodniu godzina zadań indywidualnie
- 3x w tygodniu godzina szachów online (rapid)

Ten miesiąc to jest bardzo krótki czas ale wygląda że trening daje jakieś rezultaty.
Dzisiaj synek zdobył 2 kategorię :)
treePL

Postprzez treePL » 13 paź 2020, 20:52

Zaraz po osiągnięciu celu (2ga kategoria) wrócił do starych nawyków i wyblicował partię, podstawił figurę i poddał się się w sytuacji gdzie jeszcze mógł walczyć....
treePL

Postprzez treePL » 26 paź 2020, 13:46

Balans pomiędzy nakręcaniem pewności siebie a zadufaniem jest bardzo wątły.
Ciężko jest mi jako rodzicowi to kontrolować ale się staram.

Na MP ogólnie poszło 2x lepiej niż się spodziewaliśmy.
Syn miał 18 miejsce startowe zakończył na 9tym mając szansę na wyższe miejsce. Możliwe że osiągnięcie 2giej kategorii po 7 rundzie spowodowało że nie osiągnął więcej bo szanse zdecydowanie były. Ale tak czy siak jestem bardzo dumny z synka że sobie poradził. Szczególnie że nie było mnie przy nim.

Tydzień później już byłem z nim na turnieju. Właśnie wróciliśmy.
Otwarte mistrzostwa Niemiec tym razem.
I super wynik...

II miejsce

^_^

#pękam z dumy i muszę obwieścić to całemu światu że mój syn osiągnął taki sukces

Wszystkie partie bardzo ładne, nawet przegrana partia była bardzo ładna, bardzo mało podstawek, ładnie przeprowadzane ataki, kilka zaskakujących (dla mnie) kombinacji, łącznie z poświęceniami które były w większości przypadków prawidłowe.

Pozdrawiam innych szachowych rodziców.
treePL

Postprzez treePL » 16 lis 2020, 16:14

Synek właśnie przebił 2000 w rapidzie na lichess...

Mój najlepszy wynik to ~1950 chyba czas przejść na emeryturę.
treePL

Poprzednia strona

Powrót do Trening szachowy