strategia

Moderator: Rafcik

Re: strategia

Postprzez Cupra111 » 16 mar 2017, 21:11

Oczywiście masz racje, że moja ale proszę o PRZYKŁADOWY plan dalszej gry, z jakimś grubszym zarysem toku myślenia i komentarzem. No i jakiś typ na literaturę! Pzdr.
Cupra111

Podziękował : 3 razy
Otrzymał podziękowań: 1 raz
Ranking: 0

Postprzez kolokwium » 18 mar 2017, 19:18

Cupra111 napisał(a):Oczywiście masz racje, że moja ale proszę o PRZYKŁADOWY plan dalszej gry, z jakimś grubszym zarysem toku myślenia i komentarzem. No i jakiś typ na literaturę! Pzdr.
Pewnie nie zrozumiałeś przekaz Titranta, dlatego napiszę wprost. Nie znajdziesz podpowiedzi na naszym forum!
Przykładowy plan gry, byłby podpowiedzią. Dlatego porozmawiamy o TEJ partii po jej zakończeniu.
Kiedyś grałem dla kategorii, teraz dla przyjemności; sędzia szachowy FA Tomasz Ptaszyński mój blog
ObrazekPiszę poprawnie po polsku.
kolokwium
Moderator

Podziękował : 1816 razy
Otrzymał podziękowań: 2041 razy
kurnik.pl: tpp
FICS: tepepe

Postprzez Cupra111 » 19 mar 2017, 19:15

Ja tez napiszę wprost i krótko - nie szukam podpowiedzi i proszę mnie o to nie posądzać, chyba nastąpiło nie zrozumienie. Proszę tylko o to o czym pisałem do tej pory i może być to przedstawione na przykladzie jakiejkolwiek innej partii a nawet bez niej, bo proszę (tak w skrócie) żeby ktoś mi przedstawił jak można planować grę i jakie sobie robić założenia. Pzdr.
Cupra111

Podziękował : 3 razy
Otrzymał podziękowań: 1 raz

Postprzez krzysio » 19 mar 2017, 20:12

Cupra111, nie rozumiesz intencji pytających (albo ja). Oni chcą wiedzieć co wiesz, co widzisz, na ile rozumiesz to co na desce. Można później albo wskazać jakieś poprawki, albo jakąś literaturę, bynajmniej nie pytają o to ze złośliwości. gm2701 zresztą już to Tobie dość wyraźnie napisał, dał też i sensowną rade - elementarz ze strategii/planowania.
krzysio

Podziękował : 325 razy
Otrzymał podziękowań: 989 razy

Postprzez rutra » 19 mar 2017, 20:41

To ja też napiszę krótko (krótko jak na mnie). Być może częściowo powtórzę jeden z moich wpisów na forum.

Kiedy poszedłem na studia pomyślałem sobie, że jeżeli nie będę wiedział jak rozwiązać jakieś zadanie to napiszę na forum matematycznym i ktoś mi pomoże, wyjaśni. Tak robiłem w liceum, dodatkowo łatwo można było znaleźć materiały w internecie, jakieś filmy instruktażowe. Bardzo szybko okazało się, że takiej pomocy nie uzyskam, a o konkrety należy pytać prowadzących zajęcia na konsultacjach lub chodzić na jakieś korepetycje. A jeśli zacznę szukać w internecie to czasem konkretne materiały jeśli są to tylko w języku niemieckim albo rosyjskim. Zadaje przykładowe zadanie do egzaminu, być może to zadanie nie jest trudne, ale na podstawie samej teorii z wykładu w danej chwili nie potrafię rozwiązać. Co dostaję w odpowiedzi... "nie tracąc ogólności mogę przyjąć x<y" i jedna linijka rozwiązania bez żadnego wyjaśnienia dlaczego akurat w ten sposób. Inny przykład - zadaje zadanie i w odpowiedzi dostaję informacje "czego dokładnie nie rozumiesz" (-niczego) "czy znasz twierdzenie X, definicje Y" (-znam, ale jakbym rozumiał to bym nie pytał o pomoc). No więc wypisuje z wykładu twierdzenie i definicje, którą się nauczyłem na pamięć, ale nie rozumiem o co chodzi dlatego pytam o przykład, jednak odpowiedzi nie dostaję. Ewentualnie jeśli jakieś zadanie mniej więcej wiem jak rozwiązać tylko coś mi nie wychodzi to wtedy ktoś odpowie gdzie robię błąd. Raz się nauczyłem jednego zadania zgodnie z informacją jaką uzyskałem na forum "...dalej to oczywiste". W podobnym zadaniu wykładowca tej oczywistości nie widział i tylko połowa punktów za zadanie (dobrze, że chociaż tyle).

