Z I kategorii do Kandydata w 3 lata

Moderator: Rafcik

Re: Z I kategorii do Kandydata w 3 lata

Postprzez thinkerteacher » 18 paź 2017, 21:58

rutra napisał(a):...
Moim zdaniem lepiej jest właśnie grać w ten sposób aby walczyć do logicznego końca - to znaczy jeśli pozycja jest lepsza lub niejasna to próbować grać na wygraną. Wyjątkiem są sytuacje, w których walczymy o nagrodę lub o dobry wynik dla drużyny i potrzebny jest remis...

...Także do pewnego momentu będzie się przegrywało, będzie się traciło połówki punktów, ale moim zdaniem na dłuższą metę grając aktywniej i na wygraną więcej się zyska.

Rzadko kiedy mam okazję (i ochotę) cytować słowa (wypowiedzi) Artura, ale tym razem zrobię to z nieukrywaną przyjemnością! Brawo Artur!!! :D
Jeśli komuś nie przeszkadza poziom wpisów, to zapraszam na bloga dla amatorów, fuszerów i lajkoników szachowych: http://beginnerchessimprovement.blogspot.com
Od 2015 roku w końcu definitywnie zakończyłem przygodę z szachami - please do not ask me why ;)
thinkerteacher

Podziękował : 8123 razy
Otrzymał podziękowań: 1107 razy
Ranking: 1000
FICS: NokiaTwenty

Postprzez Nataniel998 » 24 sty 2018, 21:52

Miałem przerwę w treningu od połowy października do teraz. Nie trenowałem z różnych powodów i nie będę się o tym rozpisywał. Mój cel zdobycie tytułu kandydata do 1 września 2020 roku jest ciągle aktualny, tak samo jak cel przekroczyć 1800 elo do 1 września 2018 roku. Postanowiłem powrócić do treningu. Na razie skupie się na rozwiązywaniu zadań by wrócić do formy. W czasie przerwy nie trenowałem i nie rozgrywałem partii(czasem zdarzył się jakiś blitz i grałem w 4 lidze).

Jak się obecnie mają moje rankingi?
Ranking
ranking fide: 1625(w październiku)- 1669( po aktualizacji będzie 1696)
Chess.com taktyka: 2452(w październiku) - 2465( nie rozwiązywałem zadań w czasie przerwy)
Lichess.org taktyka: 2199

Turnieje w których grałem/gram
http://www.chessarbiter.com/turnieje/20 ... l=pl&pr=3_
http://www.chessarbiter.com/turnieje/20 ... =pl&pr=65_ Moim celem jest zrobienie kompletu w 4 lidze wałbrzyskiej, na razie dobrze mi idzie(co prawda przeciwnicy nie byli zbytnio wymagający) 5/5 pkt .

Plan treningowy od 23 stycznia do 28 lutego
- codziennie 5 zadań na chess.com
- 800 zadań na lichess.org
- popracować trochę nad debiutami( głównie Swiesznikow)
- 100 stron książki " Metody przygotowania debiutu"

Jakby znalazła się chętna osoba do pogrania przez internet to proszę pisać na priv.
Spokój to kłamstwo, jest tylko pasja.
Dzięki pasji, osiągam siłę.
Dzięki sile, osiągam potęgę.
Dzięki potędze, osiągam zwycięstwo.
Dzięki zwycięstwu zrywam łańcuchy
Nataniel998

Podziękował : 134 razy
Otrzymał podziękowań: 96 razy
Ranking: 1835

Postprzez rutra » 29 sty 2018, 23:12

Nataniel998 napisał(a):Planuje od poniedziałku do piątku trenować około 1,5 godziny ( od 1 do 2 godzin ) , a w sobotę i niedziele (jeśli nie będę miał żadnych wyjazdów szachowych lub spraw prywatnych ) 4 godziny . Oczywiście czasami się zdarzy że w tygodniu zrobię sobie z 1 - 2 dni przerwy.

Nataniel998 napisał(a):Miałem przerwę w treningu od połowy października do teraz.

Skąd ja to znam. Jakbym siebie widział parę lat temu.
rutra

Podziękował : 1623 razy
Otrzymał podziękowań: 2016 razy
Ranking: 1670

Postprzez Nataniel998 » 18 lut 2018, 21:57

rutra napisał(a):Skąd ja to znam. Jakbym siebie widział parę lat temu.

Lepiej próbować niż nie. Jak mi nie wyjdzie i zamiast osiągnąć poziom 2100 elo, ociągnę 1900 to tragedii nie będzie ;) .
Nataniel998 napisał(a):Moim celem jest zrobienie kompletu w 4 lidze wałbrzyskiej, na razie dobrze mi idzie(co prawda przeciwnicy nie byli zbytnio wymagający) 5/5 pkt .