Teraz odniesienie do szachów. Kiedyś zarejestrowałem się na forum sąsiadów. Mało aktywne forum magazynu "Szachista", które przez złą atmosferę popsuły takie osoby jak "Marcinos". Aktywni użytkownicy przenieśli się na szachowe.pl. Kiedy zacząłem przeglądać forum pomyślałem, że to jest coś świetnego. Zaraz zapytam jak należy grać po 1. e4, po 1. d4, c4 f3... i wszystkie 20 wariantów. Później zapytam o kolejne warianty, a że będą mi odpowiadać arcymistrzowie to zaraz osiągnę ich poziom. :lol2: Później było zderzenie z rzeczywistością. Okazało się bowiem, że:
1. Odpowiedź na moje pytanie znajdę w programach szachowych.
2. Wariantów jest tak dużo, że wszystkiego nie przewidzę, jak rozegram debiut do zgodnie z przygotowaniem 15. ruchu to jest sukces, a lepiej jak rozegram poprawnie mniej ruchów, ale będę mniej więcej znał plan gry.
3. Suche warianty to za mało.
4. Na forum nie ma arcymistrzów, a jak są jakieś pojedyncze przypadki to się nie udzielają lub udzielają się bardzo rzadko.

Do czego zmierzam:

Raczej nikt za darmo na forum szachowym nie przedstawi ci planu gry w danym debiucie. Co najwyższej możesz dać coś od siebie, wstawić partie z komentarzami dlaczego akurat tak zagrałeś, bez słów typu "to zagrałem, bo uważam, że ten ruch jest najlepszy"(dlaczego?), "ten ruch był słaby"(dlaczego?). No i jak wstawisz taką partie wówczas możliwe, że któryś z forumowiczów skomentuje co zrobiłeś źle, gdzie mogłeś zagrać lepiej, a jeszcze inny będzie cię próbował zmieszać z błotem.

Od siebie mogę zaproponować (jeśli nie masz trenera) - kupić jakąś książkę do gry pozycyjnej lub strategii. Mi chyba najwięcej dała książka "Ocena pozycji i planowanie" oraz częściowo przerobiona książka wydawnictwa RM o Capablance. Z tym, że na niższym poziomie (poniżej III kategorii) mogą to być książki za trudne do zrozumienia. Ponadto jakieś książki debiutowe, w których nie ma suchych wariantów i ogólników "Ge6 z lepszą pozycją czarnych"(dlaczego lepszą?), z tym, że w j. polskim ciężko znaleźć takie książki.

Co do materiałów na youtube, bo widzę, że zaczynają się pojawiać to polecam kanały:
-Internetowa Szkoła Szachowa
-infoszach
I kategoria (1665/1656/1549), I klasa sędziowska
rutra

Podziękował : 1507 razy
Otrzymał podziękowań: 1739 razy
Ranking: 1665

Postprzez Titrant » 19 mar 2017, 21:01

Tutaj są dwie istotne rzeczy: analiza partii dopiero po jej zakończeniu to jedno, ale bardzo ważne jest też to aby wszystkie plany były TWOJE. Jeśli ktoś podrzuci Ci jakiś plan gry to nadal będzie JEGO plan, nie Twój. Niekoniecznie pomoże Ci to w dalszym szachowym rozwoju; po za tym jest jeszcze kwestia realizacji danego planu - plan może być dobry, ale realizowanie go to całkiem inna bajka i jeśli nie wiemy co gramy to jest bardzo duża szansa na pogubienie się. Gdy sam układasz plany gry wówczas uczysz, rozwijasz się. Szachy są grą myślenia, więc układając swoje plany myślisz - rozwijasz się szachowo, gdy ktoś podrzuci Ci rozwiązanie - grasz odtwórczo.

Bardzo ogólnikowo mogę podpowiedzieć Ci, że jeśli masz przewagę - atakuj, jeśli nie - planuj obronę. Swój atak skieruj na słabości w pozycji rywala i nie atakuj tylko jedną figurą ale postaraj się włączyć do ataku tyle swoich figur ile tylko możesz. Przydatne też będzie granie taktycznych debiutów/pozycji, bo tam nie ma za bardzo planowania a liczą się umiejętności taktyczne (zatem nie polecam partii hiszpańskiej, bo w niej jest właśnie dużo manewrowania).

Co do książki to polecę to co poprzednicy, czyli "Planowanie i ocena pozycji" Maxa Euwe - książka zajmuje się grą od momentu zakończenia debiutu, czyli właśnie tym co Ciebie interesuje ;-).
"Powinieneś podążać za swoim własnym marzeniem - nie kogoś innego! Droga nigdy nie będzie prosta, ale powinieneś nauczyć się czerpać przyjemność z samej podróży"! Viswanathan Anand
Titrant

Podziękował : 46 razy
Otrzymał podziękowań: 66 razy
Ranking: 1000

Postprzez Titrant » 21 mar 2017, 00:22

"Powinieneś podążać za swoim własnym marzeniem - nie kogoś innego! Droga nigdy nie będzie prosta, ale powinieneś nauczyć się czerpać przyjemność z samej podróży"! Viswanathan Anand
Titrant

Podziękował : 46 razy
Otrzymał podziękowań: 66 razy
Ranking: 1000

Postprzez majsza » 25 mar 2017, 21:56

Dobre w twoim przypadku byłoby przeczytanie pewnych analiz forumowiczów z pdfa:

EBOOK_Vujek_partie_z_programem.pdf
(EBOOK_Vujek_Przemek_Demon_partie_END_wersja)

To ponad 70 szachowej analizy pisanej przystępnym językiem.
Krytyczne myślenie to myślenie o myśleniu, podczas którego myślisz, jak myśleć lepiej.
Roy Eichhorn
majsza

Podziękował : 22 razy
Otrzymał podziękowań: 110 razy
FICS: majsza

Poprzednia strona

Powrót do Trening szachowy