Dziś zakończyła się IV liga i nie udało mi się zdobyć kompletu :( , mimo to nie narzekam :) . Moja drużyna zajęła 2 miejsce w lidze, a ja sam zdobyłem najwięcej punktów z pośród wszystkich graczy w IV lidze. 8,5/9 pkt napawa optymizmem, choć nie będę zaprzeczał że przeciwnicy jak dla mnie nie byli zbytnio wymagający. Po aktualizacji rankingu dołączę do elitarnego grona graczy 1700+ ( tak dodać jeszcze tylko +1000 elo :D ). Szczegóły na http://www.chessarbiter.com/turnieje/20 ... =pl&pr=65_ .
Teraz będę miał przerwę w turniejach klasycznych, może zagram 1-2 partyjki w 3 lidze Dolnośląskiej ( wątpię bym zagrał bo na razie moja drużyna jest na pozycji spadkowej). Planowane turnieje klasyczne do końca wakacji:
- 20-22 kwietnia, 3 Dolnośląska liga Juniorów
- koniec czerwca - początek lipca, obóz szachowy nad morzem ( Darłówko lub Łazy )
- 21-29 lipiec, II liga juniorów ( jedziemy, jeśli uda się nam wywalczyć awans)
- 18-26 sierpień, Memoriał Akiby Rubinsteina (Polnica-Zdrój)

Oczywiście w między czasie rozegram od 4 do 6 turniejów szachów szybkich.
Nataniel998

Postprzez rutra » 19 lut 2018, 11:52

Zgadza się, jeśli ktoś sobie postawi wysoki cel, to łatwiej będzie osiągnąć mniejszy cel (np. nie uda się 2100, ale uda się 1900). Gorzej jak ktoś widzi, że cel ciężko osiągnąć i całkowicie odpuszcza.

Nawet jeśli przeciwnicy byli słabsi to wynik robi wrażenie. Jak miałem elo poniżej 1600, to grałem w turniejach gdzie miałem wysoki numer startowy, a czasem zdarzało się popełnić błąd i zremisować/przegrać. Zawsze jest ryzyko, że ze słabszymi zgubi się jakieś punkty. A tutaj aż tacy słabi przeciwnicy chyba nie byli, czterech 1600+, jeden 1800+. Gratulacje.
rutra

Podziękował : 1623 razy
Otrzymał podziękowań: 2016 razy
Ranking: 1670

Postprzez Pet » 21 lut 2018, 11:31

Polecam analizę partii A. Rubinsteina na szachownicy, nie na kompie.
Logika i jasność umysłu.
Magnus wspominał, że dużo pracował posiłkując się partiami naszego Arcymistrza.
Jeśli chodzi o wartość szkoleniową - bezcenne.
Dołączę się do gratulacji.
Pet

Podziękował : 1 raz
Otrzymał podziękowań: 1 raz
Ranking: 1600
kurnik.pl: 1400
FICS: 1600
Playchess: 1700

Postprzez AuroraBorealis » 21 lut 2018, 12:40

8,5 z 9 robi wrażenie. Gratuluję. Warto wybrać się na silniejsze turnieje, bo masz ewidentnie bardzo zaniżony ranking. Polecam Czechy - tanio i świeta atmosfera :)
AuroraBorealis

Podziękował : 162 razy
Otrzymał podziękowań: 388 razy
Ranking: 2120

Postprzez yetit78 » 22 lut 2018, 21:03

Nataniel998 napisał(a):Chess.com taktyka: 2452(w październiku) - 2465( nie rozwiązywałem zadań w czasie przerwy)

Może trochę po fakcie, ale zgaduję że dalej rozwiązujesz kombinacje na tych stronach więc napiszę zanim znowu zapomnę :P

Radzę się nie sugerować tymi rankingami taktyki bo są niewiele warte.
Swego czasu na chess.com dobiłem do 2300, obecnie spadłem do ok.1900 mimo że wyniki turniejowe są obecnie lepsze. Z kolei na chesstempo mam 1500, a na lichess 2100 :rotfl:
,,You must take your opponent into a deep, dark forest where 2+2=5, and the path leading out is only wide enough for one. " Michaił Tal

Dobry szachista nie dąży do równowagi, lecz do asymetrycznych pozycji gdzie będzie mógł wykazać swoją wyższość.
yetit78

Podziękował : 1773 razy
Otrzymał podziękowań: 264 razy
Ranking: 0

Postprzez FireEasy » 23 lut 2018, 21:51

Mógłbyś stawić swoją analizę partii, i powiedzieć jak analizujesz partie?
FireEasy

Podziękował : 3 razy
Otrzymał podziękowań: 0 raz
Ranking: 2600

Postprzez Nataniel998 » 24 lut 2018, 15:59

Dzięki wszystkim za miłe słowa i praktyczne rady.
rutra napisał(a):Zgadza się, jeśli ktoś sobie postawi wysoki cel, to łatwiej będzie osiągnąć mniejszy cel (np. nie uda się 2100, ale uda się 1900). Gorzej jak ktoś widzi, że cel ciężko osiągnąć i całkowicie odpuszcza.

Właśnie tak myślę.
rutra napisał(a):Nawet jeśli przeciwnicy byli słabsi to wynik robi wrażenie. Jak miałem elo poniżej 1600, to grałem w turniejach gdzie miałem wysoki numer startowy, a czasem zdarzało się popełnić błąd i zremisować/przegrać. Zawsze jest ryzyko, że ze słabszymi zgubi się jakieś punkty. A tutaj aż tacy słabi przeciwnicy chyba nie byli, czterech 1600+, jeden 1800+. Gratulacje.

Masz racje, ale wszystko zależy jak na to spojrzeć
Pet napisał(a):Polecam analizę partii A. Rubinsteina na szachownicy, nie na kompie.
Logika i jasność umysłu.
Magnus wspominał, że dużo pracował posiłkując się partiami naszego Arcymistrza.
Jeśli chodzi o wartość szkoleniową - bezcenne.
Dołączę się do gratulacji.

Parę partie Akiby już analizowałem, ogólnie bardzo lubię analizować partie mistrzów z czasu międzywojennego.
AuroraBorealis napisał(a):8,5 z 9 robi wrażenie. Gratuluję. Warto wybrać się na silniejsze turnieje, bo masz ewidentnie bardzo zaniżony ranking. Polecam Czechy - tanio i świeta atmosfera

Po wakacjach zobaczymy jak będzie wyglądał mój ranking. Do granicy Czeskiej mam 15 km , a do jakiegoś sensownego turnieju trochę dalej, jak zrobię sobie prawko to będę może jeździł.
yetit78 napisał(a):
Nataniel998 napisał(a):Chess.com taktyka: 2452(w październiku) - 2465( nie rozwiązywałem zadań w czasie przerwy)

Może trochę po fakcie, ale zgaduję że dalej rozwiązujesz kombinacje na tych stronach więc napiszę zanim znowu zapomnę :P

Radzę się nie sugerować tymi rankingami taktyki bo są niewiele warte.
Swego czasu na chess.com dobiłem do 2300, obecnie spadłem do ok.1900 mimo że wyniki turniejowe są obecnie lepsze. Z kolei na chesstempo mam 1500, a na lichess 2100 :rotfl:

Nie za bardzo wiem o co ci chodzi, powiem tylko tyle : nie porównuje tych rankingów i się nimi nie sugeruje.
FireEasy napisał(a):Mógłbyś stawić swoją analizę partii, i powiedzieć jak analizujesz partie?

Wstawię swoją analizę partii. Inaczej analizuje partie swoje a inaczej mistrzów. To jak analizuje partie mistrzów już kiedyś pisałem, rozkładam szachownicę drewnianą, biorę książkę, po szybkim przeglądnięciu debiutu zasłaniam kartką dalszy ciąg partii i zastanawiam się w każdej pozycji co ja bym zagrał gdy bym miał taką pozycję w partii, potem sprawdzam co było za granę przez mistrza w partii, czytam komentarz i tak do końca partii, później jak mi się jeszcze chcę to przeglądam tą partie na kompie z silnikiem i książkom debiutową. Swoje partie analizuje bezpośrednio z silnikiem i książkom debiutową.
Nataniel998

Postprzez FireEasy » 24 lut 2018, 19:57

Ale sam nie piszesz analizy partii mistrzów, tylko z książki?
FireEasy

Postprzez Nataniel998 » 24 lut 2018, 20:21

Napisałem "biorę książkę" , tak analizuje przeważnie z książki.
Nataniel998

Postprzez FireEasy » 24 lut 2018, 22:33

Dobrze, czekam na analizę twojej partii
FireEasy

Postprzez yetit78 » 25 lut 2018, 00:03

Nataniel998 napisał(a):Nie za bardzo wiem o co ci chodzi, powiem tylko tyle : nie porównuje tych rankingów i się nimi nie sugeruje.

Pisałeś je przy każdym sprawozdaniu więc zakładałem że przyjmujesz je za wskaźnik czy robisz postęp.
,,You must take your opponent into a deep, dark forest where 2+2=5, and the path leading out is only wide enough for one. " Michaił Tal

Dobry szachista nie dąży do równowagi, lecz do asymetrycznych pozycji gdzie będzie mógł wykazać swoją wyższość.
yetit78

Podziękował : 1773 razy
Otrzymał podziękowań: 264 razy
Ranking: 0

Postprzez AuroraBorealis » 25 lut 2018, 08:38

Jeśli mieszkasz 15 km od czeskiej granicy, to pomyśl o grze w tamtejszej lidze :)
AuroraBorealis

Podziękował : 162 razy
Otrzymał podziękowań: 388 razy
Ranking: 2120

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Trening szachowy